Štvrtok 29. mája, 2025
Záleží nám na vašom názore – vyplňte prosím krátku anketu. PREJSŤ NA ANKETU
Prezident SR Peter Pellegrini, minister obrany SR Robert Kaliňák a náčelník Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniela Zmeka na cvičení Slovak Shield 2025 (FB/ Peter Pellegrini)

Medzinárodné vojenské cvičenie Slovak Shield 2025 ide do finále, podľa generála Zmeka naplnilo ciele

Cvičenie Slovak Shield 2025 podľa slov náčelníka Generálneho štábu Ozbrojených síl (OS) SR Daniela Zmeka naplnilo svoje stanovené ciele a prebehlo bez závažnejších komplikácií. Ako generál Zmeko priblížil, cvičenie prebieha v Centre výcviku Lešť a je vyvrcholením výcvikových aktivít v taktickej príprave pozemných síl za podpory ostatných zložiek OS SR.

„Cvičenia sa zúčastňuje momentálne sedem spojeneckých krajín plus OS SR. V teréne sa nachádza 1 179 vojakov a vojačiek a 292 kusov techniky a šesť kusov leteckej techniky,“ priblížil Zmeko a vysvetlil, že cieľom cvičenia je preveriť pripravenosť ozbrojených síl plniť si svoje poslanie, zlepšiť interoperabilitu výcviku so spojeneckými krajinami a preveriť niektoré prvky plánu obrany SR v prípade krízy. Cvičenie sa začalo pred štyrmi dňami a dnes je posledný deň cvičenia.

Dnes sa bol v rámci inšpekčného dňa na cvičenie Slovak Shield 2025 pozrieť aj prezident a hlavný veliteľ OS SR Peter Pellegrini spolu s podpredsedom vlády a ministrom obrany Robertom Kaliňákom. Prezident ocenil možnosť vidieť OS SR a aliančných partnerov, ako používajú najmodernejšie technológie, ktoré majú k dispozícii a vyzdvihol ich schopnosť koordinácie.

„Videli sme v priamej akcii naše bojové stíhacie lietadlá F-16 Block 70, vrtuľníky Black Hawk či nasadenie špecializovaných jednotiek. Aj toto cvičenie ukazuje priamo v reálnom živote to, akým modernizačným procesom prechádzajú OS SR,“ doplnil prezident. Ukazuje sa podľa neho, že skúsenosti z vojnového konfliktu na Ukrajine podstatne menia celý doterajší spôsob a chápanie toho, ako bude vedený v budúcnosti bojový konflikt, na čo je podľa neho potrebná adaptácia.

„Na to treba OS SR aj pripraviť. A preto vyjadrujem presvedčenie a podporu všetkým ďalším modernizačným projektom, pretože som presvedčený, že OS SR musia byť v budúcnosti vybavené najmodernejšou technikou, aby boli kedykoľvek schopné brániť územnú celistvosť SR, ochraňovať životy občanov, a aby nám touto technikou mohli kedykoľvek poskytnúť pomoc pri nešťastiach alebo pohromách, ktoré slovensko v budúcnosti zažije,“ dodal Pellegrini a ocenil bezproblémový priebeh cvičenia.

Generál Zmeko priblížil, že tematikou cvičenia je obrana SR a jej územnej celistvosti. Scenárom cvičenia tak bola štandardná príprava na prípadnú agresiu nepriateľa, zabezpečenie štátnej hranice a vykonávanie prieskumu. To bolo súčasne prvou fázou cvičenia. Druhá fáza bola zameraná na boj o zabezpečovacie pásmo a trvala viac ako dva dni. Išlo napríklad o budovanie obrany, ničenie prieskumu nepriateľa, vykonávanie manévrov na jednotlivých čiarach, koordináciu a prispôsobovanie zostavy v rámci brigády tak, aby reagovala na vzniknutú situáciu a pre veliteľov prinášala rozhodovacie procesy.

„Jedna z epizód bola, že 12. mechanizovaný prápor splnil svoje úlohy, ale ľavé krídlo muselo ustúpiť, a tým pádom veliteľ práporu sa musel v rýchlom čase prispôsobiť situácii a vykonať manéver na dorovnanie zostavy a zaujať čiaru, ktorú nazývame ako posledná čiara,“ priblížil Zmeko priebeh cvičenia. To, čo bolo podľa jeho slov nové, je využívanie moderných technológií, napríklad na obranu proti dronom, využívanie autonómnych sledovacích prostriedkov, prípadne útočných dronov tak, aby dokázali spomaľovať postup protivníka a získať dostatok informácií a mať prehľad o situácii.

Podľa Zmeka tak nešlo len o bežné cvičenie ale malo aj experimentálny charakter. „Prvýkrát v histórii sa nám podarilo integrovať niektoré prvky domáceho obranného priemyslu s niektorými produktmi, ktoré sú dokonca v prototypovej fáze. Napríklad využívanie dronov, ktoré už sú ovládané umelou inteligenciou, ktoré nepotrebujú kontakt medzi operátorom a dronom,“ dodal Zmeko. Minister obrany podotkol, že tieto štyri dni boli len vrcholom ľadovca.

„Za tým všetkým je obrovský čas prípravy, logistiky, zabezpečenia, koordinácie,“ uviedol Kaliňák, ktorý najväčší prínos vidí v príprave, v rámci ktorej musia medzi sebou komunikovať štáty a jednotky. „Ukazuje sa, ako je dôležité komunikovať medzi jednotlivými veleniami a štátmi, schopnosť vykonať spoločnú akciu, spoločne postupovať, bojovať a brániť,“ doplnil minister, ktorý vyzdvihol aj výbornú pripravenosť Centra výcviku Lešť, ktorého modernizácia zabezpečila, aby si jednotky mohli precvičiť všetky prípadné scenáre.

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.

Prečítajte si aj