Streda 30. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Ruský prezident Vladimir Putin predsedá zasadnutiu Bezpečnostnej rady prostredníctvom videokonferencie v štátnej rezidencii Novo-Ogarjovo pri Moskve 14. marca 2025. (foto: Alexej Babuškin/Pool/AFP/Getty Images)

Putin signalizuje ochotu viesť bilaterálne rozhovory o prímerí s Ukrajinou

Moskva je otvorená rokovaniam s Ukrajinou s cieľom dosiahnuť podmienečné prímerie, uviedol ruský prezident Vladimir Putin. „Vždy sme hovorili, že každú mierovú iniciatívu berieme pozitívne,“ povedal Putin vo vyjadreniach pre ruskú tlač 21. apríla, ktoré boli neskôr zverejnené na webovej stránke Kremľa.

Putin sa takto vyjadril po uplynutí jednostranného 30-hodinového prímeria, ktoré vyhlásil cez víkend pri príležitosti veľkonočných sviatkov. Zatiaľ čo Kyjev obvinil Rusko z porušenia vlastného jednostranného prímeria, Moskva tvrdí, že jej sily prísne dodržiavali veľkonočné prímerie, ktoré trvalo od 18.00 h 19. apríla do polnoci 20. apríla (moskovského času).

Moskva tiež tvrdí, že ukrajinské sily počas obdobia prímeria útočili na ruské pozície – vojenské aj civilné. Denník Epoch Times nemohol nezávisle overiť tvrdenia z bojiska.

Napriek obvineniam z porušovania prímeria ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uviedol, že „na Veľkú noc neboli [na Ukrajine] žiadne letecké poplachy a niektoré sektory frontu zostali pokojné.“ „To dokazuje, že [prímerie] je možné… keď sa Rusko rozhodne znížiť zabíjanie,“ uviedol 21. apríla na sociálnej sieti X.

Zelenskyj tiež zopakoval návrhy na dlhodobejšie prímerie zamerané na zákaz úderov oboch strán na civilné objekty. „Ukrajina si stojí za svojou ponukou – prinajmenšom neútočiť na civilnú infraštruktúru… A od Moskvy očakávame jasnú odpoveď… Sme pripravení na akýkoľvek rozhovor o tom, ako to zabezpečiť.“

Vo svojich nedávnych vyjadreniach pre ruskú tlač Putin zrejme reagoval na Zelenského návrh bez toho, aby ukrajinského lídra spomenul menovite. „Vždy sme pozitívne naladení na prímerie, a preto bola navrhnutá táto iniciatíva [veľkonočné prímerie],“ povedal Putin.

„Pokiaľ ide o návrh zdržať sa úderov na civilné ciele infraštruktúry – táto záležitosť si vyžaduje dôkladné preskúmanie.“ Dodal, že ukrajinské sily často využívajú civilné objekty „na vojenské účely“. „Všetky takéto prípady si vyžadujú dôkladné vyšetrenie, možno aj na bilaterálnej báze prostredníctvom dialógu,“ povedal Putin. „Nevylučujeme to.“

V rozhovore s novinármi krátko nato hovorca Kremľa potvrdil Putinovu ochotu diskutovať s Kyjevom o možných návrhoch na prímerie. „Keď prezident hovoril o možnosti rokovať o otázke neútočenia na objekty civilnej infraštruktúry… mal na mysli najmä rokovania a diskusie s ukrajinskou stranou,“ citovala hovorcu 21. apríla ruská tlačová agentúra TASS.

Rusko tvrdí, že sa zmocnilo kurského kláštora

V súvislosti s tým Rusko tvrdí, že dobylo strategický kláštor v Kursku, kde sa údajne už niekoľko týždňov ukrývali ťažko skúšané ukrajinské sily. „Naši vojaci oslobodili kláštor svätého Mikuláša Belogorského v Gornale,“ citovala agentúra TASS 22. apríla bezpečnostný zdroj. „Ukrajinský odpor [v Kursku] bol rozdrvený.“

Gornal, ktorý sa nachádza v blízkosti rusko-ukrajinskej hranice, je jednou z posledných zostávajúcich osád v Kursku, v ktorých sú ukrajinské sily stále aktívne prítomné. „Kláštorný komplex … bol nepriateľom považovaný výlučne za vojenský objekt,“ povedal bezpečnostný zdroj pre TASS. Kyjev zatiaľ nereagoval na ruské tvrdenia týkajúce sa dobytia kláštora.

Vlani v lete ukrajinské sily uskutočnili cezhraničnú ofenzívu do ruskej Kurskej oblasti, kde spočiatku obsadili niekoľko stoviek štvorcových kilometrov územia. Odvtedy však boli nútené ustúpiť z väčšiny regiónu, kde údajne stále držia malý kúsok územia pri hraniciach.

Podľa ruskej armády bolo odvtedy „oslobodených“ viac ako 86 percent územia v Kursku, ktoré pôvodne obsadili ukrajinské sily.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj