
EÚ navrhuje protiopatrenia vo výške 107 miliárd dolárov na americké obchodné clá
Európska komisia navrhla protiopatrenia vo výške až 107,2 miliardy dolárov (95 miliárd eur) na americký dovoz, ak rokovania s Washingtonom nepovedú k zrušeniu ciel, ktoré zaviedol americký prezident Donald Trump.
Nové opatrenia budú reakciou Európskej únie na americké dovozné clá na automobily a recipročné clá a budú sa týkať amerického vína, rýb, lietadiel, automobilov a automobilových dielov, chemikálií, elektrických zariadení, zdravotníckych výrobkov a strojov.
Európska komisia uviedla, že 10. júna začne verejnú konzultáciu, aby členské štáty EÚ a podniky mohli reagovať na návrhy. Potom Komisia prijme konečné rozhodnutie o protiopatreniach.
„Clo už má negatívny vplyv na svetovú ekonomiku,“ uviedla vo svojom vyhlásení predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.
„EÚ je naďalej plne odhodlaná dosiahnuť dohodu s USA. Veríme, že je možné dosiahnuť dobré dohody v prospech spotrebiteľov a podnikov na oboch stranách Atlantiku.“ Uviedla však, že EÚ sa stále „pripravuje na všetky možnosti a že konzultácie boli začaté s cieľom ‚usmerniť nás v tejto potrebnej práci‘.
EÚ čelí 25-percentným clám na oceľ, hliník a automobily, ako aj 10-percentným clám na takmer všetky ostatné tovary, ktoré by sa po uplynutí 90-dňového moratória Trumpa na recipročné clá 8. júla mohli zvýšiť na 20 %. Komisia opakovane uviedla, že uprednostňuje vyrokovanú dohodu pred recipročnými clami.
V apríli EÚ schválila clá vo výške prevažne 25 % na americký dovoz v hodnote 23,6 miliardy USD (21 miliárd EUR) na tovary ako kukurica, pšenica, motocykle a odev. Tieto clá, ktoré boli reakciou na americké clá na kovy, boli pozastavené po tom, ako Washington oznámil pozastavenie platnosti amerických ciel.
Komisia uviedla, že americké clá sa teraz vzťahujú na tovar dovezený do Spojených štátov v hodnote 428 miliárd USD (380 miliárd EUR), čo predstavuje približne 70 %, a po ďalšom vyšetrovaní USA v oblasti farmaceutických výrobkov, polovodičov, kritických minerálov a nákladných vozidiel by sa tento podiel mohol zvýšiť na 97 %.
Farmaceutické výrobky alebo polovodiče sú na zozname navrhovanom EÚ. Komisia vyzýva dotknuté podniky, aby predložili svoje stanoviská.
Potenciálne protiopatrenia EÚ nebudú zodpovedať objemu výrobkov, na ktoré sa vzťahujú clá Washingtonu, pretože dovoz EÚ je oveľa nižší ako jej vývoz do Spojených štátov, a to 377 miliárd USD (335 miliárd EUR) oproti 599 miliardám USD (532 miliárd EUR) v roku 2024.
Predstavitelia EÚ uviedli, že blok chce reagovať primerane a neeskalovať konflikt. Na rozdiel od tovaru má Spojené štáty s EÚ prebytok obchodnej bilancie v oblasti služieb.
Komisia uviedla, že zvažuje aj zavedenie vývozných obmedzení na oceľový šrot a chemické výrobky v hodnote 4,9 miliardy USD (4,4 miliardy EUR) cez Atlantický oceán. Šrot, surovina pre oceliarsky priemysel, nie je zahrnutý v amerických clách na kovy a existujú obavy, že by sa mohol predávať mimo bloku.
Komisia tiež uviedla, že podá sťažnosť na Svetovú obchodnú organizáciu (WTO) v súvislosti s Trumpovými clami, čo je postup, ktorý začína konzultáciami.
Maroš Šefčovič, slovenský komisár EÚ pre obchod a hospodársku bezpečnosť, ktorý vedie rokovania o clách s Washingtonom, uviedol, že podávajú sťažnosť na WTO, „aby napadli clá USA, ktoré považujeme za neopodstatnené a jasne porušujúce pravidlá svetového obchodu… EÚ pevne stojí za spravodlivým medzinárodným obchodom založeným na pravidlách,“ povedal.
Americký viceprezident JD Vance 7. mája uviedol, že rokovania medzi Spojenými štátmi a Európou pokračujú a že Washington tlačí na Brusel, aby znížil clá a regulačné bariéry s cieľom zlepšiť obchodné vzťahy.
Oznámenie z Bruselu prišlo v ten istý deň, keď Trump oznámil, že bola dohodnutá obchodná dohoda medzi Spojenými štátmi a Spojeným kráľovstvom.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK