
Dotklo sa to môjho srdca, hovorí psychoterapeutka o pražskej premiére Shen Yun
Umelecký súbor Shen Yun v rámci svojho svetového turné tento rok opäť navštívil Prahu. Prvé večerné predstavenie v Kongresovom centre prilákalo vyše jeden a pol tisíca divákov. Po predstavení si pochvaľovali zaujímavé príbehy jednotlivých vystúpení, patentované digitálne veľkoplošné kulisy, krásne farby a výkony tanečníkov.
„Som naozaj šťastná, že tu môžem byť. A myslím si, že tento druh umenia je perfektný, pretože je v ňom veľa histórie,“ povedala po večernom predstavení psychoterapeutka Lilia Gerberová.
Spolu so svojou vnučkou objavila v predstavení „niečo nové“.
„Nie je to len umenie. Je to naozaj história a umenie. A je to naozaj veľmi hlboké. Dotklo sa to môjho srdca,“ hovorí pani Gerberová. „Všetky tie farby, všetky tie pohyby a hudba, to je niečo naozaj dokonalé. Mám z toho radosť.“
Najviac na ňu však zapôsobil posledný tanec prvej časti predstavenia s názvom Tanec pre nebesá. „Veľmi dynamický. Veľa, dalo by sa povedať, vnútorného pohybu. Je to o energii kultúry. Nie je to len tanec. Je to niečo o energii ľudí. Je to viac ako len tanec. Je to naozaj niečo výnimočné,“ myslí si psychoterapeutka.
„Tanec pre nebesá prenesie divákov na rozľahlé pláne mongolských stepí. Mongoli tradične jedli, spali a bojovali na koňoch. Tento tanec vzdáva hold slobodnému duchu jazdcov a ich hlbokej úcte k bohom,“ uvádza sa v programovej knihe predstavenia Shen Yun.
„Posledné predstavenie, to bolo… to sa ma naozaj dotklo, pretože to bolo aj niečo z mojej histórie,“ prezrádza pani Greberová, ktorej etnické korene sú blízke Mongolsku. „K Mongolsku mám veľmi blízko. Mongolsko a Čína sú susedia. Striedali sa medzi nimi vojny a mier. Nie je to také jednoduché, tá história. A tiež som v sebe cítila niečo, čo sa týka tanca. Patrím k tatárskej národnosti. Zdržiavame sa po celom svete. A v Číne je tiež veľká oblasť, kde žijú Tatári.“

„Klobúk dole pred týmito umelcami,“ hovorí Eva Kotalová, ktorá pracuje na Riaditeľstve pre medzinárodnú policajnú spoluprácu v rámci Policajného prezídia. „Veľmi sa mi to páči a prekvapilo ma, že súčasťou predstavenia sú aj príbehy.“
„Úplne to predčilo moje očakávania, toto som naozaj nečakala. Čakala som súbor, ktorý bude tancovať, vytvárať obrazy a robiť zázraky, ale toto je oveľa viac, ako som očakávala,“ hovorí pani Kotalová a dodáva, že si odniesla „hlboký estetický zážitok“.
Na premiérové predstavenie prišla s kamarátkou a obe zaujal príbeh s názvom Zločiny na konci vekov, ktorý vychádza z reálnych skúseností ľudí v súčasnej Číne. „Práve sme sa rozprávali o príbehu (čínskeho) režimu. O mame a jej dvoch deťoch. Mal hlbokú myšlienku. Veľmi nás to zaujalo.“
„Nie je to práve pozitívny príbeh. Jej dcéra zomiera a je to o predaji orgánov,“ povedala pani Kotalová o príbehu zobrazujúcom prípady väzňov svedomia v Číne zneužívaných na transplantáciu orgánov. „Previesť to do tanca mi prišlo úplne úžasné. Hoci tam boli aj iné krásne vzletné príbehy, tento mal hlbokú myšlienku. Preniesť to do tanca a takto mať vplyv na ľudí je úžasné.“
„Som policajtka, ale pracujem v oblasti medzinárodných vzťahov, takže nie som prísna policajtka“, ktorá bola v príbehu Zločiny na konci vekov.
„Z estetického hľadiska sa mi páčil tanec so žltými kvetmi. Je úžasné, čo všetko sa dá poskladať, ako sa dajú poskladať rôzne vzory (vejárov v tvare žltých kvetov),“ hovorí pani Kotalová. „Celkovo sú tanečníci veľmi pôvabní“ a ich tance „veľmi pekné“.
Ocenila aj obrovskú multimediálnu kulisu, z ktorej sa tanečníci vynárajú alebo v nej miznú.
„Rozprávali sme sa o tom. Prvýkrát to zaregistroval môj priateľ, keď uvidel tanečníka a zrazu sa spýtal, kde je, kam zmizol. ‚Je tam hore na plátne‘. Je to veľmi krásne, veľmi dobre premyslené.”
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?