Streda 30. apríla, 2025
Shen Yun 2025
(Samira Bouaou/Epoch Times)
»

Mladí umelci zo súboru Shen Yun, ktorí boli prenasledovaní v Číne, nachádzajú nový zmysel na svetovej scéne

Príbehy prenasledovania a odolnosti zo zákulisia umeleckého súboru, ktorý sa stal celosvetovým fenoménom.

Vždy, keď si Ellie Rao spomenie na svojho otca, prenesie sa v čase späť k tanieru nedojedených koláčikov z kvaky. Sedela vtedy s otcom pri stole a pochutnávali si na obľúbenom jedle v južnej Číny, ktoré jej babička s láskou usmažila dozlatista. Mala štyri roky. A potom niekto zaklopal na dvere.

Tvrdé údery ich prinútili odložiť paličky na jedenie. Dvaja muži vo dverách tvrdili, že sú z vodární a „kontrolujú vodomer“. Bola to však len zámienka. V skutočnosti išlo o policajtov. Onedlho sa do bytu natlačilo ďalších päť mužov. Otcovu vysokú postavu odvliekli preč. Malá Ellie sa mohla len bezmocne pozerať z okna, ako jej otec mizne v bielom aute – a potom z jej života. Už sa nikdy nevrátil.

O dva týždne neskôr ležal tridsaťštyriročný muž v nemocnici a lapal po dychu. Nemohol hovoriť, ale po lícach mu tiekli slzy. Jeho manželka mu našla podliatiny a opuchy na hlave, okolo uší, krku, na rukách a nohách.

Zomrel necelých sedem týždňov po tom, ako ho odviedla polícia. Pre malú Ellie bol strach neoddeliteľnou súčasťou života v komunistickej Číne. A nebola sama.

(Vľavo) Tanečnica Shen Yun Ellie Rao drží v Middletowne v štáte New York fotografiu svojich rodičov (3. decembra 2024). Jej otec Rao Zhuoyuan bol v Číne zatknutý, keď mala štyri roky, kvôli svojej viere vo Falun Gong. O niekoľko týždňov neskôr zomrel v dôsledku prenasledovania. (Vpravo) Fotografia malej Ellie Rao s jej otcom Rao Zhuoyuanom (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Dnes v spoločnosti Shen Yun Performing Arts, ktorá sídli na severe štátu New York a ktorej mottom je ukázať „Čínu pred komunizmom“, ťažko nájdete niekoho, kto sám neprešiel podobným utrpením – alebo by aspoň niekoho takého nepoznal.

Práve táto zdieľaná skúsenosť s prenasledovaním spojila umelcov Shen Yun dohromady. A v každom novom predstavení, ktoré súbor každoročne uvádza na svetových javiskách, sa jedna téma opakuje – upozornenie na súčasné prenasledovanie Falun Gongu, duchovnej viery, ktorú Ellie Rao a ďalší členovia Shen Yun vyznávajú.

Falun Gong učí pravdivosť, súcit a toleranciu. Obsahuje päť meditačných cvičení a jednu hlavnú knihu. Dá sa ľahko naučiť a v 90. rokoch 20. storočia sa v Číne rozšíril ako lavína – praktizovať ho začalo odhadom 70 až 100 miliónov ľudí. Potom prišiel rok 1999. Komunistické vedenie označilo popularitu tejto praxe za hrozbu a zahájilo systematickú čistku. Začalo sa masové zatýkanie, dlhodobé zadržiavanie, nútené odoberanie orgánov a ďalšie formy represií – a obeťami sa stávali obyčajné rodiny ako rodina Ellie.

Ellie Rao drží fotografiu umeleckého diela zobrazujúceho prenasledovanie Falun Gongu (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Ellie je jednou zo štyroch hlavných tanečníc Shen Yun, ktoré nedávno prehovorili o zlomenom srdci, ktoré si niesli z detstva poznamenaného tvrdým útlakom. Boli svedkami štátneho teroru, ktorý ich obklopoval a zanechal im jazvy, ktoré sa hojili roky.

Dnes, keď našli svoje pôsobisko v New Yorku, vnímajú ako svoje poslanie zabrániť tomu, aby sa podobné scény opakovali.

Tanečnica Shen Yun Ellie Rao v Middletowne v štáte New York, 3. decembra 2024 (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Traumatizujúce spomienky

Keď mal Zhao Jiheng osem rokov, raz sa vrátil zo školy domov, ktorý pôsobil prázdnejšie ako zvyčajne.„Kde je mama?“ Spýtal sa otca. Ten mal vážny výraz, ale mlčal. O niekoľko dní neskôr zmizol aj on.

Po roku vo väzení sa jeho matka vrátila – bola však len tieňom svojho niekdajšieho ja. Mlčala, tvár mala prázdnu a unavenú. Už sa neotáčala v kuchyni, aby mu uvarila niečo dobré. Namiesto toho dlhé hodiny sedela na posteli a nereagovala na jeho otázky. Na fotografiách z toho obdobia je vidieť, že jej zuby boli sčerneté – niektoré z predných zubov mala dokonca polámané. Zhaovo bezstarostné detstvo sa tak skončilo.

Okolo kozmetického salónu Zhaovej matky sa takmer denne pohybovali policajti v civile. Počas politicky citlivých výročí ju opakovane odvádzali a často bez akéhokoľvek vysvetlenia vnikali do ich bytu. Jeho otec bol niekoľko rokov na úteku – skrýval sa pred políciou, pretože sa odmietal vzdať svojej viery vo Falun Gong. Spolužiaci Zhaa bili a odstrkovali a učitelia sa mu verejne vysmievali a posilňovali tým už aj tak všadeprítomnú štátnu propagandu. Raz sa Zhao vrátil po škole domov a zistil, že jeho matka a ich cennosti sú preč – oboje mu zobrala polícia.

Represie vtedy vyslali mrazivé signály ďaleko za hranice Číny.

(Vľavo) Fotografie malého Zhao Jihenga a jeho rodičov. V Číne bola rodina pre svoju vieru vo Falun Gong neustále zatýkaná a obťažovaná, čo ich nakoniec prinútilo utiecť z krajiny. (Vpravo) Fotografia Zhao Jihenga s matkou, keď bol ešte malý (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Vízie čínskej polície prenasledovali Chen Fadu narodenú v Sydney celé roky v nočných morách – až kým sa nezobudila s plačom. V niektorých snoch sa krčila v kúte, rukami si objímala kolená, keď nad ňou stáli policajti s obuškami v rukách. Inokedy bez dychu utekala a snažila sa im uniknúť, ale s každým krokom boli bližšie a bližšie.

Takto sa v skutočnosti správali k jej otcovi, ktorý zomrel v roku 2001, krátko po Cheniných prvých narodeninách. Začiatkom toho istého roka ho čínska polícia zatkla a mučila elektrickými obuškami po tom, čo išiel do Pekingu obhajovať svoju vieru. Po návrate domov na juhu Číny sa opäť objavili – a jeho ťažko zbité telo vytiahli z postele priamo pred očami plačúceho nemluvňaťa.

(Vľavo) Chen Fadu so svojimi rodičmi, Chen Changyong (vľavo) a Dai Zhizhen, keď bola ešte malá a žila v Číne. Jej otec Chen Changyong praktizoval Falun Gong a bol za to zatknutý. Neskôr zomrel v dôsledku prenasledovania čínskym režimom. (vpravo) Chen Fadu so svojou matkou Dai Zhizhen (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Pre japonského chlapca Kenjiho Kobayashiho sa ťarcha prenasledovania naplno prejavila v deň jeho siedmych narodenín.

Stovky kilometrov za oceánom, v meste Shenyang na severovýchode Číny, odviezla v ten deň biela policajná dodávka jeho starú mamu – praktizujúcu Falun Gong – do miestnej psychiatrickej liečebne, aby ju prinútili vzdať sa svojej viery. Zneužívanie psychiatrických zariadení ako nástrojov mučenia je v Číne bežnou praxou od začiatku prenasledovania.

Keď sa správa dostala do Tokia, Kobayashi sa so svojím mladším bratom objali a obaja sa rozplakali.

Dozorcovia vtedy takmer 60-ročnú ženu zavreli do cely s nepretržite zapnutým svetlom, aby jej zabránili spať. Sledovali ju na každom kroku – dokonca aj na toalete. Počas dňa musela sedieť na nízkej stoličke a pozerať propagandistické videá. Záležalo aj na výrazoch – stačil neprítomný pohľad a nasledoval trest.

Mesiac takéhoto zaobchádzania sa podpísal na jej zdraví. Keď sa jej v októbri podarilo utiecť do Japonska, Kobayashi ju čakal na letisku – a bol prekvapený, koľko má odrazu bielych vlasov a aká je zhrbená.

„Aspoň, že prežila,“ povedal Kobayashi pre Epoch Times. „Keď sa nad tým zamyslíme, stále patríme k tým šťastným.“

Tanečník Shen Yun Kenji Kobayashi v Middletowne, N.Y., 3. decembra 2024. Kobayashiho babička, Zhang Minjie, bola v Číne väznená a mučená v psychiatrickej liečebni kvôli svojej viere vo Falun Gong (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Zostaňte verní tomu, čomu veríte

Po tom, ako jeho stará mama prišla do Japonska, bolo na Kenjim, aby jej pomohol zostať. Každý deň po škole odložil druhák Kenji svoj batoh, vzal svoje petičné hárky a vydal sa na bicykli na 15-minútovú cestu na vlakovú stanicu.

Spolu so svojou starou mamou tam vyvesil tabuľu s jej fotografiou. „Prosím, pomôžte mi,“ prosil okoloidúcich. Tým, ktorí sa zastavili, ukázal svoje dosky – bola k nim pripojená petícia, ktorou sa snažil umožniť svojej babičke zostať v Japonsku.

Keď mali viac času, spolu so starou mamou nasadli na vlak a obchádzali všetkých 23 obvodov Tokia, kde sa obracali aj na zákonodarcov.

Podpis, podpis, podpis. Kenji nemyslel na nič iné. Za jediný mesiac zozbieral viac ako 2 400 podpisov. O niekoľko mesiacov neskôr jeho babička získala azyl.

(Vľavo) Petícia, ktorú Kenji Kobajashi rozdával ľuďom, aby jeho babička mohla zostať v Japonsku. (Vpravo hore) Kenji Kobayashi so svojou babičkou (uprostred). (Vpravo dole) Kenji vedľa transparentu upozorňujúceho na kampaň čínskeho režimu proti praktizujúcim Falun Gongu (S láskavým dovolením Kenjiho Kobayashiho)

V tom istom čase cestovala Chen so svojou matkou po svete, aby upozorňovali na prenasledovanie, ktoré ju pripravilo o otca. Jej fotografie sa objavili v novinách po celom svete – stala sa tvárou, ktorá pripomína ľudskú cenu pokračujúcich represií v Číne. Zúčastňovala sa na tichých pouličných demonštráciách, pochodoch, tlačových konferenciách a s podporou priateľov založila iniciatívu Petals of Peace („Okvetné lístky mieru“ ), v rámci ktorej učí deti a dospelých skladať papierové lotosy – v čínskej kultúre symbol čistoty a odolnosti. Prostredníctvom nich šírila posolstvá nádeje a vnútornej sily.

Chen Fadu v Middletowne, New York, 8. decembra 2024 (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Matka s dcérou za päť rokov navštívili 45 krajín – za svoje úsilie získali v roku 2006 ocenenie Turtle Award od austrálskej organizácie Altruism Australia. Boli prvými nositeľkami tohto ocenenia narodenými v Číne.

(Vľavo hore a vpravo hore) Dai Zhizhen drží v náručí svoju dcéru Chen Fadu. Chen Changyong, praktizujúci Falun Gongu, bol prenasledovaný Čínskou komunistickou stranou. Chen Fadu (vpravo) sa zúčastňuje na podujatí, na ktorom olympijský medailista Martins Rubenis v rozhovore pre lotyšské médiá vyjadril svoj nesúhlas s tým, že olympijské hry v roku 2008 organizuje čínsky režim (Samira Bouaou/ Epoch Times, Minghui, S láskavým dovolením Jana Beckera)

Medzitým Zhao spomína, ako na neho skupina policajtov vyvíjala tlak, aby presvedčil svoju matku, ktorá bola vtedy vo väzení, aby sa vzdala Falun Gongu. „Ak chceš, aby tvoju mamu pustili skôr, plač a pros ju,“ povedali mu tesne pred návštevou väzenia.

Zhao mlčal. Ale akonáhle sa s matkou stretol tvárou v tvár, neváhal: „Mami, zostaň verná tomu, čomu veríš. Stojím za tebou.“ Polícia návštevu krátko nato ukončila.

Zhao povedal, že svoje rozhodnutie neľutuje a urobil by to znova. „Keď vieš, že niečo je dobré, a povieš, že je to zlé, ideš proti vlastnému svedomiu,“ povedal pre Epoch Times.

Tanečník Zhao Jiheng v Deerparku v New Yorku 8. decembra 2024. V Číne jeho rodina čelila opakovanému zatýkaniu a neustálemu obťažovaniu pre ich vieru vo Falun Gong, čo ich nakoniec prinútilo utiecť z krajiny (Samira Bouaou/ Epoch Times)

Mladý Kobayashi aj po skončení petičnej kampane naďalej premýšľal o tom, ako sa postaviť proti prenasledovaniu v Číne. Ako fanúšik bejzbalu sledoval šampiónov, ako poskytujú nadšené rozhovory, a sníval o tom, že jedného dňa bude jedným z nich. Keby mal svoje publikum, keby sa dostal do televízie, mohol by svetu povedať, čo sa stalo jeho babičke a ďalším rodinám – a ľudia by ho počúvali.

Zlom však napokon nastal počas jedného večera v divadle, kde si pozrel predstavenie Shen Yun. Vtedy si uvedomil, že existuje aj iná cesta. Ako 12-ročný odletel do štátu New York a začal študovať na Fei Tian Academy of the Arts, škole, ktorá vychováva mnohých tanečníkov Shen Yun.

V tom čase už Ellie aj Zhao prišli do Spojených štátov ako utečenci. O niekoľko rokov neskôr sa všetci štyria ocitli v tej istej škole, kde prostredníctvom tisícročného umenia hľadali cestu, ako porozumieť svojej minulosti a znovu sa spojiť so svojimi kultúrnymi koreňmi.

Pre nesmelú Ellie bolo tancovanie oslobodzujúce. Umožnilo jej telu vyjadriť to, čo slovami nešlo – a byť pochopená. Sama hovorí, že je to dôkaz toho, že „činy hovoria hlasnejšie ako slová“.

Shen Yun pravidelne uvádza na javisku príbehy podobné ako jej. Sú pre ňu vzácne – a zároveň silne emotívne. Raz napríklad stvárnila vílu, ktorá utešuje malé dievčatko smútiace za svojimi blízkymi, zavraždenými pre svoju vieru.

Držala dievčatko za ruku – hrala ho jej priateľka – a zrazu pocítila, ako jej na dlaň dopadla slza. V tej chvíli akoby splynuli v jedno.

Tanečníci Shen Yun Kenji Kobayashi (vľavo) a Ellie Rao (vpravo) počas Medzinárodnej súťaže v klasickom čínskom tanci 2016 a 2021 organizovanej spoločnosťou New Tang Dynasty (Larry Dye/ Epoch Times)

Najväčší sen

Cesta však nebola vždy hladká. Hoci Shen Yun sídli v Amerike, čelí neustálemu obťažovaniu zo strany čínskych operatívcov.

Čínski diplomati sa v rôznych krajinách snažia vydierať divadlá, aby zrušili predstavenia, a opakovane žiadajú miestnych predstaviteľov, aby sa show nezúčastnili. Podľa januárovej správy Falun Dafa Information Center bolo zaznamenaných 135 prípadov zásahov podporovaných čínskym režimom, z toho 36 v Spojených štátoch, ktorých cieľom bolo prekaziť vystúpenia Shen Yun.

Tlak sa stupňuje. Ministerstvo verejnej bezpečnosti, pod ktoré spadajú takmer dva milióny čínskych policajtov, nariadilo v júni 2024 provinčným úradníkom, aby „plne podporovali“ vybraných influencerov sociálnych médií, ktorí aktívne šíria propagandu režimu proti Shen Yunu a Falun Gongu, uviedli pre centrum dva zdroje.

Títo whistlebloweri konkrétne označili jedného muža, ktorý je podľa nich využívaný Čínskou komunistickou stranou na šírenie „zlomyseľného“ obsahu proti Falun Gongu.

Tento muž, prevádzkujúci aj kanál na YouTube, označil vedenie Shen Yun za svojich „nepriateľov“, tých, čo sa snaží dostať do väzenia. Pochválil sa podaním sťažnosti proti Shen Yun úradom štátu New York s cieľom vyvolať právny postih – a vyzval ostatných, aby urobili to isté.

Zrejme zohral aj kľúčovú úlohu v sérii útočných článkov, ktoré nedávno uverejnil denník New York Times o Shen Yun.

„Bol som to ja, kto ich (bývalých členov Shen Yun) zoznámil s New York Times, hlavne kvôli úvodným rozhovorom. Ostatných ľudí si potom našli sami,“ napísal na sociálnej sieti X.

FBI označila tohto muža za „potenciálne ozbrojeného a nebezpečného“ po tom, ako ho minulý rok spozorovali v blízkosti areálu Shen Yun na severe štátu New York. Následne bol zatknutý a čelí obvineniam z držania nelegálnych zbraní.

Americké úrady už v niektorých prípadoch proti čínskym agentom zasiahli. V roku 2023 dvojica mužov niekoľko mesiacov plánovala podplatiť daňový úrad (IRS), aby súbor Shen Yun zbavil štatútu neziskovej organizácie. Ponúkali až 50 000 dolárov – peniaze mal poskytnúť Peking. Obaja sa v júli priznali k vine a boli odsúdení na 16 a 20 mesiacov väzenia.

Tanečníci Shen Yun počas predstavenia (S láskavým dovolením Shen Yun Performing Arts)

Umelci mávajú niekedy pocit, že stoja na bojovom poli – usilujú sa získať späť svoju minulosť, krok za krokom, z područia ČKS.

V jednom tanečnom čísle stvárnil Zhao čínskeho policajta v otrasnej scéne: odoberanie orgánov praktizujúcemu Falun Gongu. Uprostred predstavenia niekto v publiku neveriacky zvolal, že to nemôže byť pravda.

Zhaoa sa to dotklo. Zároveň však pochopil. Ako mohol niekto, kto vyrastal v slobodnom svete, ľahko uveriť, že niečo také kruté vôbec existuje – a v 21. storočí? „Nech premýšľa akokoľvek, jednoducho nemôže pripustiť, že by ČKS mohla byť až taká zlá,“ hovorí Zhao.

Dnes je situácia – aspoň v Spojených štátoch – iná. Americký Kongres aj jednotlivé štáty sa snažia čeliť núteným odberom orgánov pomocou legislatívy. Štyri štáty už prijali zákony, ktoré zakazujú zdravotným poisťovniam preplácať transplantácie vykonané v Číne alebo z čínskych zdrojov.

Zákon o ochrane Falun Gongu (FalunGong Protection Act), predložený obom komorám, navrhuje trest až 20 rokov väzania pre páchateľov zapojených do týchto praktík, spolu so sankciami a ďalšími opatreniami.

Mnohí diváci Shen Yunu – vrátane zákonodarcov – uviedli, že práve príbehy tohto súboru im pomohli pochopiť závažnosť toho, čo sa v Číne skutočne deje.

Kariéra baseballovej hviezdy z toho síce nebola, ale turné so Shen Yunom zaviedlo Kobayashiho do špičkových divadiel po celom svete, kde vystupoval pred tisíckami divákov. Na javisku počul smiech, potlesk, výkriky aj ticho. Videl slzy aj úsmevy. A pri ďakovnom potlesku – standing ovation – to je to, čo ho ženie ďalej.

„Je to, akoby tomu naozaj rozumeli,“ hovorí Kobayashi. A keď sa to stane, už nezáleží na tom, či o ňom niečo vedia. Stačí mu ten pocit, že môže byť súčasťou misie.

Shen Yun každoročne vystupuje pred živým publikom, ktoré tvorí približne milión divákov na celom svete. Od 30. apríla do 4. mája bude súbor vystupovať aj v Prahe.

Kobayashi nikdy nevkročil do Číny – rovnako ako jeho traja ďalší kolegovia, od chvíle, kedy ju opustili. Ellie dúfa, že sa tam jedného dňa budú môcť vrátiť. Nie kvôli sebe, ale aby mohli vystúpiť. Jedného dňa, v blízkej budúcnosti.

V takej budúcnosti, kde sa nikto, nikde na svete, nebude musieť obávať, že príde o otca len preto, že sa snaží žiť podľa zásad pravdivosti, súcitu a tolerancie. „To je môj najväčší sen,“ povedala.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj