Pondelok 20. mája, 2024
Polícia SR. (Zdroj: Polícia SR - Bratislavský kraj / FB)

Polícia: Na školách vo viacerých krajoch nahlásili bomby, policajti to preverujú

Na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji nahlásili v utorok ráno bomby. Polícia oznámenia preveruje. Informovala o tom na sociálnej sieti.

Ako prvá o údajnom uložení výbušnín informovala bratislavská krajská polícia. Tá preveruje oznámenia v priestoroch viacerých škôl v okresoch Malacky, Senec a Pezinok.

Polícia Trenčianskeho kraja kontroluje školy v okrese Trenčín, Ilava, Prievidza a Nové Mesto nad Váhom. Policajti prehľadávajú aj školy v Nitrianskom kraji.

„Policajti Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Žiline preverujú oznámenia o údajnom uložení výbušnín v priestoroch viacerých škôl na území okresov Kysucké Nové Mesto, Liptovský Mikuláš, Martin a Dolný Kubín,“ priblížila polícia Žilinského kraja na sociálnej sieti.

T. Drucker: Nahlasovať bombu na školách je zvrhlé, aj keby to bolo z recesie

Nahlasovať bombu na školách je zvrhlé, aj keby to bolo z recesie. Na sociálnej sieti to uviedol minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) v reakcii na nahlásenie výbušnín vo viacerých školách na Slovensku. Dúfa, že polícia páchateľa vypátra.

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR v súvislosti so zvyšovaním bezpečnosti realizuje dotazník k ochrane mäkkých cieľov pre základné a stredné školy. Zapojenie škôl bolo ku koncu apríla na úrovni 74 percent. Dotazník prebieha do konca mája, keď by sa mal vyhodnocovať. Rezort zároveň pripomína, že existuje viacero relevantných legislatívnych predpisov, v zmysle ktorých by mohli školy v takýchto prípadoch postupovať.

„V kontexte uvedeného vyplýva aj školám povinnosť vypracúvať plánovaciu dokumentáciu zameranú na ochranu svojich zamestnancov a osôb prevzatých do starostlivosti,“ uviedol odbor komunikácie a marketingu ministerstva. Plán ochrany predstavuje podľa rezortu školstva dokument, ktorý obsahuje úlohy, opatrenia a postupy na zabezpečenie ochrany osôb pre prípad vzniku mimoriadnej udalosti.

V rámci prevencie by tak mala v súčinnosti s miestne príslušným okresným úradom vykonať každá inštitúcia analýzu rizík na posúdenie nebezpečenstva pre prípad vzniku mimoriadnej udalosti a v závislosti od podstaty identifikovaných rizík pripraviť „sadu nástrojov“ na možné minimalizovanie škôd na životoch, zdraví i majetku obyvateľov. Pri kreovaní jednotlivých postupov je možné primerane aplikovať i odporúčania, ako postupovať pri vzniku mimoriadnej udalosti.

Ministerstvo má takisto vypracované metodické usmernenie pre plánovanie a zabezpečovanie evakuácie v školách a školských zariadeniach. V spolupráci s Ministerstvom vnútra SR pripravuje aktivity smerujúce k predstaveniu vzorovej dokumentácie na úseku civilnej ochrany. Týkať by sa mala okrem iného toho, ako by mali v obdobných situáciách školy a ich vedenia primerane reagovať.

Policajti informovali, že bomby v utorok ráno nahlásili na školách v Bratislavskom, Trnavskom, Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Oznámenia preverujú v priestoroch viacerých škôl. Bližšie informácie polícia poskytne, len čo to situácia umožní.

Hrozby bombových útokov adresovali vyše 200 školám, zaoberá sa nimi NAKA

Hrozbami bombových útokov na školách sa zaoberá Národná kriminálna agentúra (NAKA). Adresované boli viac ako 200 školám na takmer celom Slovensku. Polícia okamžite prijala potrebné opatrenia, aby zabránila možným následkom uvedeným v mailoch, ktoré boli školám doručené. Informovala o tom na sociálnej sieti.

„Prijímame všetky opatrenia, aby nedošlo k ohrozeniu na životoch a zdraví osôb. Takéto hrozby Policajný zbor neberie na ľahkú váhu, preto sme do opatrení zapojili okrem príslušníkov NAKA aj ďalšie zložky polície,“ priblížili policajti. Zapojení do toho boli pyrotechnici, psovodi so špeciálne cvičenými služobnými psami a jednotky poriadkovej polície jednotlivých policajných krajských riaditeľstiev.

Polícia je tiež podľa vlastných slov v kontakte s jednotlivými školami, ktoré jej poskytujú plnú súčinnosť. „Podobné maily boli poslané aj minulý týždeň viac ako 120 školám v Bratislavskom kraji,“ pripomenula.

Na základe zhromaždených dôkazov začal vyšetrovateľ NAKA v oboch prípadoch trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. Páchateľovi tak hrozí trest odňatia slobody na 20 až 25 rokov alebo na doživotie. „Na objasnení skutku a vypátraní pôvodcu mailov intenzívne pracujeme, spolupracujeme aj s ďalšími bezpečnostnými službami a zahraničnými partnermi,“ deklarovali policajti.

Generálny prokurátor Maroš Žilinka na sociálnej sieti reagoval, že opakované prípady nahlasovania bômb na školách sú prejavom bezcharakternosti, bezcitnosti a nezodpovednosti.
„Orgány ochrany práva budú na takéto protiprávne prejavy nekompromisne reagovať,“ skonštatoval.

Bomby v utorok ráno nahlásili na školách vo všetkých ôsmich krajoch.

Anonymné nahlasovanie bômb je trestným činom, páchateľom hrozia vysoké tresty

Anonymné nahlasovanie bômb je trestným činom. Páchateľom hrozia vysoké tresty odňatia slobody, prípadne aj doživotie. Polícia žiadny oznam nepodceňuje a venuje mu dostatočnú pozornosť. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR.

„Vzhľadom na opakované anonymné nahlasovanie bômb na školách i pobočkách bánk v posledných dňoch, rezort vnútra i polícia ubezpečujú verejnosť, že každé jedno takéto nahlásenie policajný zbor preveruje tak, aby boli ochránené zdravie i majetok každého občana,“ priblížilo MV. V prípade vyhrážok bombovými útokmi môže ísť o trestný čin teroristického útoku. Za neho môže byť podľa rezortu uložený trest odňatia slobody od 20 do 25 rokov, alebo trest odňatia slobody na doživotie.

„Naše bezpečnostné zložky pracujú v plnom nasadení tak, aby bol každý jeden prípad preverený a totožnosť anonymného páchateľa odhalená a tento mohol niesť za svoje výhražne konanie trestno-právnu zodpovednosť,“ uviedol minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

Ministerstvo vnútra SR apeluje na ľudí, že v záujme eliminovania takýchto prípadov, je potrebné zvyšovať vnímavosť verejnosti a okolia voči tomuto fenoménu.

Bomby v utorok ráno nahlásili na vyše 200 školách na takmer celom Slovensku. Hrozbami bombových útokov na školách sa zaoberá Národná kriminálna agentúra.

Prečítajte si aj