Streda 23. júla, 2025
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) a prezidentka Policajného zboru Jana Maškárová počas tlačovej konferencie 17. júla 2025. (Foto: FB / Ministerstvo vnútra SR)

Bombové hrozby na školách: slovenská polícia pod paľbou kritiky pre zamlčanie ruskej stopy a spory s českými kolegami

Zadržanie podozrivého v prípade bombových hrozieb, ktoré v septembri 2024 zasiahli školy na Slovensku, v Čechách a v Lotyšsku, spustilo vlnu cezhraničného napätia nielen medzi bezpečnostnými zložkami, ale aj na politickej scéne. Hoci slovenská polícia informovala o spoločnej operácii s českými a ukrajinskými kolegami, česká strana tvrdí, že bola kľúčovým aktérom vyšetrovania a Slováci konali nekoordinovane. Do prípadu navyše vstúpila informácia o možnom zapojení Ruska, ktorú slovenské úrady pôvodne nespomenuli a následne ani nepotvrdili, čo vyvolalo silnú kritiku opozície aj niektorých českých predstaviteľov. Vládna moc sa bráni voči obvineniam zo zatajovania a hovorí o zodpovednom prístupe v rámci prebiehajúceho vyšetrovania.

Spoločná akcia v Dnipre

Slovenské Prezídium Policajného zboru (PPZ) 16. júla informovalo o akcii spoločného vyšetrovacieho tímu Slovenska, Česka, Lotyšska a Ukrajiny v súvislosti s vyšetrovaním bombových hrozbieb, ktoré v septembri 2024 zasiahli školy na Slovensku, v Čechách a v Lotyšsku. Na operácii sa podieľalo aj Lotyšsko a európska policajná agentúra Europol.

Potrebné zaisťovacie úkony od skorého rána toho dňa vykonával vyšetrovateľ odboru počítačovej kriminality NCODK v spolupráci s protiteroristickou centrálou a vládnou kybernetickou jednotkou CSIRT (Computer Security Incident Response Team) v ukrajinskom meste Dnipro.

Polícia uviedla, že počas zaisťovacích úkonov zadržala jedného občana Ukrajiny. „V týchto chvíľach prebiehajú domové prehliadky a prehliadky iných priestorov na viacerých miestach v meste Dnipro, pri ktorých sa zaisťuje výpočtová a mobilná telekomunikačná technika,“ upresnila polícia.

Dodala, že pre prebiehajúce úkony momentálne nie je možné zverejniť ďalšie informácie. „Touto cestou sa chceme poďakovať kolegom z Ukrajiny a Českej republiky, že nám pomáhajú pri vyšetrovaní bombových hrozieb, ktoré ohrozovali vyučovanie na slovenských a českých školách. Nezáleží nám na národnosti páchateľa, záleží nám na tom, aby bol páchateľ postavený pred súd a zodpovedal sa za svoje činy,“ uzavrela slovenská polícia.

Spor medzi českou a slovenskou políciou

Po tom, ako slovenské PPZ bez koordinácie s českými kolegami zverejnilo informácie o spoločnej policajnej akcii v ukrajinskom Dnipre, vedúci oddelenia tlače odboru komunikácie a vonkajších vzťahov Policajného prezídia Českej republiky Ondřej Moravčík korigoval, kto by si mal podľa neho skutočne pripísať zásluhy za vyšetrovanie. Korigoval doposiaľ zverejnené informormácie, pretože podľa jeho slov bola česká strana tá „kľúčová“.

„To nie je, že by sme spolupracovali, my sme boli tí kľúčoví a tamtí sa k nám prifarili. Slováci si urobili tlačovku bez nášho vedomia. Je to nôž do chrbta, robia to pravidelne. Oni možno varili kávu. Bola to naša kauza a oni nám pomáhali,“ vyjadril sa pre CNN Prima NEWS hovorca.

Medzitým česká spravodajská služba BIS (Bezpečnostní informační služba České republiky) na platforme X informovala, že aktivity zadržanej osoby ukrajinského pôvodu boli pravdepodobne financované subjektom z Ruska. 

Slovenská polícia túto informáciu v následnom stanovisku nepotvrdila. Jej hovorca Peter Habara uviedol, že v aktuálne prebiehajúcom vyšetrovaní nič nie je vylúčené. „Je príliš skoro hovoriť o nejakej väčšej organizovanej skupine. Samozrejme, vyšetrovanie to môže neskôr preukázať,“ skonštatoval.

Ukrajina poskytla informačný rámec o operácii, avšak oficiálne diplomatické alebo politické stanovisko zatiaľ nebolo zverejnené. „Ukázalo sa, že podozrivý je ukrajinským občanom, ktorého s najväčšou pravdepodobnosťou financovali ruské spravodajské služby. Momentálne nie je známe, aký trest podozrivému hrozí,“ informovalo o vyšetrovaní ukrajinské médium Unian.

Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust) vyzdvihla pomoc našich východných susedov. „Celý tím vyjadruje vďaku ukrajinským kolegom, ktorí efektívne spolupracovali pri vyšetrovaní a dokázali celú akciu naplánovať a realizovať. Je potrebné dodať, že domové prehliadky boli vykonávané v meste Dnipro, teda iba niekoľko kilometrov od frontovej línie,“ zdôraznil Eurojust.

Kritika od českého ministra vnútra

Český minister vnútra Vít Rakušan skritizoval spôsob, akým slovenská polícia informovala o spoločnej akcii v Dnipre. V relácii Události na ČT24 uviedol, že česká strana ešte nechcela o akcii informovať, pretože sa plánovali dohodnúť na spoločnej komunikačnej stratégii.

Podľa jeho slov je pri takejto medzinárodnej spolupráci štandardom, že sa jednotlivé strany najskôr zosúladia aj na úrovni vedenia zborov alebo ministerstiev za účelom jednotného výstupu v „jednotnom tóne“. 

„Spolupráca znamená aj koordináciu v komunikácii. Je to možno trochu škoda – veď nakoniec to bola inak veľmi kvalitná spoločná akcia,“ zhodnotil. Rakušan zdôraznil, že česká polícia chcela o prípade informovať až po dohode so slovenskými, ukrajinskými partnermi a tajnou službou BIS.

Zároveň potvrdil, že podľa dostupných informácií je veľmi vysoká pravdepodobnosť zapojenia ruského aktéra do bombových vyhrážok. Spoločnú operáciu polície a bezpečnostných zložiek označil za mimoriadne náročnú a úspešnú.

Obhajoba slovenskej polície

Slovenský minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa slovenských bezpečnostných zložiek zastal. „Odmietam dehonestovanie práce slovenskej polície a dôrazne žiadam všetkých vrátane českých kolegov, aby boli vo svojich vyjadreniach zdržanliví a aby prejavili rešpekt, úctu a pokoru,“ ohradil sa na sociálnej sieti líder druhej najsilnejšej koaličnej strany.

Policajný zbor poprel tvrdenia, že by zatajoval informácie o zadržanom mužovi na Ukrajine, a označil ich za konšpirácie. „Odmietame účelové znevažovanie rozsahu práce slovenskej polície v médiách, konšpirovanie o tom, že sme mali zamlčiavať nejaké informácie alebo ich účelovo selektovať. Rozsah poskytnutých informácií v trestných veciach sa vždy odvíja od konkrétnej procesnej situácie a nesmie zmariť účel ďalšieho trestného konania,“ napísal na Facebooku.

Zámerné zatajenie podstatnej skutočnosti?

Opozičné strany ostro kritizujú ministra vnútra a slovenskú políciu za spôsob, akým informovali o vyšetrovaní bombových hrozieb na školách. Podľa nich zámerne zamlčali podozrenia o možnom zapojení Ruska a skreslili úlohu Slovenska v medzinárodnej operácii. 

Poslanec Michal Šipoš (hnutie Slovensko) upozornil, že občania sa pravdu museli dozvedieť od českých predstaviteľov, zatiaľ čo minister Šutaj Eštok podsúval verziu, že za útokmi stoja Ukrajinci. 

SaS vyzvala ministra, aby sa ospravedlnil českým bezpečnostným zložkám. Demokrati žiadajú vysvetlenie, kto nariadil zamlčanie ruskej stopy. Progresívne Slovensko opätovne vyzvalo ministra na odstúpenie pre vážne zlyhania v komunikácii a bagatelizovanie podielu Ruska na bezpečnostných hrozbách.

Bývalý minister vnútra Roman Mikulec (hnutie Slovensko) ostro kritizoval súčasné vedenie rezortu za to, že verejnosti neposkytlo informácie o možnej účasti Ruska na bombových vyhrážkach voči slovenským školám.

„Slovenské tajné služby, Slovenská informačná služba, Vojenské spravodajstvo, ale ani jeden z ministrov absolútne nehovorili o tom a zamlčiavali pred občanmi SR tento dôležitý fakt,“ upozornil, pričom dodal, že to podľa neho bezpečnostné zložky urobili zámerne.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL/Európska ľudová strana), ktorý v máji viedol misiu európskej delegácie na kontrolu eurofondov na Slovensku, rovnako neskrýval rozhorčenie nad vyjadreniami šéfa rezortu vnútra SR. 

„To je naozaj neuveriteľné! Slovenský minister vnútra zatajuje podiel Rusov na bombových útokoch,“ uviedol na sociálnej sieti. 

Minister Šutaj Eštok kritiku za vynesenie pracovných hypotéz na verejnosť smeroval na slovenskú opozíciu, médiá, ale aj českú stranu. „Akékoľvek pracovné vyšetrovacie verzie vrátane možnej stopy vedúcej do Ruska nikdy neboli určené na zverejnenie, keďže ide len o hypotézy v rámci živého vyšetrovania, ktoré neboli podložené dôkazmi a nebol vydaný pokyn ani povolenie na ich zverejnenie,“ uviedol.

Podľa neho zverejňovanie neoverených informácií môže ohroziť prebiehajúce vyšetrovanie. „Politické špekulácie nemajú v tomto procese čo hľadať. Neútočte na policajtov, ktorí si robia svoju prácu profesionálne a v súlade so zákonom,“ uzavrel minister Šutaj Eštok.

Údajný páchateľ sa ozval ešte v septembri minulého roka

Český web idnes.cz v septembri 2024 informoval, že sa mu ozval anonym, ktorý sa k zasielaným bombovým hrozbám prihlásil. Jeho prezývka je „Maniak“ a výborne ovláda písomnú ruštinu. 

Uviedol, že žije na Ukrajine v Dnipre, ale je fanúšikom ruského prezidenta Vladimira Putina. Napriek tomu jeho konanie údajne nemá súvis s vojnou. Tvrdí, že ide o osobné dôvody. Vraj jeho nenávisť k Čechom a Slovákom je spôsobená nedávnou skúsenosťou. 

„Cigáni zo Slovenska a Česka jazdia na Ukrajinu do Zakarpatskej oblasti. V roku 2023 mi na stanici ukradli telefón,“ bolo uvedené v správe, ktorú anonym napísal českému portálu.

„Neznášam Čechov a Slovákov. Ďalšie vyhrážky prídu zajtra. Chcem, aby v zime museli deti vyhnať na mráz,“ dodal. Keď sa ho z redakcie opýtali, či mu neprekáža, že jeho vinou žijú tisíce detí v strachu, uviedol, že to neľutuje. Teší sa z toho, že sa boja.

Česká polícia médiu potvrdila, že za bombovými hrozbami stojí ten istý páchateľ. Podľa Moravčíka z Policajného prezídia ČR nejde o hoax. „Komunikujete pravdepodobne naozaj s človekom, ktorý posiela tie emaily,“ ozrejmil Moravčík minulý rok.

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj