
Mladý organizátor oceneného festivalu: Najúčinnejšou liečbou na predsudky je zaťať zuby a spraviť, čo si zaumienime (Rozhovor)
Festival Ľudskosť vo Zvolene nie je len kultúrnym podujatím, ale aj oslavou aktívneho občianstva, solidarity a empatie. Z malej dobrovoľníckej iniciatívy, ktorá vznikla ako reakcia na vojnu na Ukrajine, sa postupne vyvinula silná komunitná platforma spájajúca ľudí naprieč generáciami i názormi. Letné podujatie, ktoré má za sebou dva úspešné ročníky, bolo na začiatku leta vyznamenané v prestížnej súťaži The European Charlemagne Youth Prize 2025 a stalo sa tak národným víťazom za Slovenskú republiku. Za platformu prevzal ocenenie na slávnostnom ceremoniáli v Aachene Ondrej Koška. Budúci maturant Gymnázia Ľudovíta Štúra vo Zvolene sa s Epoch Times Slovensko podelil o svoje skúsenosti, motivácie a plány do blízkej budúcnosti.
Epoch Times Slovensko: Čo vás viedlo k založeniu platformy Ľudskosť?
Ondrej Koška: Platforme Ľudskosť vdýchli život aktívni Zvolenčania, ktorých spojil 24. február 2022 – deň, keď sa naša susedná krajina ocitla v totálnej vojne. Skupinka dobrovoľníkov sa vtedy pobrala priamo na hranice, aby ľuďom nedobrovoľne opúšťajúcim svoju krajinu poskytli teplú polievku a slová útechy. Ďalší dobrovoľníci sa zmobilizovali v samotnom Zvolene, kde organizovali humanitárne zbierky a pomáhali začať nový život ukrajinským mužom, ženám a deťom, ktorí sa rozhodli na území mesta zostať.
Čo bolo pre vás osobne najsilnejším momentom počas organizovania festivalu alebo iných aktivít Platformy Ľudskosť?
Nemyslím si, že počas aktivít Platformy Ľudskosť bol nejaký jeden moment, ktorý by som vedel vypichnúť ako tej najsilnejší. Skôr by som povedal, že najsilnejší moment má každá aktivita Ľudskosti a to pocit hrdosti a spolupatričnosti, keď je už všetko v plnom prúde, ide to podľa plánu a vidím zhromaždených všetkých ľudí, ktorí prišli na našu akciu a užívajú si ju.
Ako podľa vás ovplyvnila Platforma Ľudskosť miestnu komunitu a čo by si si želal, aby si zo Zvolena odniesol každý, kto festival navštívi?
Verím, že nás tak povediac „poľudštila“, prepojila nás mimo našich komunít a bublín a tak povediac nám otvorila oči a priblížila nám problémy a strasti iných ľudí ako sme my sami. Počas našej spomienky na začiatok vojny na Ukrajine nás pani, ktorá musela utiecť zo svojho domovského mesta, prosila, aby sme nezabudli na malé prejavy priazne, usmiať sa na človeka sediaceho oproti nám v autobuse, podržať niekomu dvere… Kebyže sa týmto aspoň na chvíľu každý účastník festivalu riadi, tak verím, že Slovensko by bolo príjemnejším miesto na život.
S akými výzvami sa najčastejšie stretávate vy mladí pri prepájaní rôznorodých skupín ľudí a ako ich prekonávate?
Pravdepodobne s predsudkami. Ľudia vidia skupinu mladých premotivovaných ľudí, ktorí ešte nevedia, ako to vo svete chodí, a majú ružové okuliare a nerealistické predstavy. Na to je najúčinnejšou liečbou zaťať zuby a napriek všetkému spraviť, čo si zaumienime a dokázať im, že to napriek ich pochybnostiam zvládneme.
Začiatkom leta ste boli vyznamenaní v prestížnej súťaži The European Charlemagne Youth Prize 2025. Čo je to za ocenenie?
Európska mládežnícka Cena Karola Veľkého je ocenenie udeľované projektom vedeným mladými ľuďmi vo veku medzi 16 – 30 rokov, ktoré podporujú demokraciu, aktívne občianstvo a zbližovanie komunít.
Ocenenie je organizované spoločne Európskym parlamentom a Nadáciou Medzinárodnej ceny Karola Veľkého z Aachenu. Všetky prihlásené projekty najprv posúdi národná porota daného členského štátu, ktorá vyberie jedného národného víťaza. Z týchto 27 národných víťazov vyberie Európska porota troch európskych laureátov, ktorí získajú finančnú odmenu až do výšky 7500 €.
Spomedzi 635 projektov z celej Európy vybrala porota 27 najlepších – a my sme boli medzi nimi.

Ktorý projekt z tých 27, ktoré do Aachenu postúpili, sa vám osobne najviac páčil a prečo?
Určite český projekt Díky, že můžem!, ktorý začal ako pripomienka novembra ’89 a postupne sa vyvinul do masívnej informačnej kampane zameranej na mládež s cieľom zvýšiť volebnú účasť v minuloročných eurovoľbách. To sa im aj podarilo a volebná účasť voličov do 30 rokov presiahla celonárodný priemer o dve percentá.
Aký projekt zvíťazil?
Absolútnym víťazom tohto ročníka sa stal projekt z Maďarska, Forum Europaeum. Ide o paneurópske médiá zamerané na podporu európskej identity, hodnôt a jednoty. Prostredníctvom článkov, podcastov, videí na TikToku a rozhovorov vytvárajú priestor na diskusiu o výzvach dnešnej doby a témach, ktoré zaujímajú mladých ľudí. Za cieľ si stanovili skúmať európsku identitu a spoločenské výzvy vytváraním priestoru pre konštruktívne diskusie o témach, ktoré sú relevantné pre mladých ľudí.
Čo plánujete do budúcna?
Od 15. do 17. augusta organizujeme v poradí už tretí ročnik Festivalu Ľudskosť opäť v Parku Ľ. Štúra vo Zvolene. Do mesta privanie pestrý program zameraný na kultúru, komunitu a spoločenskú angažovanosť. Vystúpia domáci aj zahraniční interpreti ako Moruša, Vec & Šupa, Tolstoys, Varkocs či Hudba z Marsu, ponúkajúc širokú škálu žánrov a kultúrnych vplyvov.
Diskusie a prednášky budú zamerané na témy ako extrémizmus a duševné zdravie, význam európskych hodnôt či rozvoj mesta Zvolen so zameraním na historickú lokalitu Unionka. Kreatívne dielne, pohybové a environmentálne aktivity pre všetky vekové skupiny, tvorba komunitného umeleckého diela a cyklojazda s mestským architektom. Festivalový vláčik prepojí viaceré časti mesta, aby bol festival dostupný aj pre rodiny, seniorov a ľudí so znevýhodnením.
Nebude chýbať ani medzinárodná kuchyňa, či ochutnávky jedál minoritných komunít, výstavy a prezentácie miestnych iniciatív, mimovládok a dobrovoľníkov. O otvorený priestor pre duchovné stíšenie a spolupatričnosť naprieč vierovyznaniami sa postará nedeľnajšia ekumenická bohoslužba.
Ďakujeme za rozhovor!
Festival Ľudskosť
Festival Ľudskosť je dnes už etablované zvolenské podujatie združujúce rôzne generácie, komunity a občianske iniciatívy, s cieľom podporiť u ľudí empatickosť, zdravý občiansky dialóg a lokálnu kultúru. Prvý ročník festivalu získal mimoriadne ocenenie Srdce na dlani v Banskobystrickom kraji a postúpil do národného kola.
Hoci Ľudskosť odštartovala ako reakcia na krvavú inváziu Ruska na Ukrajine, neskôr sa okrem pomoci ľuďom zo susednej krajiny napadnutou vojnou platforma začala venovať aj ďalším témam, ktoré formujú život v súčasnom meste.
Podporuje zraniteľné skupiny, vzdeláva, ochraňuje demokraciu, venuje sa environmentálnym otázkam, budovaniu komunít a občianskej spoločnosti. Dnes funguje ako neformálne združenie aktívnych jednotlivcov a mimovládok, ktoré spájajú spoločné hodnoty – rešpekt, tolerancia, solidarita, rôznorodosť a snaha vytvoriť zo Zvolena dobré miesto pre život.
Medzi členov a spolupracovníkov platformy patrí viacero aktívnych subjektov, ako napríklad: Občianske združenie PUSŤÁČIK, ktoré sa venuje aj podpore vzdelania, dobrovoľníctvu a komunitnému životu, Priaznivci Pustého hradu, Slatinka, Centrum komunitného organizovania (CKO), Človek v ohrození, n. o., Platforma rodín s deťmi so zdravotným znevýhodnením, CEEV Živica, Mládežnícky parlament mesta Zvolena a ďalší. Platforma Ľudskosť úzko spolupracuje s mestskou samosprávou a mnohí dobrovoľníci pracujú na úrade.
Spoločne sa im okrem letného trojdňového eventu podarilo zorganizovať podujatia pri viacerých príležitostiach: napr. pripomenutie začiatku vojny na Ukrajine, Deň boja za slobodu a demokraciu, Deň na Unionke, či Večer plný ľudskosti, ktorý prepojil charitatívne organizácie s obyvateľmi mesta v rámci vianočnej atmosféry na námestí. Najväčšou aktivitou platformy však zostáva Festival Ľudskosť.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.