Streda 21. mája, 2025
Logo DEA v sídle Úradu pre boj proti drogám Spojených štátov amerických (DEA) 29. mája 2019 v New Yorku (Johannes Eisele/ AFP via Getty Images)

Fentanyl sa už nevyrába len v Mexiku. V Kanade vznikajú tajné superlaboratóriá

Obrovské a technologicky vyspelé laboratórium na výrobu syntetických opioidov, ktoré vlani odhalila kanadská polícia, vyvoláva v USA vážne obavy. Môže nahradiť výpadky dodávok z Mexika.

Americký Úrad pre kontrolu obchodu s drogami (DEA) varuje pred rastúcou výrobou fentanylu v Kanade. Vo svojej novej hodnotiacej správe uvádza, že na kanadskom území fungujú rozsiahle a vysoko sofistikované „superlaboratóriá“, ktoré by mohli čiastočne nahradiť dodávky tejto syntetickej drogy z Mexika.

DEA zverejnila 13. mája správu o drogových hrozbách na rok 2025, v ktorej sa zameriava predovšetkým na mexické kartely. Okrem nich však upozorňuje aj na „rastúcu hrozbu“ v podobe rozsiahlej výroby fentanylu severne od amerických hraníc.

„Okrem hrozby syntetických drog z Mexika predstavuje rastúca výroba týchto látok v Kanade – najmä v moderných superlaboratóriách na výrobu fentanylu, aké v októbri 2024 rozbila Kanadská kráľovská jazdná polícia – rastúce obavy pre Spojené štáty,“ uvádza sa v správe.

DEA uvádza, že kartely využívajú jednoduchosť syntetickej výroby, pri ktorej sa kľúčové chemické prekurzory dovážajú hlavne z Číny a Indie. Tieto látky často prichádzajú do Kanady v zle označených zásielkach a následne sú – bez vedomia pôvodného odosielateľa – prepravované do Mexika prostredníctvom prepravných spoločností. Tento spôsob slúži na utajenie skutočnej krajiny pôvodu.

Správa zároveň uvádza, že kartely sa spoliehajú na „komplexnú a robustnú sieť“ na pašovanie všetkých druhov drog do Spojených štátov.

V októbri 2024 Kanadská kráľovská jazdná polícia oznámila, že rozbila „najväčšie a najsofistikovanejšie drogové superlaboratórium v Kanade“. Polícia uviedla, že zaistené množstvo fentanylu a jeho prekurzorov by mohlo zodpovedať až 95 miliónom dávok. Zaistené boli aj ďalšie drogy, napríklad 35 kilogramov kokaínu a 390 kilogramov metamfetamínu, a navyše 89 strelných zbraní.

Výroba prevyšuje domácu spotrebu

Zatiaľ čo podľa správy mexické kartely stále dominujú obchodu s fentanylom, vysoko efektívna výroba v Kanade by mohla nahradiť prípadné výpadky mexických dodávok.

Aj samotná Kanada pripúšťa, že výroba fentanylu môže presahovať domáci dopyt. Podľa interného dokumentu kanadského ministerstva zahraničných vecí z júna 2024 záchyty fentanylu pochádzajúceho z Kanady v Spojených štátoch a Austrálii naznačujú, že domáca produkcia pravdepodobne prevyšuje domáci dopyt a že Kanada sa stáva zdrojovou aj tranzitnou krajinou.

Iný dokument pre ministra verejnej bezpečnosti z októbra 2024 však tvrdil, že „napriek dôkazom o výrobe v Kanade neexistujú výraznejšie dôkazy o tom, že by fentanyl vyrábaný v Kanade predstavoval rastúcu hrozbu pre USA“.

Zásielky zadržané na hraniciach

Podľa amerických colníkov bolo vo fiškálnom roku 2024 na americko-kanadskej hranici zadržaných približne 20 kilogramov fentanylu, zatiaľ čo na hranici s Mexikom to bolo približne 9,6 tony.

Iný súbor údajov z leteckej a námornej jednotky amerického Úradu pre colnú a pohraničnú ochranu však uvádza, že na severnej hranici bolo zachytených až 640 kilogramov, zatiaľ čo na južnej len 180 kilogramov. Ottawa však zdôrazňuje, že v porovnaní s mexickými objemami je podiel kanadského fentanylu nízky.

Trump reaguje novými clami

Téma fentanylu v Kanade sa stala ostro sledovanou po víťazstve amerického prezidenta Donalda Trumpa vo voľbách v novembri 2024. Krátko po nich Trump oznámil, že kvôli obavám z pašovania drog a nedostatočnej hraničnej bezpečnosti uvalí clá na Kanadu aj Mexiko.

Kanada reagovala predstavením bezpečnostného plánu za 1,3 miliardy dolárov a označila mexické kartely za teroristické organizácie. Mexiko oznámilo vyslanie 10 000 vojakov na hranicu. Trump však clá skutočne zaviedol, neskôr však poskytol výnimky pre tovary v rámci severoamerickej dohody o voľnom obchode.

Dňa 6. mája počas návštevy Bieleho domu kanadský premiér Mark Carney označil Donalda Trumpa za „prezidenta, ktorý prináša zmenu“ a ocenil jeho „neúnavné úsilie o ochranu amerických pracovníkov, zabezpečenie hraníc a ukončenie moru menom fentanyl“.

Pôvodný článok

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj