Štvrtok 1. mája, 2025
Shen Yun 2025
Mark Carney, novozvolený kanadský premiér, bývalý guvernér Bank of Canada a Bank of England a zvláštny vyslanec OSN pre klimatické opatrenia a financovanie, 3. novembra 2021 (Daniel Leal/ AFP via Getty Images)

Kto je Mark Carney, budúci kanadský premiér?

Presný dátum, kedy sa Carney stane premiérom, zatiaľ nebol stanovený. Trudeau minulý týždeň uviedol, že bude nutné prechodné obdobie.

Bývalý centrálny bankár Mark Carney vyhral súboj o post lídra Liberálnej strany a po skončení prechodného obdobia prevezme funkciu premiéra od súčasného lídra Justina Trudeaua.

Carney porazil dvoch bývalých ministrov a jedného bývalého poslanca Liberálnej strany v kampani, ktorá prebiehala bez výraznejších stretov medzi kandidátmi. Tí svoju kritiku zamerali najmä na amerického prezidenta Donalda Trumpa a lídra Konzervatívnej strany Pierra Poilievra.

Carney získal najväčšiu podporu od členov liberálnej vlády a poslaneckého klubu a výrazne prekonal svojich súperov v oblasti financovania kampane. Presný dátum, kedy sa stane premiérom, zatiaľ nebol stanovený. Premiér Justin Trudeau minulý týždeň uviedol, že bude potrebné prechodné obdobie.

Trudeau oznámil svoj zámer rezignovať začiatkom januára, keď čelil rastúcemu tlaku, aby odstúpil. Tento tlak zosilnel po tom, ako v decembri odstúpila z vlády Chrystia Freelandová, ktorá skončila vo voľbách na post lídra Liberálnej strany tesne druhá.

Carney sa stane jedným z mála nezvolených premiérov, pretože doposiaľ nikdy nekandidoval vo voľbách. Pred oficiálnym začatím kampane sa profiloval ako politický „outsider“.

Je tiež jediným premiérom, ktorý má dve ďalšie občianstva – je občanom Anglicka a Írska. Pred ním mal britské občianstvo len John Turner, ktorý krátko zastával úrad v roku 1984. Carney koncom februára uviedol, že začal proces vzdávania sa svojich ďalších občianstiev.

Guvernér centrálnej banky a výkonné pozície

Carney pochádza z učiteľskej rodiny, narodil sa v meste Fort Smith v Severozápadných teritóriách a vyrastal v Edmontone. Má bakalársky titul z ekonómie z Harvardu (1988) a magisterský titul (1993) aj doktorát (1995) v rovnakom odbore z Oxfordu.

Svoju kariéru začal v súkromnom sektore a potom prešiel do verejnej správy, kde postupne stúpal až na post guvernéra Kanadskej centrálnej banky (Bank of Canada – BoC) v rokoch 2007 až 2013. Po odchode z BoC v roku 2013 pôsobil do roku 2020 ako guvernér Bank of England.

Po odchode z tejto funkcie zastával rad pozícií v správnych radách a vedúcich funkciách v súkromnom sektore a aktívne sa zapájal do iniciatív zameraných na dosiahnutie nulových emisií.

Medzi jeho úlohy patrili výkonné alebo správne funkcie vo finančných spoločnostiach Brookfield Asset Management, Stripe, PIMCO a tiež v medzinárodných organizáciách či charitatívnych organizáciách, ako sú Bloomberg Philanthropies, Svetové ekonomické fórum a Organizácia Spojených národov pre opatrenia v oblasti klímy a financií.

Carney uviedol, že pred zahájením svojej kandidatúry na post predsedu Liberálnej strany v januári zo všetkých týchto pozícií odstúpil.

Konzervatívci ho kritizovali za jeho pôsobenie v spoločnosti Brookfield Asset Management v čase, keď firma presťahovala svoje sídlo z Kanady do Spojených štátov. Carney najprv uviedol, že k tomuto kroku koncom roka 2004 „došlo až potom, čo už nebol členom správnej rady“, neskôr však pripustil, že mal byť vo svojom vyhlásení „presnejší“. Toto spresnenie prišlo po tom, ako sa objavila korešpondencia, v ktorej o presune spoločnosti hovoril ešte ako jej predseda.

Podpora iniciatívy dekarbonizácie

Carney bol silným zástancom politík v oblasti klimatických zmien a prechodu od fosílnych palív.

Spoluzakladal Glasgow Financial Alliance for Net Zero, ktorá vznikla počas klimatickej konferencie COP26 v škótskom Glasgowe v roku 2021. Táto skupina, zložená z popredných svetových finančných inštitúcií, mala za cieľ mobilizovať kapitál na dekarbonizáciu ekonomiky a naďalej rástla až do zvolenia Donalda Trumpa za prezidenta USA v novembri minulého roka.

Jej podskupina Net Zero Banking Alliance, ktorú Carney založil, sa odvtedy rozpadá – najväčšie americké banky ju opustili ako prvé a začiatkom tohto roka ich nasledovali všetky významné kanadské banky. Carney sa tejto otázke venoval počas neformálneho zahájenia svojej kampane 14. januára v relácii „The Daily Show“ s Jonom Stewartom.

Mark Carney prednáša 27. februára 2020 v Guildhall v Londýne pri otvorení programu súkromného financovania na konferencii OSN o zmene klímy (COP26) (Tolga Akmen/ WPA Pool/ Getty Images)

„Akonáhle tieto veľké banky zistili, že Donald Trump sa vráti do úradu, všetky vycúvali,“ uviedol Stewart. „Všetky odstúpili od záväzkov, ktoré prevzali, a vy ste v istom zmysle zostali s uhlíkovou daňou na krku. Skomplikuje to vašu kandidatúru?“

Carney zostáva zástancom politiky nulových emisií, ale vyjadril sa, že ako premiér zruší nepopulárnu uhlíkovú daň pre spotrebiteľov a nahradí ju systémom stimulov, pričom náklady prenesie na veľké podniky. „Musíme to urobiť tak, aby dnešní Kanaďania neniesli náklady,“ povedal Stewartovi.

Poradca liberálov

Carney neformálne radil Trudeauovi v otázke ekonomickej reakcie na pandémiu covid-19 už krátko po jej začiatku v roku 2020. Oficiálnym poradcom Liberálnej strany sa Carney stal v septembri 2024.

O niekoľko mesiacov neskôr sa objavili správy, že liberáli plánujú nahradiť vtedajšiu ministerku financií Chrystiu Freelandovú práve Carneym.

Freelandová odstúpila z vlády 16. decembra po tom, ako jej Trudeau povedal, že bude preradená na inú pozíciu. Tento krok viedol k verejnej kritike zo strany mnohých členov poslaneckého klubu, ktorí začali otvorene požadovať Trudeauovu rezignáciu. To nakoniec vyústilo 6. januára do jeho oznámenia, že po zvolení nového lídra odstúpi.

Keď sa 19. decembra pýtali Dominica LeBlanca, vtedajšieho vysokopostaveného člena kabinetu, či stále existuje možnosť vymenovať Carneyho za ministra financií, odpovedal: „Carney neprichádza do úvahy. Táto diskusia bola uzavretá.“

Politické priority

Carney uviedol, že sa zameria na znižovanie vládnych výdavkov a že zadĺženie bude prijateľné len vtedy, ak prispeje k rastu ekonomiky. Ďalej sľúbil znížiť dane pre strednú triedu a odstrániť medzinárodné obchodné bariéry, aby podporil ekonomický rozvoj a konkurencieschopnosť Kanady na globálnom trhu.

Bývanie

Carney plánuje alokovať finančné prostriedky na nové technológie, ktoré urýchlia výstavbu, zamerať sa na mobilizáciu súkromného kapitálu na výstavbu nových domov a obmedziť byrokraciu, ktorá spomaľuje stavebné procesy.

Klimatická politika

Jeho plán kladie veľký dôraz na opatrenia v oblasti zmeny klímy v súlade s jeho dlhodobým presadzovaním politiky nulových emisií.

Kultúra a inklúzia

Carney zdôraznil, že podporuje „inkluzívnosť“. „Zatiaľ čo Amerika vedie vojnu proti woke, Kanaďania budú naďalej oceňovať inkluzívnosť,“ vyhlásil počas kampane.

Obchodná politika a reakcia na americké clá

V reakcii na americké clá sľúbil zaviesť odvetné clá „dolár za dolár“ na položky, ktoré by Spojené štáty zasiahli najviac.

Uviedol, že sa bude pracovať na podpore investícií a pomoci pracovníkom v Kanade. Dodal tiež, že Kanada musí diverzifikovať svoje obchodné vzťahy.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj