
Časť Francúzska obmedzuje pitie vody z vodovodu v dôsledku tzv. večných chemikálií
Francúzske úrady zakázali ľuďom žijúcim v regióne Sain-Louis piť vodu z vodovodu, informuje mediálny dom The Guardian. Dôvodom je kontaminácia vodovodného systému večnými chemikáliami (per-a polyfluórované látky, tzv. PFAS). Zákaz sa vzťahuje na deti mladšie ako dva roky, tehotné alebo dojčiace ženy a osoby s oslabeným imunitným systémom.
Zákaz sa vzťahuje na jedenásť obcí s približne 60 000 obyvateľmi. Analýzy pitnej vody odhalili hodnoty PFAS štvornásobne prevyšujúce odporúčané limity. Miestni obyvatelia sú tak odkázaní na balenú vodu zo supermarketov. „Je to desivé. Aj keď vodu nebudeme piť, sme tomu (večným chemikáliám – poznámka redakcie) vystavení a nemôžeme vlastne nič robiť,“ uviedla pre Guardian Sandra Wiedemannová z postihnutej obce Buschwiller, ktorá momentálne dojčí polročné dieťa.
Podľa vyhlásenia úradov je príčinou kontaminácie PFAS dlhodobé používanie hasiacej peny na neďalekom letisku Bazilej – Mulhouse – Freiburg. Podľa Guardianu úrady zistili vysoké hodnoty PFAS už v roku 2017, avšak občanov nevarovali a nepodnikli žiadne kroky pre nápravu.
PFAS spôsobujú u ľudí závažné zdravotné problémy
PFAS sú obzvlášť problematické, pretože sa v prírode len veľmi ťažko rozkladajú, a teda pri stálom výskyte v prostredí majú tendenciu sa v organizmoch hromadiť. Podľa odborníkov môžu viesť k závažným zdravotným rizikám od onkologických ochorení cez ochorenia pečene, poškodenie obličiek a štítnej žľazy až po rôzne vývojové vady. Podľa štúdie z roku 2023 môžu PFAS znížiť plodnosť u žien až o 40 %.
Guardian ďalej informoval, že okrem pitnej vody boli PFAS zistené aj v krvi testovaných osôb z postihnutého regiónu Sain-Louis.
Miestna nezisková organizácia Asociácia na ochranu rezidentov pri letisku Bazilej – Mulhouse – Freiburg (francúzska skratka Adra) totiž zaslala vzorky krvi desiatich členov asociácie do laboratória. Najvyššia nameraná hodnota PFAS u jednej osoby bola 22 mikrogramov na liter a priemerná hodnota desiatich analyzovaných vzoriek bola 14,9 mikrogramov PFAS na liter krvi.
Podľa Európskeho úradu pre bezpečnosť potravín osoby s hodnotami PFAS presahujúcimi 6,9 mikrogramov na liter krvi môžu trpieť dlhodobými nežiaducimi zdravotnými ťažkosťami.
V Európe sú PFAS všadeprítomné
Podľa správy Európskej agentúry pre životné prostredie (EEA) z roku 2024 sa v Európe nachádza okolo 23 000 lokalít kontaminovaných PFAS. Z nich je približne 2 300 označených za „hotspoty“, teda miesta so závažným znečistením, ktoré môžu ohroziť ľudské zdravie.
V rokoch 2018 až 2022 až 60 % európskych riek a 35 % jazier prekročilo ročný priemer štandardov environmentálnej kvality pre PFOS (perfluóroktánsulfónová kyselina, ktorá patrí tiež medzi PFAS).
EEA vo svojej správe ďalej uvádza, že PFAS sa môžu šíriť na veľké vzdialenosti a z jedného kontinentu na druhý aj vzduchom. Odborníci napríklad objavili PFAS v dažďovej vode na Floride a na odľahlých miestach Antarktídy alebo na tibetskej náhornej plošine.
V súčasnosti nie sú v Európe stanovené oficiálne bezpečné hodnoty PFAS v pitnej vode. To sa pravdepodobne zmení od januára 2026, keď EÚ plánuje stanoviť maximálne hodnoty PFAS v pitnej vode na 0,1 mikrogramu na liter.
Prítomnosť PFAS v pitnej vode je možné technologicky znížiť. Ich úplné rozloženie je zatiaľ relatívne nákladné.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.