Streda 24. júna, 2026
Jaroslav Jánoš je dlhoročný aktivista a poľnohospodár. V období rokov 2020 – 2021 pôsobil 7 mesiacov vo funkcii generálneho riaditeľa PPA (Foto: Epoch Times Slovensko)
»

Bývalý riaditeľ PPA Jánoš: Naša agentúra je na tom omnoho horšie ako v Grécku, kde ju rozpustili. Oligarchia riadi všetky ministerstvá (Rozhovor)

Európska komisia opäť zatlačila na Slovensko a vyzvala ministerstvo pôdohospodárstva, aby pozastavilo akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Čo môže Slovensku hroziť, vysvetľuje v rozsiahlom rozhovore pre Epoch Times Slovensko Jaroslav Jánoš, ktorý v období rokov 2020 – 2021 pôsobil 7 mesiacov vo funkcii generálneho riaditeľa PPA. Jánoš ostro kritizuje systémové fungovanie agentúry, opisuje mechanizmy „dvojkoľajnosti“ pri vyplácaní eurofondov a dlhodobý vplyv oligarchie. Tvrdí, že PPA je v súčasnej podobe nereformovateľná a varuje pred možným zmrazením miliárd eur pre slovenských farmárov, vidiek aj celú ekonomiku. Okrem toho odhaľuje aj zákulisné súvislosti svojho sporu s bývalou riaditeľkou protikorupčnej sekcie na PPA Zuzanou Šubovou.

Epoch Times Slovensko: Európska komisia vyzvala slovenské ministerstvo pôdohospodárstva, aby pozastavilo akreditáciu Pôdohospodárskej platobnej agentúre (PPA). Minister pôdohospodárstva Richard Takáč (Smer-SD) to však odmieta spraviť a tvrdí, že ide len o odporúčanie. Aké to môže mať dôsledky, ak by akreditáciu PPA nepozastavil?

Jaroslav Jánoš: Je úplne jedno, čo si myslí minister Takáč. Jeho prezentácia a hodnotenie tejto veľmi citlivej veci, je len prezentácia názoru kolektívneho orgánu, ktorý pracuje v pozadí, bez osoby Richarda Takáča, ktorému to len nalinkujú. Avšak jeho odpovede pre Európsku komisiu sú zásadné.

Riadenie a chod nášho štátu funguje rovnako ako to bolo za socializmu. Robert Fico predstiera, že ten či onen rezort a jeho problémy nie sú „premiérskou témou.“ Sú to len tančeky na odvrátenie pozornosti od skutočnej úlohy vlády, ktorá plní priania systému oligarchie. Bez Roberta Fica, sa na žiadnom ministerstve ani lístok nepohne.

PPA od svojho vzniku funguje na princípe „dvojkoľajnosti“ a ohýbaní práva, nielen slovenského ale aj toho európskeho. Systém dvojkoľajnosti umožňuje, že TOP žiadatelia dostanú peniaze aj pri závažných nedostatkoch, kým bežní žiadatelia sú blokovaní. Jednou rukou minister Takáč ukazuje, že všetko je v zmysle pravidiel EÚ a druhou rukou rozdeľuje eurofondy podľa pravidiel kartelu. 

Na PPA je postup ohýbania práva a zneužívania právomoci verejného činiteľa bežnou praxou. Rozhodne nechcem týmto vytvárať dojem, že na PPA sú všetci podvodníci. Naopak, je tam drvivá väčšina serióznych odborníkov, ktorí naozaj poctivo vykonávajú svoju prácu za málo peňazí. Toto ale neplatí pre dosadených ľudí systémom oligarchie.

Zásadný problém je nastavenie procesov fungovania PPA, ktoré je účelovo neprehľadné, mätúce a navyše sa nedodržiavajú. Tento proces by nebolo možné udržať, ak by kartel nedosadil do zásadných pozícií v celom agrorezorte vlastných ľudí, ktorí v podstate zospodu riadia celú PPA. Dosadené kádre do jednotlivých sekcií PPA majú v zásade jednoduchú úlohu – strážiť nastavený systém procesov a nepripustiť akúkoľvek zmenu. Systém má na PPA zvlášť pevne podchytenú Sekciu kontroly a Odbor vnútornej kontroly, čo je „agropolícia“.

Príkladom je kontrola na mieste pri penziónovej výzve – Fafokan. Šéf Sekcie kontroly ustanoví dvojicu kontrolórov, ktorí zistia závažné nedostatky, čo je dôvodom nevyplatenia žiadosti o platbu. Šéf Sekcie kontroly potom pošle inú kontrolnú skupinu (napríklad z Nitry) a tá už pochybenia nezistí. Na základe tejto kontroly PPA Fafokanu žiadosť o platbu vyplatí.

Tento proces kontroly na mieste sa opakuje dovtedy, kým sa záujmy kartelu nenaplnia. Na PPA je postup ohýbania práva a zneužívanie právomoci verejného činiteľa bežnou praxou.

Napriek tomu, že opakovaná kontrola vyvráti zistenia tej predchádzajúcej, nikto nevyvodzuje zodpovednosť za zle vykonanú kontrolu, pričom je evidentné, že minimálne jedna z tých dvoch kontrol zneužila právomoci verejného činiteľa, či už v prospech alebo v neprospech žiadateľa o platbu.

V prípade, že sa kontrolór nepodriadi záujmom kartelu, ktorý s jeho výsledkami kontrol má problém, zamestnanec je preradený alebo prepustený. Dôvody sa vždy nájdu. V prípade silného vzdoru takto sankcionovaného zamestnanca, ide o dlhoročný spor s veľmi neistým výsledkom. Preto sa radšej nesúdia s PPA, lebo to považujú za beznádejné, čo je stav totality.

Toto je 22-ročné systémové zlyhávanie PPA. Ak by minister Takáč akreditáciu PPA nepozastavil, bude pokračovať rabovanie eurofondov. Z eurofondov sa do ekonomiky vráti len nepatrná časť. Nakoniec to potvrdzuje aj nedávna správa Najvyššieho kontrolného úradu SR.

Po našich reformách v rokoch 2020–2021, keď sme splnili približne 90 % nápravných opatrení, nové vedenie všetko zrušilo. Informačný systém Arachne na odhaľovanie podvodov a prepojení – netreba, digitalizáciu a zavedenie ITMS – netreba, Register nájomných a užívateľských vzťahov – netreba, protikorupčné oddelenie – netreba… Všetky zmeny, ktoré sme nahlásili Európskej komisii, boli v tichosti zrušené. Minister Vlčan a nový generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss Európsku komisiu podviedli, čím Akčný plán na odstraňovanie nedostatkov v podmienečnej akreditácii, k 15. októbru 2021 nikdy splnený nebol. 

Ak by sa boli naše opatrenia zaviedli na PPA, tak ako sme to Európskej komisii mesačne predkladali a napriek tomu by sa takýto stav vyskytol, vyšetrovacie orgány by behom pár hodín vedeli menovite identifikovať konkrétnych vinníkov. Systém oligarchie sa digitalizácii  a zavádzaním akýchkoľvek zmien do fungovania PPA bráni zubami – nechtami.

Ak sa nič nezmení, čaká nás scenár Grécka, kde agentúru úplne rozpustili. Naša PPA je na tom omnoho horšie. Práve preto považujem túto inštitúciu za nereformovateľnú. PPA sa na Slovensku musí vybudovať nanovo. Inak hrozí zmrazenie eurofondov nielen pre PPA, ale pre celé Slovensko.

Čo by to znamenalo, ak by PPA o akreditáciu naozaj prišla?

Akreditáciu udeľuje a odoberá zriaďovateľ – ministerstvo pôdohospodárstva členskej krajiny a jeho minister. Naozaj si niekto myslí, že rozhodnutie o odobratí riadnej akreditácie PPA a udelenie podmienečnej, je na osobnom rozhodnutí ministra Takáča? 

Je všeobecne známe, že premiér Fico sa obklopuje lojálnymi a poslušnými ľuďmi – Takáč je preto ministrom. Navyše je tu systém oligarchie, ktorý metodicky riadi chod všetkých ministerstiev, vlády SR vrátane PPA.

Ministerstvo pôdohospodárstva má okrem možnosti udelenia podmienečnej akreditácie ešte tretiu možnosť a tým je rozpustenie PPA tak, ako sa to stalo v Grécku. Toto však Ficova vláda nikdy nedopustí, pretože by priznala vlastné fatálne zlyhanie. Po týchto oficiálnych odpovediach ministra Takáča do Bruselu už nastupuje represívny orgán EÚ a tým je Európska komisia, ktorá bude reagovať možno krátením refundácií eurofondov. Najprv 10 %, potom 25 % a poslednou možnosťou je 100-percentné krátenie, teda zmrazenie.

V prípade 100-percentného zmrazenia eurofondov pre PPA, alebo pre SR, PPA bude úplne zbytočnou organizáciou určenou na zánik. Následne máme možnosť, teda povinnosť vybudovať úplne novú PPA. Podľa mňa by rozhodne nemala byť v Bratislave a v Nitre z dôvodu prerušenia väzieb na skorumpovaných úradníkov, ktorí sa práve pre tento účel prisťahovali z celého Slovenska.

V prípade, že dôjde k najhoršiemu scenáru, teda že PPA bude rozpustená ako v Grécku, Slovensko nedisponuje ďalšou inštitúciou, ktorá by mohla prevziať prerozdeľovanie eurofondov. Museli by sme sa zrejme obrátiť na pomoc na implementačnú agentúru inej členskej krajiny EÚ – možno Česko, Poľsko či Rakúsko. Celý proces je však nesmierne zdĺhavý, pretože by sme boli nútení prijať sériu zákonov, ktoré proces vyplácania eurofondov slovenským žiadateľom umožnia. Tento proces vážne postihne celý agrosektor možno aj na viac rokov. V každom prípade ide o medzinárodnú blamáž a hanbu.

List Komisie adresovaný slovenskému ministerstvu pôdohospodárstva a jeho ministrovi Takáčovi je zásadný. Je naivné si ho vysvetľovať, že ide len o predmet na diskusiu. Presviedčanie Komisie, že ich pochybnosti nemajú opodstatnenie, pretože minister Takáč „hovorí pravdu“, je len jeho naivný pokus. Komisia identifikovala problém – zásadné zlyhania PPA sú preukázané viacerými oficiálnymi zdrojmi, auditnými zisteniami a overené z viacerých strán. Preto žiadajú ministra o konkrétne kroky a nie len o nejakú nepodstatnú diskusiu.

Tento krok by spôsobil okamžitý výpadok viac ako 80 % verejných výdavkov rozpočtu SR. Došlo by k zmrazeniu nielen Plánu obnovy a projektov z neho financovaných, ako sú napríklad nemocnice v Banskej Bystrici, Martine, Prešove či v Bratislave. Bude to mať dosah na všetky rozvojové projekty všetkých ministerstiev vrátane farmárov, potravinárov a slovenský vidiek. Namiesto hospodárskeho rastu môžeme očakávať obrovský ekonomický úpadok.

Od vzniku PPA v roku 2023 je to už tretia žiadosť Komisie o udelenie podmienečnej akreditácie a všetky tri sú spôsobené vládami Smeru a jeho koaličných partnerov. Je zarážajúce, ako vláda SR bagatelizuje výhrady a požiadavky Komisie a zľahčuje vlastné fatálne zlyhania. Celá vláda je zložená z ľudí, ktorí boli dosadení systémom oligarchie. Sú teda len nesvojprávni hovorcovia prianí a želaní oligarchov. Správanie ministra Takáča, ale aj celej vlády SR, môže vyprovokovať Komisiu ale aj Európsky parlament k zmrazeniu všetkých eurofondov pre SR.

Bývalá riaditeľka protikorupčnej sekcie na PPA Zuzana Šubová podala rozsiahle trestné oznámenie kvôli vyplácaniu eurofondov spoločnostiam MOLD TRADE, s. r. o. a AGRO VALALIKY, a. s. Tieto spoločnosti boli podľa nej obvinené z poškodzovania záujmov EÚ v súbehu s prečinom subvenčného podvodu a preto nesmeli poberať dotácie od PPA. Uviedla, že dotácie sa vyplácali celé roky a celková škoda presahuje 2,3 milióna eur. Šubová podala trestné oznámenie na bývalých generálnych riaditeľov PPA Jozefa Kissa, Jozefa Kožucha a rovnako aj na vás. Aká je vaša reakcia?

Za útoky Zuzany Šubovej voči mne si môžem sám, pretože som ju oslovil na spoluprácu. To je, ako keď omylom vojdete do vysoko kontaminovaného priestoru a ten vírus jednoducho chytíte. Bol to môj veľký omyl. Zuzana Šubová ma oslovila so svojím životným príbehom – boj s korupciou a systémom oligarchie. Práve na tento „nektár spoločného nepriateľa“ som sa nechal nachytať.

Na jej „nektár“ sa chytili aj čestní a poctiví zamestnanci PPA, ktorí jej porozprávali príbehy o podvodoch na PPA, hlavne pri Penziónovej výzve. Namiesto utajenia ich identity ako zdroja informácií ich Šubová odhalila, čo považujem za niečo zvrátené. Tento jej krok znamenal, že generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss ich na hodinu prepustil. Aby toho nebolo dosť, stali sa terčom jej mediálnych útokov, na ktoré som viackrát dôrazne upozornil Juraja Šeligu a Michala Kiču. Zjavne to nepomohlo, lebo Šubová „si ide svoje“ a Demokrati jej dávajú bohatý priestor. 

Zvlášť ma to mrzí preto, lebo niektorí z tých, ktorých prepustili z PPA, sú v evidencii Úradu na ochranu ohlasovateľov protispoločenských činností. A zdá sa, že ani tomuto Zuzana Šubová nerozumie. A to už s jej „bojom za spravodlivosť“ nemá nič spoločné.

Niekedy vo februári 2021 sme s kolegom Antonom Vdovjakom oslovili Zuzanu Šubovú, či nemá záujem prihlásiť sa do 3. kola výberového konania na post generálneho riaditeľa PPA. Evidentne som ju vtiahol späť do politiky potom, čo ju prepustili z ministerstva pôdohospodárstva ešte za vlády Smeru a zo Štátnych hmotných rezerv, kde ju nominovala SaS. Aj preto som bol jej silným podporovateľom, aby sa dostala na post generálneho riaditeľa PPA. Bola to chyba. Vtedajší minister pôdohospodárstva Ján Mičovský mal totiž informácie, že Šubová je vysoko konfliktná povaha. Táto skutočnosť sa stala osudnou práve mne.

Po tom, čo Šubovú minister Mičovský neprijal, sa cítila veľmi ohrdnutá. Obratom sa spojila s rovnako ohrdnutým Samuelom Vlčanom, ktorého z postu štátneho tajomníka ministerstva pôdohospodárstva na návrh ministra Mičovského, vláda odvolala. Od leta 2020 Vlčan konšpiroval proti ministrovi Mičovskému z kresla poradcu premiéra. Zuzana Šubová bola preňho ideálny spojenec, aby sa konečne spoločne dostali Mičovskému a Jánošovi pod kožu.

Keďže Fico, Matovič či Heger na Mičovského nemajú žiadnu špinu, Šubová bola presvedčená, že prostredníctvom mojej osoby Jána Mičovského zničí a Jánoša použije ako prostriedok na dosiahnutie svojho cieľa. Predsa je všeobecne známe, že vo vedení PPA „nikto čestný nie je“, čo dokazuje aj jej nedávne trestné oznámenie na mňa, keď ma zaradila do elitnej korupčnej spoločnosti, spolu s bývalými generálnymi riaditeľmi PPA Jurajom Kožuchom a Jozefom Kissom. Jednoducho Zuzana Šubová stále cíti, že „potečie z Jánoša a Mičovského krv.“

Môj nástupca Jozef Kiss hneď v prvé dni od nástupu na post generálneho riaditeľa PPA organizačnou zmenou zrušil mnoho oddelení, ktoré som za 7 mesiacov v pozícii generálneho riaditeľa PPA zriadil. Neprešiel snáď ani mesiac od jeho nástupu do kresla generálneho riaditeľa PPA a už druhou svojou organizačnou zmenou vytvoril Protikorupčné oddelenie PPA, ktoré v tej predchádzajúcej zrušil. Prvú úlohu v novej funkcii, ktorú Šubová od Kissa dostala, bolo: „Nájsť na Jánoša čokoľvek! Ak sa nič nenájde, tak vyrobiť!“

PPA od nástupu Kissa a Šubovej vyrobila na Jánoša viac ako 25 trestných oznámení. Z tých mi v šiestich hrozila basa od 12 do 20 rokov len zato, že som konal podľa pravidiel, zákonov SR a EÚ. Za údajnú spreneveru 50 miliónov eur (Dobytkár je 12 mil. eur). Toto bola kolaborácia Šubovej priamo s Bödörom a Ficom, za účelom dostať ma do basy za každú cenu, lebo som „sekol žilu“ oligarchom.

Päť rokov som sa vyviňoval z nezmyslov, na ktorých sa mierou vrchovatou podieľala aj bojovníčka proti korupcii Zuzana Šubová. Po piatich rokoch vyšetrovania boli všetky zamietnuté bez obvinenia či súdov. A teraz to skúša ďalej. 

Zuzana Šubová ma obvinila zo subvenčného podvodu na tlačovke Demokratov. Zaradila ma do žumpy skorumpovaných politikov a podvodníkov.

Toto klamstvo Zuzany Šubovej vyvracia dokument, ktorý sa volá „NÁMIETKA ZAUJATOSTI – konflikt záujmov“, kde som sa 14.10.2020 vzdal akéhokoľvek konania voči 7 subjektom a fyzickým osobám. Medzi ne patria aj obvinená osoba Ing. Štefan Tóbis, spoločnosť Mold Trade s.r.o. a spoločnosť Agro Valaliky a.s., ktorým som mal podľa Šubovej nezákonne vyplatiť priame platby. 

Na základe tohto dokumentu, z pohľadu zákonov SR a prísnej legislatívy PPA, ktorú som si ctil a dodržiaval, sa nemohlo stať, že by sa mi na stôl dostala akákoľvek obyčajná korešpondencia týkajúca sa osoby Ing. Štefana Tóbisa a jeho firiem, kde je konateľom. Tobôž nie úradná dokumentácia či rozhodnutie z informačného systému IACS, ktorý Rozhodnutia o pridelení eurofondov jeho firmám nemal vôbec vygenerovať, pretože už toto je porušenie zákona SR a pravidiel Európskej komisie.

Jednoznačne existuje vysvetlenie, prečo informačný systém IACS vôbec protizákonne vygeneroval Rozhodnutie o pridelení nenávratného finančného prostriedku spoločnosti, kde obvinený, dnes odsúdený, Ing. Štefan Tóbis je konateľom. Je to dôkaz obrovského vplyvu systému oligarchie v agrorezorte, zvlášť na PPA. Ale OČTK a ani Šubová sa tým vôbec nezaoberajú. Ak sa ktokoľvek bude zaujímať o to, že ako je toto možné, znova sa vrátime k obrovskému prepojeniu systému oligarchie na represívne rezorty vnútra a spravodlivosti, kde majú dostatočný vplyv na to, aby sa vo veci nekonalo. A zdá sa, že tento vplyv majú aj na Šubovú, pretože konajú v zhode.

Ak by sa vo veci konalo, za informačný systém IACS sú zodpovední konkrétni ľudia. Tá zodpovednosť sa v tomto prípade viaže na obvinenie Ing. Štefana Tóbisa z roku 2019. S touto informáciou personálny informačný systém PPA FABASOFT disponoval – pod spoločnosťami, ktorých konateľ bol Ing. Štefan Tóbis, svietila červená vlajočka, čo znamená blokácia akýchkoľvek platieb zo strany PPA.

Tu znova narážame na absenciu digitalizácie. Ak by sa nám bol podaril prechod zo zastaralých informačných systémov na PPA prostredníctvom informačného systému ITMS2014+, potom vložením do personálneho programu, že Ing. Tóbis je obvinený, by sa tento príkaz okamžite objavil v Sekcii Priamych platieb a vydanie Rozhodnutia pre jeho firmy, kde bol konateľom, by bolo zablokované.

V tomto prípade personálny program Fabasoft nie je nijako so systémom IACS prepojený. Lebo na PPA je informačný feudalizmus, neexistuje digitalizácia. Technicky sa to pre zastaranosť oboch informačných systémov ani nedá prepojiť. Napriek tomu sa systém oligarchie, ktorý riadi všetky ministerstvá, účelovo bráni zavedeniu digitalizácie PPA. Dôvod je jasný – ľahká manipulácia a ovplyvňovanie informačných systémov bez trestnoprávnej zodpovednosti konkrétnych zamestnancov PPA. 

Túto nelegálnu činnosť realizujú konkrétni ľudia dosadení kartelom, ktorý práve z dôvodu možnosti ovplyvňovania informačného systému IACS chránia týchto pracovníkov pred trestnoprávnou zodpovednosťou s cieľom nelegálneho získavania zdrojov EÚ. Práve tu štát zlyháva a namiesto ochrany finančných záujmov EÚ vytvára podmienky pre nelegálnu činnosť proti EÚ.

Vy sám dlhodobo poukazujete na korupciu v PPA. Ako si vysvetľujete Šubovej motiváciu?

Doposiaľ som nemal dôvod pochybovať o protikorupčnom nastavení Zuzany Šubovej. Zmenil som názor. Pochybujem o dobrom úmysle a protikorupčnom správaní sa Zuzany Šubovej. Sústreďuje sa na osobnú pomstu, čo robí aj Smer, Takáč či Fico. A nereaguje na zásadné pochybenia a podvody, ktorým sa treba naozaj intenzívne zaoberať. 

Navyše rozbíja opozičný blok, ktorý by mal byť alternatívou dnešnej koalície. Zjavne nepozná príbeh o Svätoplukových prútoch. Inak by to nerobila. Takto sa protikorupčná politika naozaj nerobí.

Skutočnosť, že sa nepohodla s vedením ministerstva pôdohospodárstva alebo na Štátnych hmotných rezervách, to mi dáva zmysel, pretože korupcia na báze systému oligarchie funguje naprieč politickým spektrom, čo je naozaj vec protispoločenská a pre mnohých z nás odporná. Ale zahrnúť do tejto polohy aj vlastnú sestru, na ktorú podala trestné oznámenie, čo aj medializuje, považujem za mentálnu úchylku. Už zasahuje hlboko do vlastnej intimity najbližšej rodiny, ktorú to môže zničiť.

Kauza Haciendy je vysoko pertraktovaná mediálna téma a musím priznať, že do významnej miery ju sama Zuzana Šubová posunula do verejného priestoru. Potiaľ je to v poriadku.

Čo však už v poriadku nie je, že až agresívne napáda každého, či už politikov alebo aj ľudí, ktorí s politikou nič nemajú, jednoducho každého, kto sa akýmkoľvek spôsobom verejne dotkne témy Haciend. Túto tému považuje Šubová za „výlučne jej autorské dielo.“ Ako keby si patentovala objavenie tejto kauzy. Lenže ani z ďaleko to nie je pravda. 

Prví s tým vyšli samotní zamestnanci PPA, ktorí rozkrádanie eurofondov považujú za neprijateľné. Áno, aj takí na PPA pracujú, len nie sú politicky aktívni ako Šubová. Práve oni toto „pošepkali“ novinárom či politikom, ktorým dôverovali. A ona to drzo zneužíva na svoje politické a zištné ciele.

Pokiaľ si dobre pamätám, prvý kto verejne podal svedectvo o pani Onderišinovej z PPA, ktorá je pravdepodobne styčná osoba pre oligarchov, bol Patrik Magdoško v článku Eugena Kordu. A určite neboli jediní. 

Dokonca o tom informovala aj samotná PPA po voľbách 2020, kedy pracovníci Vnútorného auditu identifikovali podvody spojené s Penziónovou výzvou (kauza Haciendy). V tom čase som bol šéfom oddelenia Odboru vnútornej kontroly PPA. Ani vo sne mi nenapadlo, že by som si túto tému uzurpoval tak ako Zuzana Šubová, ktorá sa stavia do polohy objaviteľky tejto témy. A pritom sme za približne rok, čo som tam pôsobil, do júna 2021, z PPA  podali asi 15 trestných oznámení práve len na Haciendy. Do značnej miery moja prítomnosť spôsobila ochromenie zovretia PPA systémom oligarchie. Preto sami zamestnanci nabrali odvahu a tieto prípady sa dostali k OČTK.

Kauza Fafokan bola súčasťou tohto balíka trestných oznámení, čoho výsledkom bolo, že už v roku 2021 boli konatelia Fafokanu obvinení. Šubová sa o tejto kauze dozvedela až v pozícii poverenej vedením Protikorupčného oddelenia pri generálnom riaditeľovi PPA Kissovi začiatkom roka 2022, teda dva roky potom, čo sme na Fafokan a ďalších 14 penziónov podali na PPA trestné oznámenia.

Kauza Haciendy nie je téma len Zuzany Šubovej, ako by si to priala. Je to strašne detinské a primitívne zmýšľanie. V prvom rade je to celospoločenská téma súvisiaca s korupciou na najvyšších pozíciách slovenskej politiky a v druhom rade ide o neskutočnú osobnú statočnosť pracovníkov Kontroly PPA, ktorí identifikovali podvod, rovnako pracovníkov Vnútorného auditu, Rizikovej analýzy či Odboru vnútornej kontroly a nepochybne aj vedenia PPA v tej dobe, pretože bez toho, aby sa uvoľnilo totalitné zovretie PPA, by to nešlo.

Ak si uvedomíme, že na haciendach pre oligarchov a politikov Smer-SSD boli spreneverené milióny eur zo zdrojov EÚ, ide o peniaze všetkých daňových poplatníkov EÚ a nielen Šubovej. Preto uzurpovať si túto tému považujem naozaj za symptóm malosti, nevychovanosti či až drzosti.

Zuzana Šubová je extrémne ambiciózna dáma, ktorá ide cez mŕtvoly za svojím cieľom získať vysokú politickú funkciu.

Prejdime ešte k ďalším témam. Priame platby dnes dominujú podpore z EÚ. Pomáhajú podľa vás dostatočne farmárom, alebo skôr konzervujú existujúcu štruktúru veľkých podnikov? Diskutuje sa o ich zastropovaní. Bol by to podľa vás krok k spravodlivejšiemu systému, alebo by to mohlo mať aj negatívne vedľajšie efekty?

Na dotačnú schému Priame platby na plochu ide každoročne takmer miliarda eur. Z pohľadu starostlivosti o krajinu a jej architektúru táto dotačná schéma má veľký význam. 

Iná vec je, ak sa práve tento spôsob pomoci stane pre veľkú časť žiadateľov jediným príjmom. To výrazne oslabuje význam existencie PPA ako samostatnej inštitúcie, pretože na takéto jednoduché prerozdeľovanie eurofondov netreba flotilu 700 zamestnancov. Stačil by jediný program, ktorý by po vložení údajov o výmere obhospodarovanej plochy automaticky vygeneroval Rozhodnutie o pridelení alebo blokovaní dotácií.

Takto zadefinované podmienky prideľovania nenávratných finančných príspevkov na jednoduché obrábanie či pestovanie štyroch či piatich plodín nenúti žiadateľa o nenávratný finančný príspevok pestovať iné, možno náročnejšie druhy plodín. Práve veľké agro farmy patriace do zoskupenia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK), sa z väčšej časti svojej produkcie nezaoberajú pestovaním plodín, ktoré tvoria potravinovú zložku na výživu obyvateľstva. Ich produkcia smeruje skôr na priemyselné spracovanie, ako napríklad BIO zložka na výrobu benzínu či nafty, bioplynové stanice na výrobu tepla, biomasa…

Považujem za absurdné, ak Slovensko, ktoré je závislé na nepriamych daniach, ako je daň z palív a mazív, výrobu nafty a benzínu spätne dotuje z peňazí určených na pestovanie potravinovej zložky. A už vôbec nechápem, že takéto dotácie pre výrobu palív a mazív nezakazuje európska legislatíva ako nedovolenú podporu z prostriedkov určených na pestovanie potravinovej zložky určenej  na výživu obyvateľstva.

Je evidentné, že práve táto dotácia z EÚ je pre výrobu palív a mazív nepriama, nedostáva ju výrobca ako je Slovnaft. Dostáva ju veľký poľnohospodársky podnik, ktorý predáva svoju produkciu cez burzu, napríklad petrochemickému závodu. A práve toto považujem za nedovolenú podporu. Čiže štát predovšetkým dotuje oligarchov, ktorí ovládli stovky bývalých JRD a štátnych majetkov.

Aj tu sa prejavuje sila systému oligarchie, ktorý si na rozdiel od celej EÚ presadil dotácie aj na nepotravinársku produkciu. Tento princíp je okrem Slovenska takmer v každej krajine EÚ vylúčený. Navyše platia stropy na poberanie priamych platieb. U nás neexistujú. V susednom Maďarsku je maximálna hranica 100 hektárov, inde v EÚ len 80 či 60 hektárov.

Ak pripustíme nespravodlivé dotácie na pestovanie nepotravinárskych plodín na úkor potravinovej produkcie, je evidentné, že tie peniaze práve v pestovaní a spracovaní potravín chýbajú. Prejavuje sa to na potravinovej sebestačnosti, ktorá dosahuje u nás ledva 8 až 12 %. Deklarovaných 37 % tvoria dovezené potraviny, ktoré sa u nás len prebaľujú, čiže slovenský je len ten obal, čo rovnako považujem za podvodné konanie voči slovenskej verejnosti. Poliaci majú vysoké prebytky vlastnej produkcie, dosahujúce 100 či 200 % oproti vlastnej spotrebe a vyvážajú ich do celého sveta. 

Naopak my, čo by sme tie peniaze určené na produkciu potravín mohli využiť na zvýšenie konkurencieschopnosti v agrosektore, aby sme dali príležitosť mnohým mladým ľuďom zostať na Slovensku, my tieto zdroje doslova vyhadzujeme veľkými lopatami našim oligarchom a skorumpovaným politikom.

Priame platby na plochu považujem za kauzu Dobytkár II, ktorá je omnoho väčšia ako kauza Dobytkár, o ktorej sa Najvyšší súd SR vyjadril, že „PPA je megastroj korupcie.“

Environmentálne opatrenia sú často vnímané ako záťaž. Čo by sa muselo zmeniť, aby ich farmári brali skôr ako príležitosť než problém?

Farmári vôbec nemajú problém s plnením environmentálnych kritérií. Naopak, mnohí malí a strední farmári sú prihlásení do ECO schém aj napriek tomu, že samotná legislatíva je za hranicou možností plnenia, nehovoriac o subjektívnych pocitoch kontrolórov hraničiacich so šikanou. Pokiaľ nie ste TOP žiadateľ, v zásade máte problém s kontrolórom.

Iná vec je, ak ide o veľké poľnohospodárske podniky patriace oligarchom. Tí sú zameraní predovšetkým na veľkovýrobu monokultúr, cca 5 druhov obilnín, ktoré do značnej miery nemajú nič spoločné s výživou obyvateľstva, čiže sa o túto ECO podporu v zásade neuchádzajú – pokiaľ to teda znova nie je nejaký podvod.

Čo je dnes najväčšia bariéra pre človeka, ktorý chce začať farmárčiť? Európska únia alebo situácia na Slovensku?

EÚ je poskytovateľ agrodotácií za striktne stanovený rámec podmienok, za ktorých ich oprávnený žiadateľ môže čerpať. Verím, že nikto neočakáva, že EÚ nám eurofondy bude „sypať“ rovno z helikoptéry bez akýchkoľvek podmienok.

Táto európska legislatíva tvorí základ legislatívneho procesu každej členskej krajiny, teda aj Slovenska, kde si môžeme tieto pravidlá prispôsobiť na naše podmienky, nie však zľahčiť. Lenže na Slovensku úraduje systém oligarchie, ktorý funguje ako „najvyšší orgán štátu“ v ilegalite, pričom stanovuje pravidlá fungovania celého hospodárstva Slovenska, teda NR SR, vlády a jej podriadeným inštitúciám. A práve táto ilegálna chunta v hospodárskom systéme Slovenska si stanovuje vlastné pravidlá, ktorým sa musí Slovensko prispôsobovať už 36 rokov. 

Jedno z mnohých ich pravidiel je vytesňovať akúkoľvek, aj začínajúcu konkurenciu, čiže na Slovensku konkurenčný boj v agrosektore neexistuje. Je nastavený z čias socialistického obhospodarovania pôdy a lesného hospodárstva. Namiesto prirodzeného návratu k pôde Slovensko tento proces zablokovalo. Naopak vytvorilo podmienky pre vznik oligarchie, ktorá na spôsob Ukrajiny a Ruska ovláda väčšinu poľnohospodárskych podnikov a 85 % plôch určených pre poľnohospodársku činnosť, ktoré ovládajú.

Začať farmárčiť na Slovensku je, ak to trochu preženiem, cesta rovnajúca sa vybudovaniu medzikontinentálnej stanice na mesiaci.

Ďakujeme za rozhovor!

Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi respondenta a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.

Trénujte si mozog s našimi hrami! Sudoku, šachové úlohy, hľadanie rozdielov, solitaire HRAŤ ▶

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj