Piatok 21. júna, 2024
Oregano (ilustračná fotografia)
,

Táto bylinka dokáže urobiť zázraky s vaším imunitným systémom

Váš imunitný systém je komplexný systém, ktorý zodpovedá za ochranu vášho tela pred patogénmi. Ak chcete bojovať proti bežnému prechladnutiu a podporiť svoju črevnú mikroflóru, skúste zaradiť túto bylinu do svojej životosprávy.

STRUČNÉ ZHRNUTIE TÉMY

  • Oregano je bylina so silnou antioxidačnou schopnosťou, ktorá má nielen vysoký obsah fytonutrientov karvakrolu a tymolu, ale má aj jednu z najvyšších hodnôt absorpčnej kapacity kyslíkových radikálov (ORAC) v rovnakej skupine bylín
  • Oreganový olej sa dá kúpiť ako extrakt alebo esenciálny olej. Extrakt, olej z oregana, si môžete vyrobiť aj doma z čerstvých lístkov. Pri kúpe olejov treba byť opatrný, keďže niektorí výrobcovia predávajú podradné produkty
  • Extrakt a esenciálny olej sa môžu používať lokálne na liečbu plesňových infekcií, ako je napríklad atletická noha alebo pásový opar. Z údajov vyplýva, že zriedený olej sa môže používať pri ošetrovaní rán, na prevenciu infekcií a lokálne na liečbu bolesti a opuchov
  • Oreganový olej je obľúbeným prípravkom na liečbu bežného prechladnutia a môže sa používať na podporu prospešných baktérií v tenkom čreve, pri liečbe bakteriálneho prerastania a norovírusu, ktorý vyvoláva gastroenteritídu

Oregano (Origanum vulgare) sa zvyčajne spája s talianskou kuchyňou. Táto trváca rastlina patrí do čeľade hluchavkovitých (Lamiaceae) a pochádza z krajín Stredomoria a západnej Ázie. Dnes je jednou z najpoužívanejších bylín a dokonca je aj jednou z bylín, ktoré sa nachádzajú v čili prášku[1].

Aj keď bola populárna najmä v Grécku a Taliansku, do USA sa dostala až po druhej svetovej vojne, kedy pizza začala byť v móde a jej predaj sa v rokoch 1948 až 1956 zvýšil o 5200% [2].

Ďalšia odroda oregana, ktorá je známejšia v mexickej kuchyni, sa nazýva mexické oregano (Lippia graveolens). Pochádza z inej botanickej čeľade a niekedy sa nazýva mexická majoránka, pravdepodobne preto, že majoránka je blízkou príbuznou oregana.

Majoránka patrí do rovnakého rodu ako oregano, ale je to iný druh s jemnejšou vôňou a chuťou. Oregano sa môže používať čerstvé alebo sušené, ale majorán je najlepšie používať iba čerstvý.[3] Sušené oregano má jemnejšiu chuť oproti štipľavej chuti čerstvých listov[4].

Origanum vulgare je trvalka, ktorá dorastá do výšky takmer jedného metra a šírky 0,5 metra.[5] Možno ju ľahko pestovať v záhrade, vyhovuje jej slnečné miesto a je to nenáročná rastlina priťahujúca motýle. Kvitne ružovkastými alebo bielymi kvetmi v období od júla až do októbra.

Esenciálne oleje z oregana sú predmetom rozsiahleho výskumu, keďže rastlina a olej majú bohatú históriu v tradičnej medicíne[6], počnúc stredovekom, kedy sa žuli jej listy na zmiernenie bolesti pri reumatizme, bolestiach zubov a tráviacich ťažkostiach. Starí Gréci ju používali na liečbu kožných ochorení a v Číne sa rastlina používala pri horúčke a žalúdočných ťažkostiach.

Oregano je silný antioxidant s vysokou hodnotou ORAC

Bylina je bohatá na fenoly, čo sú prírodné fytochemikálie, ktoré majú priaznivé antioxidačné účinky.[7] Dva najrozšírenejšie sú tymol a karvakrol.[8] Antioxidant je termín používaný na označenie zlúčeniny, ktorá pôsobí proti nestabilným molekulám. Tie sa nazývajú voľné radikály a vznikajú prirodzene počas oxidatívneho metabolizmu.

Jedna z laboratórnych analýz antioxidačnej schopnosti potravín sa nazýva kapacita absorpcie kyslíkových radikálov (ORAC). Toto meranie bolo použité na preukázanie toho, že potraviny s vysokou antioxidačnou kapacitou môžu pomôcť spomaliť proces starnutia ľudského mozgu a tela[9].

Ministerstvo poľnohospodárstva USA (USDA)[10] informovalo o štúdiách publikovaných v roku 1999, ktoré preukázali, že potraviny s vysokým obsahom ORAC môžu pomôcť predchádzať dlhodobej strate pamäti, zvýšiť hladinu antioxidantov v krvnom sére a chrániť krvné vlásočnice pred poškodením kyslíkom. Odborník na výživu, doktor Ronald L. Prior[11], tvrdí:[12]

„Ak sa nám podarí preukázať určitý vzťah medzi príjmom ORAC a zdravotnými účinkami u ľudí, myslím si, že sa môžeme dostať do bodu, kedy sa hodnota ORAC stane novým meradlom pre dobrú antioxidačnú ochranu.“

Podľa internetového portálu Natural Products Insider v roku 2012 USDA odstránilo databázu ORAC pre vybrané druhy potravín s odvolaním sa na dôkazy, že tieto hodnoty nemajú žiadny význam z hľadiska účinku konkrétnych zlúčenín na ľudské zdravie.[13] Podľa USDA „hodnoty ORAC sú bežne zneužívané potravinárskymi spoločnosťami a spoločnosťami vyrábajúcimi výživové doplnky na propagáciu svojich výrobkov a spotrebiteľmi na rozhodovanie sa pri výbere potravín a výživových doplnkov“.

Ronald Prior, ktorý bol 35 rokov vedúcim výskumu v USDA, s tým nesúhlasí a považuje za poľutovaniahodné, že sa ORAC niekedy zneužíval,[14]

„… to však nemusí znamenať, že tieto informácie nie sú užitočné, ak sa použijú vhodným spôsobom. Vo veľkom množstve prípadov bolo cieľom získať čo najvyššiu antioxidačnú hodnotu. No nie vždy platí, že čím viac, tým lepšie, a v niektorých prípadoch, pri použití jednotlivých antioxidačných zlúčenín, môže väčšie množstvo pôsobiť škodlivo.“

Zoznam potravín bol medzitým z webu vymazaný, ale je možné si ho stiahnuť.[15] Čerstvé oregano má hodnotu ORAC 13 970 a sušená bylina 175 295. Na porovnávacom zozname čerstvých byliniek sa oregano umiestnilo hneď pod majoránkou, tymiánom a šalviou[16].

Oddeľovanie fytochemikálií z rastlín a ich samostatné používanie zvyšuje možnosť výskytu vedľajších účinkov. Antioxidačné zlúčeniny, ktoré sa nachádzajú v celej rastline oregana alebo v esenciálnom oleji, pôsobia synergicky a poskytujú množstvo zdravotných výhod vyplývajúcich z antioxidačných, antimikrobiálnych, antivírusových a antimykotických vlastností[17].

Oregano (ilustračná fotografia)

Uvažovali ste niekedy o použití oreganového oleja proti prechladnutiu?

Podľa Národného centra pre doplnkovú a alternatívnu medicínu[18] sa v USA každoročne nachladí viac ako 1 miliarda ľudí a až 20 % ľudí dostane chrípku. Jedným z najčastejších vírusov, ktoré spôsobujú prechladnutie, je rhinovírus[19]. Avšak príznaky prechladnutia môžu spôsobovať aj iné druhy vírusov, vrátane koronavírusov, ako je SARS-CoV-2[20].

Účinnosť oreganovej silice a výťažku z oreganového oleja proti infekciám horných dýchacích ciest bola hodnotená v niekoľkých štúdiách. Predmetom jednej štúdie z roku 2019 [21] bolo pôsobenie zmesi olejov z oregana, tymiánu a šalvie na vírusy horných dýchacích ciest, vrátane adenovírusu 5, rhinovírusu, chrípky a RSV. Táto zmes preukázala silnú antivírovú aktivitu voči rhinovírusu a dvom z troch kmeňov chrípky.

Kyselina rozmarínová bola v oregane identifikovaná ako hlavný antioxidant[22] a výskum[23] preukázal, že u pacientov dokáže potlačiť sezónnu alergickú rhinokonjunktivitídu pomocou dvoch nezávislých mechanizmov – potlačením zápalovej reakcie a odstraňovaním reaktívnych foriem kyslíka.

Údaje [24] tiež ukazujú, že tablety z francúzskeho oregana rýchlo zmiernili príznaky u pacientov s bežným kašľom a prechladnutím. Z výskumu vyplynulo, že jeho účinok závisel od dávkovania a prevyšoval klasickú liečbu, ktorá bola počas štúdie použitá.

Oregano podporuje tráviaci trakt

Váš imunitný systém je z veľkej miery podporovaný prospešnými baktériami v tráviacom trakte, ktoré sa označujú ako črevný mikrobióm. Oreganový olej môže mať vplyv na udržanie vášho črevného mikrobiómu a liečbu nadmerného množenia baktérií.

Norovírus spôsobuje takmer každý piaty prípad gastroenteritídy, ktorá sa prejavuje hnačkou a zvracaním.[25] Každý rok zomrie na norovírus približne 900 ľudí z celkového počtu až 21 miliónov zaznamenaných prípadov.[26] Pomocou bunkových kultúr získaných z malých zvierat[27] vedci[28] zistili, že karvakrol dokáže znížiť vírusovú infekčnosť do 15 minút od jeho podania.

Oreganový olej a karvakrol sú účinné aj proti bakteriálnym pôvodcom v kuchyni, ktoré môžu spôsobovať otravu jedlom. V inej štúdii [29] sa napríklad zistilo, že oreganový esenciálny olej dokáže odstrániť biofilmy Staphylococcus aureus z nerezového materiálu.

Napokon, oreganový olej vykazuje aj aktivitu proti nadmernému rastu baktérií tenkého čreva (SIBO). Tento stav sa môže vyvinúť po operácii, chorobe alebo liekoch, ktoré spomaľujú črevný trakt, čo následne vytvára živnú pôdu pre škodlivé baktérie.[30] Nadbytok škodlivých baktérií môže spôsobiť podvýživu, hnačku a stratu hmotnosti.

Pri jednom vyhodnocovaní odbornej literatúry[31] vedci zistili, že viac ako 38 % ľudí so syndrómom dráždivého čreva má aj SIBO. V ďalšej štúdii[32] zozbierali účastníkov, ktorí boli pozitívne testovaní na SIBO, a poskytli im buď bylinnú terapiu, alebo liek rifaximín, ktorý sa v súčasnosti používa pri cestovateľskej hnačke spôsobenej baktériou E. coli[33].

Z výsledkov vyplynulo, že 46 % pacientov, ktorí používali bylinnú liečbu s oreganovým olejom, malo negatívne kontrolné testy v porovnaní s 34 % pacientov, ktorí používali lieky. U 31,8 % v tejto skupine účastníkov sa neprejavila žiadna odpoveď na užívanie rifaximínu a následne im bola poskytnutá pomocná bylinná liečba. Z týchto osôb malo po ukončení liečby 57,1 % negatívne výsledky z vyšetrenia. Vedci dospeli k záveru[34]: 

„Na diagnostiku SIBO pomocou testu LBT [laktulózový dychový test] sú bylinné terapie prinajmenšom rovnako účinné ako rifaximín. Ukazuje sa, že na účely pomocnej liečby SIBO u pacientov, ktorí nereagujú na rifaximín, sú bylinné prípravky rovnako účinné ako trojitá antibiotická liečba. Na potvrdenie týchto zistení a preskúmanie ďalších alternatívnych metód liečby u pacientov s refraktérnym syndrómom SIBO sú potrebné ďalšie štúdie.“

Oreganový olej pomáha pri liečbe viacerých kožných ochorení

Chronická zápalová reakcia je charakteristickým príznakom reumatoidnej artritídy. Vedci skúmali, aký môže mať karvakrol účinok na potlačenie tejto zápalovej reakcie. Pri laboratórnom výskume a skúmaní na zvieratách v roku 2010[43] vedci zistili, že karvakrol dokáže ovplyvniť proteíny tepelného šoku, čím sa zvýšia ochranné reakcie T-buniek a potlačí sa zápalová reakcia.

Neskôr vedci[44] použili zvierací model, aby preukázali, že fytonutrient karvakrol môže znížiť patogénne reakcie T-buniek, čo predstavuje novú príležitosť na vytvorenie „intervencie na báze stravy pri chronických zápalových ochoreniach“.

V priebehu roka 2018 sa vedci[45] zaoberali účinkom karvakrolu na fibroblastoidné synoviálne bunky, ktoré zohrávajú úlohu v chronickom zápalovom procese pri reumatickej artritíde. Zistilo sa, že táto fytochemikália dokáže potlačiť produkciu zápalových cytokínov a zabrániť aktivácii viacerých signálnych dráh, ktoré sa môžu podieľať na zápalových procesoch.

Oreganový olej sa vďaka svojim protizápalovým a antimikrobiálnym vlastnostiam stal obľúbeným doplnkom výrobkov starostlivosti o pleť. Jedna štúdia [46] zameraná na biologickú aktivitu na modeli ľudských kožných buniek priniesla dôkazy naznačujúce, že oreganový esenciálny olej je nielen sľubným kandidátom na protizápalové, ale aj protirakovinové účinky.

Dbajte na výber oleja

Oreganový olej sa dá kúpiť ako extrakt alebo esenciálny olej.[ 47] Esenciálny olej sa vyrába zo sušených výhonkov a listov a získava sa pomocou parnej destilácie. Esenciálny olej sa následne môže zmiešať s nosným olejom a použiť aj na pokožku.

Olejový extrakt z oregana, nazývaný aj ako oreganový olej,[48] si môžete vyrobiť doma jednoduchým pridaním nasekaných lístkov do olivového oleja a zahrievaním zmesi vo vriacom vodnom kúpeli po dobu 10 minút, aby sa uvoľnil prírodný olej z lístkov oregana. Takto pripravený olej sa uskladní po dobu jedného až dvoch týždňov, potom sa lístky scedia a olej sa uskladní vo vzduchotesnej nádobe. Oreganový olej sa dá kúpiť v tekutej forme alebo vo forme kapsúl.

Pri nákupe oreganového oleja si skontrolujte etiketu a uistite sa, že je vyrobený overeným výrobcom, ktorý predáva čisté organické oleje, pretože mnohé „cenovo výhodné“ značky môžu byť falšované. Nezabudnite tiež, že oreganový olej sa musí používať s nosným olejom. Medzi moje obľúbené nosné oleje patria olivový, kokosový alebo jojobový. Keď sa ho budete chystať použiť, nezabudnite si ho najprv vyskúšať na malej ploche pokožky, aby ste sa uistili, že nedôjde k lokálnej alergickej reakcii.

Klinická bylinkárka Michelle Lynde píše [49], že ideálny pomer pri riedení oreganového oleja na lokálne použitie je jeden diel oreganového oleja na tri diely nosného oleja. Niekoľko kvapiek esenciálneho oleja možno pridať aj do odparovača alebo difuzéra, čo pomáha zmierniť príznaky alergií, zápalu dutín, chronickej bronchitídy a kašľa.

Olej by však nemali užívať tehotné alebo dojčiace ženy a nemal by sa podávať dojčatám ani deťom. Používaniu oreganového oleja by sa mali vyhnúť aj ľudia s vysokým krvným tlakom alebo ochorením srdca.

Joseph Mercola

Dr. Joseph Mercola je zakladateľom stránky Mercola.com. Je osteopat, autor bestsellerov a držiteľ viacerých ocenení v oblasti prírodnej medicíny. Jeho hlavnou víziou je zmeniť modernú paradigmu v oblasti zdravia tým, že ľuďom poskytne cenný zdroj informácií, ktoré im umožnia získať kontrolu nad svojím zdravím.


Z pôvodného článku preložila Slávka Dojčáková. 


ZDROJE:

[1] Spruce Eats, August 4, 2021

[2] Spruce Eats, August 4, 2021, Varieties and Oregano and Marjoram

[3] The Epicentre, All About Oregano, For Delicacy try Marjoram

[4] Spruce Eats, August 4, 2021, Fresh vs. Dried

[5] Missouri Botanical Garden, Origanum Vulgare

[6] My Spicer, The History of Oregano, History, Medicinal uses

[7] Asapland, January 22, 2022

[8] Molecules, 2017;22(6)

[9] US Agricultural Research Service, February 8, 1999

[10] US Agricultural Research Service, February 8, 1999

[11] Berry Health, Ron Prior, Ph.D.

[12] US Agricultural Research Service, February 8, 1999

[13] Natural Products Insider, June 12, 2012

[14] Natural Products Insider, June 12, 2012

[15] USDA Database for the Oxygen Radical Absorbance Capacity (ORAC) of Selected Foods, Release 2 May 2010

[16] ORAC-Info-Portal, Comparison Lists

[17] Molecules, 2017;22(6) Abstract

[18] National Center for Complementary and Integrative Health, Cold and Flu in Depth, Some Basics

[19] National Institutes of Health, April 13, 2009

[20] Yale Medicine, Coronavirus, What is a coronavirus

[21] Journal of Herbal Medicine, 2019;17-18(100288)

[22] International Journal of Food Science and Nutrition, 2011;62(6)

[23] Biofactors, 2004;21(1-4)

[24] Revista Bionatura, 2016;1(4)

[25] Centers for Disease Control and Prevention, Norovirus Worldwide, Global Trends

[26] Centers for Disease Control and Prevention, Burden of Norovirus Illness in the U.S.

[27] Frontiers in Microbiology, 2013; doi.org/10.3389/fmicb.2013.00012

[28] Journal of Applied Microbiology, 2014;116(5) Abstract/Methods & Results

[29] LWT, 2018;93:293

[30] MayoClinic, Small Intestinal Bacterial Overgrowth (SIBO) Overview

[31] Journal of Gastroenterology, 2018;53(7) Abstract/Results line 2

[32] Global Advances in Health and Medicine, 2014;3(3)

[33] Drugs.com, Rifaximin

[34] Global Advances in Health and Medicine, 2014;3(3) Abstract, Concl

[35] Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, 2020; doi.org/10.3389/fcimb.2020.545913

[36] Frontiers in Cellular and Infection Microbiology, 2020; doi.org/10.3389/fcimb.2020.545913

[37] Nippon Ishinkin Gakkai Zasshi, 2007; 48

[38] Journal of Food Protection, 1995;58(1)

[39] Molecules, 2018;23(9) Abstract

[40] Value in Health, 2018;21(1)

[41] Drug Development and Industry Pharmacy, 2020;46(10)

[42] Molecules, 2018;23(9)

[43] Arthritis and Rheumatism, 2010;62(4) Abstract

[44] PLOS|One, 2012; doi.org/10.1371/journal.pone.0046336

[45] Journal of Cellular Biochemistry, 2018;120(5)

[46] Biochimie Open, 2017;4:73

[47] EcoWatch, December 23, 2021

[48] Organic Facts, July 22, 2021, recipe

[49] Alive, April 29, 2015

Prečítajte si aj