Piatok 13. decembra, 2024
Skupina demonštrantov sa pokúša vstúpiť do mestskej radnice počas protestu v Novom Sade 5. novembra 2024 po tom, ako sa zrútila strecha železničnej stanice a zabila 14 ľudí. (Foto: NENAD MIHAJLOVIC/AFP via Getty Images)
»

Bitka v srbskom parlamente a pouličné protesty: v pozadí sú nekvalitné stavebné projekty čínskeho konzorcia

Niekoľko zatknutí, protesty v uliciach a bitka v parlamente sa točia okolo zrútenia betónovej strechy na železničnej stanici v srbskom meste Nový Sad, v ktorej troskách zahynulo 15 ľudí a dvaja boli vážne zranení. Stanica bola pôvodne postavená v roku 1964 a v posledných rokoch bola dvakrát renovovaná v rámci širšej dohody s čínskymi štátnymi stavebnými spoločnosťami.

Embed from Getty Images

Srbsko sa v roku 2014 pripojilo k čínskemu projektu Novej hodvábnej cesty (Pásmo a cesta) a odvtedy sa čínske konzorcium zložené zo spoločností China Railway International Co Ltd a China Communications Construction Company Ltd podieľalo na viacerých projektoch infraštruktúry v rôznych častiach Srbska.

Prokuratúra v Novom Sade uviedla, že v súvislosti s incidentom zatkla 12 osôb, ktoré sú podozrivé zo spáchania trestných činov proti verejnej bezpečnosti, spôsobenia verejného ohrozenia a neregulérnych stavebných prác, pričom im hrozí trest odňatia slobody až na 12 rokov. Srbské médiá informovali, že medzi zadržanými je aj Goran Vesič, ktorý po zrútení odstúpil z funkcie ministra výstavby.

V Srbsku sa realizujú veľké infraštruktúrne projekty, na ktorých sa väčšinou podieľajú čínske štátne firmy. Čínske spoločnosti mali zastrešiť výstavbu železnice spájajúcej Belehrad a Budapešť, obchvat Belehradu a výstavbu ciest po celom Srbsku.

Podľa srbskej mimovládnej organizácie Support4partnership sú dohody uzavreté s čínskymi spoločnosťami „neverejné“ a neboli uzavreté v súlade so zákonom o verejnom obstarávaní, ktorý ukladá povinnosť vyhlásiť výberové konanie pre najlepšieho uchádzača.

Protestujúci, ktorí vyšli do ulíc po zrútení strechy, pripísali nešťastie „korupcii“ a „nekvalitnej rekonštrukcii stanice“, ktorá bola súčasťou dohody s čínskymi štátnymi spoločnosťami. Opoziční politici, ktorí stáli za protestmi, vyjadrili skepsu v súvislosti s údajným zatýkaním a vyzvali prokuratúru, aby sa prípadom zaoberala ako organizovaným zločinom.

Líder srbskej opozície Dragan Djilas uviedol, že vládnuce politické zoskupenie v parlamente neumožnilo diskusiu o zodpovednosti za zrútenie strechy a o dôvere súčasnej vláde. Djilas povedal, že „viac ako 80 členov opozície“ požadovalo diskusiu, informovala agentúra Associated Press.

Predsedníčka srbského parlamentu Ana Brnabičová obvinila opozíciu, že sa chce dostať k moci silou s podporou zo zahraničia. „Nie je ani zrnko pochybnosti, že ide o ľudí, ktorí sú dobre organizovaní, ktorí boli pomerne dobre vyškolení a myslím si, že aj dobre zaplatení, aby v Srbsku vyvolali chaos a destabilizovali našu krajinu,“ povedala.

Opoziční poslanci v parlamente držali fotografie 15 zakrvavených rúk, ktoré symbolizovali obete zrútenia strechy, s nápisom „Krv na vašich rukách“. Vládni poslanci zasa držali transparent, na ktorom obviňovali opozíciu, že chce „vojnu, zatiaľ čo Srbsko chce pracovať“. Obe strany sa pokúsili zmocniť opozičného transparentu, počas čoho sa strhli potýčky a bitky.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj