Sobota 24. mája, 2025
(Foto: FB / Jaroslav Spišiak • Progresívne Slovensko)

J. Spišiak: Mladí muži chcú mať krásne ženy, autá, veľa peňazí a keď videli film MIKI povedia si, to je ono

V slovenských kinách sa premieta film MIKI, ktorý spracúva príbeh jednej z najkontroverznejších postáv slovenskej histórie – niekdajšieho bosa banskobystrického podsvetia Mikuláša Černáka. Viacerí však kritizovali tvorcov filmu, že robia z Černáka hrdinu a istým spôsobom ho legitimizujú. „Videl som veľa filmov a veľa kníh som prečítal na základe skutočných príbehov zločincov, či už z mafiánskeho prostredia v Amerike alebo v Taliansku, ale všetky nakoniec evokovali v ľuďoch, že v podstate ten zločinec nebol až taký zlý,“ uviedol poslanec NR SR za Progresívne Slovensko a bývalý policajný prezident Jaroslav Spišiak.

„Autori dvoch filmov o Černákovi prezentujú, že chceli ukázať, čo tu bolo, aké to bolo nebezpečné, lenže z toho neukázali nič. Miki tam rozpráva, že máme biznis, robíme biznis. Ale aký biznis? Že čo to bolo, že vraždili ľudí, vypaľovali ľudí, vydierali, strašili. Toto tam nikde nebolo v tom filme,“ upozornil policajný exprezident.

Černák je tam podľa neho vykreslený, ako keby on bol ten jediný spravodlivý a likviduje všetkých zlých mafiánov naokolo. „Všetci sú vykreslení ako nejakí zlosynovia len on je ten, čo tu vlastne robí poriadok. Dokonca sa vysporiada aj s tajnou službou, aj s Albáncami a so všetkými, ako keby bez neho tu bol ešte väčší chaos ako s ním,“ kritizoval Spišiak obsah filmu MIKI. Prízvukoval, že sa v skutočnosti ani nedá opísať, aká panika a strach panovali vtedy v slovenskej spoločnosti z masívneho rozmachu podsvetia.

Spišiak upozorňuje, že ak by sa taký symbol organizovaného zločinu, akým je Mikuláš Černák, dostal na slobodu, bude to motivovať aj novovznikajúce zločinecké gangy. „Mladí chlapci aj dnes veľakrát nemajú prácu, sú nešťastní, lebo všetci chcú mať krásne ženy, krásne autá, veľa peňazí. A keď videli film o Černákovi, tak si vypovedia, tak toto je ono. Černák síce tvrdí, že by chcel resocializovať – odhovárať mladých chlapcov od takéhoto spôsobu života, lenže už len tým, že by sa dostal na slobodu, sú takí, čo by si povedali, že to stojí za to,“ vysvetľoval Spišiak.

Životný štýl mafiánov napriek svojim rizikám je aj dnes pre mnohých mužov lákavý. „Rozprával som sa s všelijakými mafiánmi. Poviem príklad jedného. Tesne pred Vianocami sme ho zadržali a mal ísť do väzby. Tak mu hovorím, stálo ti to za to, byť mafiánom? Ideš do väzby akurát na Vianoce, toto si chcel? On na to hovorí, pán Spišiak, viete, ja som bol mafiánom päť rokov, ale za tých päť rokov som zažil viac, ako vy zažijete za celý svoj život. Takto to oni vnímajú,“ priblížil Spišiak.

„Vidím tých chlapcov ráno na parkovisku, ako miešajú betón, proste nemajú žiadnu šancu sa dopracovať k nejakému väčšiemu blahobytu. A oni si už teraz nepamätajú, čo bolo na začiatku 90-tych rokov. Nevidia tú brutalitu, tú hrôzu, že sa ľudia báli chodiť po uliciach, báli sa pozrieť na týchto ľudí, báli sa všetkého možného. Toto v tých filmoch nevidieť a nevidieť ani ten psychologický vplyv,“ vraví Spišiak.

Herec Milan Ondrík, ktorý stvárnil hlavnú rolu vo filme MIKI bol za Mikulášom Černákom do väzenia a dokonca sa ho aj spýtal, či verí tomu, že bude prepustený. Černák vraj povedal, že tomu neverí. „Musím povedať, že pan Ondrík bol lepší Černák ako sám Černák,“ uviedol Spišiak na margo filmu MIKI. „Černák v skutočnosti nebol ani taký výrečný…on to proste zahral lepšie ako bola skutočnosť,“ okomentoval herecký výkon Milana Ondríka policajný exprezident.

Prepustenie niekdajšieho mafiánskeho bosa Mikuláša Černáka rozdeľuje spoločnosť. Jedni tvrdia, že si už odsedel 27 rokov a treba mu dať šancu. Druhí si naopak myslia, že z úcty k obetiam brutálnych vrážd a k ich pozostalým by mal Černák zostať doživotne vo väzení.

„Tí mladí, čo si to nepamätajú, oni možno počujú teraz, že všetci sa báli, ale neuvedomujú si, že ten strach bol fakt živelný. Bol to taký strach, že to jednoducho zväzovalo ruky a ľudia sa báli vyjsť aj na ulicu. Kto to nezažil, nemá ani potuchy o tom, čo to v skutočnosti je,“ priblížil Spišiak temné obdobie deväťdesiatich rokov.

Podľa slov Spišiaka bolo by na škodu celej spoločnosti, ak by bol Černák záhadným spôsobom pustený na slobodu. „Ja som to zažil, ja viem, čo to je. Tí starší, čo v deväťdesiatich rokoch chceli podnikať, chceli niečo rozvíjať, chceli jednoducho slobodne žiť v slobodnom svete a nemohli to. Nemohli to, lebo sa báli a keď náhodou skúšali, tak boli zastavení. Toto tí mladí dnes nevidia. Oni vidia, že „robíme si biznis“, ale nebolo povedané, čo to je za biznis. Ešte v prvom filme bolo aspoň, že manželka zavraždeného krčmára povedala Černákovej matke pri rakve, že ty máš tu aspoň tú rakvu a môžeš si príbuzného pochovať. Tento jeden moment bol, ktorý ukázal, čo to vlastne bolo, aké utrpenie pre tých všetkých ostatných ľudí. Ale v druhom filme už len, že si ideme robiť biznisík,“ pripomenul Spišiak.

Policajný exprezident zároveň kritizoval, že sa v médiách a na sociálnych sieťach prezentujú rôzni odsúdení zločinci v pozitívnom svetle. „Prezentujú sa tak, ako keby tí mafiáni až takí zlí neboli. Sú pozývaní do debát, ale tam nehovoria to zlé. Hovoria spôsobom, že to pomaly oni sú tí hrdinovia a tí ostatní sú zlí. Proste toto je zlé a ešte k tomu to má obrovskú sledovanosť,“ poznamenal ďalej.

„Kde sme sa to dopracovali, že vo verejnom priestore odsúdení alebo evidentní zločinci, ktorí sa priznávajú aj verejne k tomu, že čo všetko páchali, sú tu pomaly najsledovanejšie podcasty a relácie na celom internete? Keď toto všetko berieme dohromady, plus pridáme k tomu benevolentné kroky vlády smerom k zlikvidovaniu špecializovaných prokuratúr, policajných zložiek, trestného práva, mám taký pocit, že toto môže veľmi ľahko smerovať k tomu, že tu budeme mať zase 90-te roky,“ uzavrel policajný exprezident.

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.

Prečítajte si aj