Nedeľa 22. júna, 2025
(JonasKIM/ Pixabay)

Novela zákona o verejných vodovodoch vyruší lobistov a zabráni podľa Tarabu manažmentu vodární chodiť na golf

Minister životného prostredia Tomáš Taraba posunul novelu zákona o verejných vodovodoch na septembrovú schôdzu parlamentu. Podľa jeho slov za odložením novely sú ešte tvrdšie opatrenia, ktoré plánuje zapracovať. Minister sa chce vysporiadať s lobistami a zabrániť akcionárom a manažmentu vodárenských spoločností chodiť hrať golf.

„Urobíme poriadok s vodárenskými spoločnosťami, aby nemohli chodiť za peniaze na golf, ale museli budovať vodovody a kanalizácie, je očividné ako sa nejaké finančné skupiny obávajú, že ochránime slovenskú vodu. Práve preto som sa rozhodol do zákona vsunúť ešte tvrdšie opatrenia, ktoré posilnia verejný záujem a preto som posunul na septembrovú schôdzu tento zákon, aby sme do neho zapracovali ešte silnejšiu ochranu,“ napísal na sociálnej sieti Taraba.

Plánované zmeny podľa neho konzultoval s Najvyšším kontrolným úradom, ale aj s Úradom pre reguláciu sieťových odvetví.

„Navrhneme, aby štát dostal v každej vodárenskej spoločnosti zastúpenie zo zákona, aby sme vedeli robiť efektívnu kontrolnú činnosť. Vodárenské spoločnosti nebudú môcť viac získavať majetok za nižšiu cenu ako je znalecký posudok, čím zabránime tomu, aby miliardové hodnoty sa prevádzali bez toho, aby ich viedli spoločnosti v účtovníctve. Uľahčíme, aby sa zrýchlila výstavba vodovodov a kanalizácií bez toho, aby sa museli vždy vysporadúvať vzťahy k pozemkom. Predpokladám, že táto agenda vyruší lobistov, ale dotiahneme ju dokonca napriek útokom, ktoré táto ochrana verejného záujmu vyvolá na moju osobu,“ zdôraznil Taraba.

Klub akcionárov Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) privítalo rozhodnutie poslancov NR SR odložiť rokovanie o novele zákona o verejných vodovodoch na september. To však zrejme ešte netušili, aké zmeny plánuje minister Taraba do novely zapracovať. Vyzvali ministra, aby zriadil pracovnú komisiu za účasti zástupcov odbornej verejnosti a vodárenských spoločností a využil tento čas na prípravu kvalitného a vodárenstvu prospešného znenia novely.

„V rámci prípravy a diskusie o novele zákona zaznelo množstvo nepravdivých tvrdení a z verejne dostupných výstupov bolo zrejmé, že poslanci nie sú zatiaľ v problematike celkom zorientovaní. Preto odklad hlasovania považujeme za veľmi rozumné riešenie, ktoré verím vytvorí priestor na adekvátnu odbornú diskusiu a prípravu takého znenia legislatívneho textu, ktoré vodárenstvu pomôže a nebude mu škodiť, ako to bolo teraz,“ komentoval člen predstavenstva VVS a podpredseda správnej rady Klubu akcionárov VVS Daniel Kratky dianie v zákonodarnom zbore.

Zásadné výhrady Klubu akcionárov VVS sa týkali obmedzenia získavania zdrojov na obnovu a investície do vodárenskej infraštruktúry. Novelou sa totiž podľa nich malo zaviesť predkupného práva štátu na všetky cenné papiere vydávané vodárenskými spoločnosťami s neprimerane dlhou, až ročnou lehotou pre štát na rozhodnutie. To by vodárenským spoločnostiam podľa Klubu znemožnilo získavať investície prostredníctvom dlhopisov. Práve dlhopisy sú pritom v Európe preferovaným spôsobom financovania vodárenskej infraštruktúry.

Ďalším kritickým nedostatkom návrhu novely zákona bola podľa Klubu jej protiústavnosť. Na tú vraj poukázal aj Odbor legislatívy a aproximácie práva (OLAP) NR SR. Novela totiž mala obmedziť vodárenským spoločnostiam právo nakladať s prípadným ziskom a ukladať im povinnosť celý zisk investovať do vodárenskej infraštruktúry. OLAP pritom poukázal na to, že ceny vodného a stočného už podliehajú regulácii a samotná regulácia predpokladá nastavenie cien vodného a stočného tak, aby pokrývalo oprávnené náklady a primeraný zisk.

„Za jednu z najnebezpečnejších a najrozšírenejších lží, považujeme rozšírený naratív, že vodárenské spoločnosti dosahujú zisky z príjmov z vodného a stočného a z týchto príjmov platia svoje iné, ako vodárenské aktivity. Nie je to pravda. Väčšina vodárenských spoločností už dnes všetky regulované príjmy investuje výlučne do vodárenskej infraštruktúry.

Dokonca na ňu doplácajú aj z iných príjmov, ako z vodného a stočného, ktoré sa im darí dosahovať z tzv. neregulovaných činností. Ceny vodného a stočného sú dnes totiž nastavené tak, že nepokrývajú ani oprávnené náklady vodárenských spoločností. Veríme, že odklad schvaľovania novely na september vytvorí dostatočný priestor na vyjasnenie a korekciu týchto tvrdení,“ konštatoval Kratky.

Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.

Prečítajte si aj