
Ako zmierniť silnú bolesť v hrdle – príznak nového variantu covidu-19 s názvom Nimbus
Nový subvariant covidu-19, nazvaný Nimbus, sa podľa zdravotníkov rýchlo rozšíril v Spojených štátoch a v posledných týždňoch sa stal dominantným kmeňom. V Európe za zatiaľ šíri v menšej miere.
Zároveň upozorňujú na nový, nezvyčajný príznak: mimoriadne silnú bolesť hrdla, ktorú pacienti často opisujú ako „pocit žiletky v hrdle“ a ktorej intenzita prekonáva bežné príznaky koronavírusu.
„Na rozdiel od typickej bolesti v hrdle, ktorá môže vyvolávať pocit škriabania alebo mierneho podráždenia, táto bolesť je ako prehĺtanie sklenených črepov, veľmi nepríjemný a intenzívny zápal,“ povedal pre The Epoch Times Dr. Raj Dasgupta, lekár s atestáciou zo štyroch odborov a hlavný lekársky poradca portálu Sleepopolis.
Lekári odporúčajú preventívne opatrenia, ako aj určité konkrétne spôsoby, ako zvládať tento špecifický príznak.
Nezvyčajný príznak: „hrdlo ako porezané žiletkou“
Zatiaľ čo ďalšie príznaky, ako sú upchatie nosa, kašeľ a únava, sú bežné, táto špecifická bolesť v hrdle sa rýchlo stala poznávacím znakom nového variantu.
„Bolesť spôsobuje zápal tkaniva v hrdle, keď telo spúšťa imunitnú reakciu na vírus,“ uviedol Dasgupta. „U niektorých ľudí je táto reakcia mimoriadne silná, čo dráždi nervové zakončenia a spôsobuje výraznejšie nepohodlie. Stále ide o ten istý biologický proces ako pri miernejších zápaloch hrdla – len zosilnený.“
Variant Nimbus bol po prvýkrát zaznamenaný v januári. Ide o sublíniu variantu omikron, vedecky označovanú ako NB.1.8.1. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie tvoril tento variant k polovici mája 10,7 percenta globálne nahlásených prípadov covidu-19.
V Spojených štátoch však Nimbus predstavoval približne 37 % prípadov počas dvojtýždňového obdobia, ktoré sa skončilo 7. júna, uvádzajú údaje amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).
Preventívne opatrenia
Napriek výnimočným symptómom zdravotnícke úrady zdôrazňujú, že NB.1.8.1 sa nezdá byť nebezpečnejší než predchádzajúce varianty.
Úrady odporúčajú štandardné opatrenia na zníženie rizika nákazy vrátane aktuálneho očkovania proti covidu-19, dodržiavania hygieny a zabezpečenia dobrého vetrania v interiéroch.
„Celkovo sa ukazuje, že nie je nebezpečnejší než staršie verzie,“ povedal pre The Epoch Times Dr. Jacob Teitelbaum, atestovaný internista a odborník na chronický únavový syndróm, fibromyalgiu, poruchy spánku a bolesť.
Svetová zdravotnícka organizácia poznamenáva, že hoci sa NB.1.8.1 šíri rýchlejšie než iné cirkulujúce kmene, jeho schopnosť obchádzať imunitu je len mierne vyššia. Niektoré krajiny regiónu západného Tichomoria, kde je NB.1.8.1 najrozšírenejší, síce zaznamenali nárast počtu prípadov a hospitalizácií, ale neexistuje dôkaz, že by spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia.
Zmiernenie bolesti hrdla
„Liečba je prevažne podporná,“ uviedol Dasgupta. „Voľnopredajné lieky proti bolesti, ako napríklad paracetamol alebo ibuprofén, pomáhajú zvládnuť bolesť a zápal.“
Odporúča tiež piť teplé tekutiny, používať pastilky, spreje na hrdlo a výplachy slanou vodou, ktoré upokojujú podráždené miesto. „Pacienti by mali zostať dostatočne hydratovaní a starostlivo sledovať svoje príznaky,“ dodal. „Ak bolesť narúša prehĺtanie, dýchanie alebo príjem tekutín, treba kontaktovať lekára.“
Dr. Teitelbaum odporúča pri vírusovej bolesti hrdla pastilky so zinkom: na dosiahnutie optimálneho účinku dve 10-miligramové pastilky naraz, trikrát až štyrikrát denne. „Táto vysoká koncentrácia zinku pôsobí ako dezinfekčný prostriedok, ktorý ničí vírus pri kontakte,“ vysvetlil. „Zinok, ktorý prehltnete, zároveň pomáha vášmu imunitnému systému ničiť vírus aj inde v tele.“
Domáce prostriedky
Katherine Maslenová, naturopatka, výživová poradkyňa, autorka a hostiteľka podcastu The Shift, pre The Epoch Times uviedla, že existuje niekoľko ľahko dostupných prírodných prostriedkov, ktoré môžu pomôcť zmierniť bolesti akoby „žiletkou porezaného hrdla“.
Sladké drievko
„Sladké drievko je jedným z najlepších prírodných prostriedkov na bolesť hrdla vďaka svojim protizápalovým a zvlhčujúcim účinkom,“ povedala. „Používa sa už stáročia – a existujú aj dôkazy, ktoré potvrdzujú jeho účinnosť.“ Dá sa použiť vo forme tekutého extraktu alebo čaju.
Koreň ibišteka lekárskeho
Ďalšou účinnou bylinou je koreň ibišteka lekárskeho, hoci sa zháňa ťažšie. Aj keď existuje menej dôkazov o jeho účinnosti v porovnaní so sladkým drievkom, ide o tradičnú bylinu na upokojenie a zníženie zápalu v hrdle a tráviacom trakte.
Surový med
Všeobecne známy prostriedok na infekcie horných dýchacích ciest a bolesť hrdla. Maslenová odporúča surový, nefiltrovaný med, pretože neobsahuje pridaný cukor ako komerčné značky a navyše obsahuje včelí peľ s antivírusovými a imunitu podporujúcimi účinkami.
„Med je zvlhčujúci prostriedok, preto je výborný na bolesti hrdla,“ povedala. „Čaj s medom a citrónom je osvedčeným domácim receptom.“
Kamilkový (harmančekový čaj)
Podľa Maslenovej môže kamilkový čaj pomôcť znížiť zápal a upokojiť podráždené miesto. „Dlhodobo sa používa na zápaly v tráviacom trakte, ústach a hrdle,“ uviedla.
Kôra z brestu červeného
Maslenová hovorí, že prášková kôra tohto stromu je veľmi upokojujúca a liečivá pri podráždených slizniciach. „Najlepší spôsob, ako ju užívať, je pripraviť si čaj z medu a citróna a pridať čajovú lyžičku z brestu červeného,“ odporúča.
Odporúčaný čaj na bolesť hrdla:
– ¼ citróna nakrájaného na plátky,
– 1 čajová lyžička jemne nakrájaného zázvoru,
– 1 čajová lyžička prášku z kôry brestu červeného.
„Zalejte horúcou vodou,“ radí Maslenová. „Nechajte lúhovať, kým čaj nevychladne na vhodnú teplotu na pitie, potom pridajte trochu surového alebo manukového medu.“
Podľa Maslenovej to umožní dostatočné vylúhovanie liečivých látok a zároveň zachová antibakteriálne vlastnosti medu. Odporúča piť tento čaj každé dve až tri hodiny.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.