Sobota 7. septembra, 2024
Kurkuma (ilustračná fotografia)
,

Sila kurkumy pri prevencii a liečbe rakoviny 

Podľa odborníkov z Memorial Sloan Kettering Cancer Center má kurkuma, jedna z najúčinnejších korenín na svete, potenciál predchádzať rakovine a zároveň ju liečiť. Je to významné tvrdenie. Preto má zmysel dozvedieť sa o tomto dare Matky prírody viac.

Čo je kurkuma a aký je jej účinok?

Hoci možno kurkumu nepoznáte, rozhodne nie je cudzia približne miliarde ľudí na celom svete, ktorí ju denne konzumujú (zdroj: Indianculture.gov). Takmer celá svetová zásoba kurkumy sa vyprodukuje v Indii. Táto starobylá rastlina tam zďaleka nie je len obyčajným korením – zohráva dôležitú úlohu v ich kultúre už po stáročia. Kurkuma sa napríklad oddávna používa na farbenie odevov, najmä budhistických rúch. Okrem toho v hinduistickej svadobnej tradícii, ktorej symboliku možno prirovnať k výmene svadobných prsteňov, používajú mangala sutru, čo je šnúrka zafarbená žltou kurkumovou pastou, ktorú ženích uväzuje neveste okolo krku.

Toto korenie žltej farby sa získava z koreňa rastliny curcuma longa (patrí do čeľade zázvorovitých). Vďaka tomuto koreniu majú horčica aj karí krásnu zlatožltú farbu. Jeho využitie v medicíne sa ukazuje ako mimoriadne účinné v boji proti rakovine.

Veda objavuje, čo staroveké národy vedeli už dávno

Podľa programu PBS “ Historická kuchyňa“ sa toto korenie stalo dôležitou súčasťou ajurvédskej medicíny približne 500 rokov pred naším letopočtom. Európski objavitelia Indie priniesli kurkumu do západného sveta v 14. storočí.

Pokiaľ ide o liečebné využitie, v starovekých indických tradíciách sa kurkumová pasta používala na liečbu bežných očných infekcií ako aj na obklady rán, ošetrenie uštipnutí, liečbu akné a mnoho ďalších. Indickým ženám sa zvyčajne po pôrode podáva dvakrát denne tonikum pozostávajúce z čerstvej kurkumovej pasty s práškom zo sušeného koreňa zázvoru a medu, ktoré sa zamiešajú v pohári horúceho mlieka. Prášok z kurkumy sa môže pridávať do mlieka aj ako liek na ochorenia dýchacích ciest a na liečbu pretrvávajúceho kašľa. Kurkuma sa používa aj pri rôznych iných ochoreniach, vrátane porúch trávenia a dokonca aj na tlmenie halucinogénnych účinkov omamných látok.

Zaujímavosťou je, že známa americká farmaceutická spoločnosť Johnson & Johnson vyrába kurkumové náplaste pre indický trh, hoci u nás sme ich doteraz nezaznamenali. (zdroj: https://www.latimes.com/archives/la-xpm-2006-feb-06-he-turmeric6-story.html)

Ale je toho oveľa viac… 

Kurkuma, ilustračný obrázok (Photo by LAKRUWAN WANNIARACHCHI/AFP via Getty Images)

Silné protirakovinové účinky kurkumy

Vedci si všimli, že u pôvodných Indov je výskyt niektorých druhov rakoviny podstatne nižší ako u Američanov. (zdroj: https://worldpopulationreview.com/country-rankings/cancer-rates-by-country). Keďže v Indii je kurkuma tak rozšíreným korením, je možné, že má niečo spoločné s nízkym výskytom rakoviny v tejto krajine? A ak áno… ako konkrétne?

Poďme sa pozrieť na silnú účinnú zložku kurkumy – kurkumín.

  • Kurkumín je látka, ktorá dodáva kurkume jej charakteristickú zlatožltú farbu.
  • Má protizápalové vlastnosti, ktoré na rozdiel od bežne dostupných liekov nemajú žiadne toxické vedľajšie účinky.
  • Kurkumín chráni zdravé bunky a dokáže zničiť rakovinové bunky ešte skôr, ako sa stihnú rozmnožiť.
  • Podľa štúdie uverejnenej v časopise Cellular and Molecular Life Sciences má kurkumín aj antioxidačné, chemopreventívne a chemoterapeutické účinky. Inými slovami, pôsobí ako blokátor proti množeniu rakovinových buniek a tiež prispieva k zmenšovaniu nádorov.
  • Národný inštitút pre výskum rakoviny (National Institutes of Cancer) uvádza, že „rozsiahly výskum za posledné dve desaťročia naznačuje, že kurkuminoidy, účinné zložky kurkumy (C. longa), ovplyvňujú viaceré bunkové signálne dráhy, čo potvrdzuje potenciálnu úlohu kurkumínu pri modulácii vývoja a priebehu rakoviny.“ https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/curcumin-pdq\
  • V štúdii uverejnenej v časopise International Journal of Molecular Sciences, ktorá sa týkala výskumu zlúčenín účinných proti glioblastómu, sa dospelo k záveru, že kurkumín ničí rakovinové kmeňové bunky tým, že vyvoláva proces známy ako autofágia (ATP). Zjednodušene povedané, ATP je prirodzený spôsob, akým telo rozkladá poškodené bunky a ničí staré či abnormálne bielkoviny a iné rozkladajúce sa látky v ich cytoplazme.
  • V samostatnej štúdii uverejnenej v časopise Anticancer Agents in Medical Chemistry sa uvádza, že kurkumín je účinný nielen v boji proti kmeňovým bunkám rakoviny mozgu, ale aj proti kmeňovým bunkám rakoviny rôzneho pôvodu vrátane rakoviny hrubého čreva, pankreasu, prsníka, hlavy či krku.

Je zrejmé, že kurkumín, účinná zložka kurkumy, je veľmi účinný v boji proti rakovine. Vedci naďalej pokračujú v skúmaní presných mechanizmov, pomocou ktorých toto účinné korenie chráni naše telo pred vznikom a šírením rakoviny.

A pritom existuje mnoho spôsobov, ako toto lahodné korenie ľahko začleniť do každodennej rutiny.

Ako používať kurkumu, aby vám prospievala 

O výhodách tohto korenia som písal vo svojej knihe „Kedysi som mal rakovinu„. Okrem použitia kurkumy pri príprave mnohých jedál, ktoré mám rád, užívam 500 mg kurkumínu 3x denne s jedlom.

Tu je recept na lahodný nápoj, ktorý vám bude určite chutiť.

Ann Louise Gittlemanová pridala kurkumu do svojho slávneho receptu na detoxikačnú polievku Fat Flush.


Pôvodný článok


Odkazy: 

A. Giordano, G. Tommonaro, “Curcumin and Cancer,” Nutrients (Oct. 2019); 11(10): 2376. doi: 10.3390/nu11102376

H. Hatcher, R. Planalp, J. Cho, F.M. Torti, et al., “Curcumin: From ancient medicine to current clinical trials,” Cell Mol Life Sci (June 2008); 65(11): 1631–1652. doi: 10.1007/s00018-008-7452-4

F. Persano, G. Gigli, S. Leporatti, “Natural Compounds as Promising Adjuvant Agents in The Treatment of Gliomas,” International Journal of Molecular Sciences (2022); 23(6), 3360; https://doi.org/10.3390/ijms23063360

S. Zang, T. Liu, J. Shi, L. Qiao, “Curcumin: a promising agent targeting cancer stem cells,” Anticancer Agents in Medical Chemistry (2014); 14(6):787-92. doi: 10.2174/1871520614666140521114735.

S. Shaikh, J. Shaikh, Y.S. Naba, et al., “Curcumin: reclaiming the lost ground against cancer resistance,” Cancer Drug Resist (2021); 4:298-320. http://dx.doi.org/10.20517/cdr.2020.92

Ďalšie zdroje:

https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/curcumin-pdq

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cancer/expert-answers/curcumin/faq-20057858

Prečítajte si aj