
William George Morgan: muž, ktorý vymyslel volejbal
Inštruktor telesnej výchovy z kresťanskej mládežníckej organizácie YMCA spojil prvky niekoľkých športov a vytvoril jednu z najpopulárnejších hier na svete.
George Morgan mal firmu na stavbu lodí v Lockporte v štáte New York, mestečku ležiacom pri Erijskom prieplave. Nová vodná cesta zvýšila ekonomický výkon štátu a neustála lodná doprava poskytovala Morganovi ťažkú, ale dobre platenú prácu. Jeho syn William George Morgan (1870 – 1942) začal čoskoro v rodinnom podniku pomáhať.
Z Morgana sa pri fyzicky náročnej práci na stavbe lodí stal silný mladý muž, ktorý postupne objavil aj svoj športový talent. V roku 1891 nastúpil na prípravnú školu Mount Hermon v Northfielde v štáte Massachusetts. Školu založil v roku 1879 D. L. Moody, jeden z najvýznamnejších kresťanských kazateľov 19. storočia. Moody bol zapojený aj do práce organizácie Young Men’s Christian Association (YMCA), ktorá mala veľký vplyv na Morganov život.

Stretnutie s Naismithom a Staggom
Po nástupe na prípravnú školu sa Morgan zoznámil s Jamesom Naismithom, inštruktorom telesnej výchovy v YMCA a vynálezcom basketbalu. Naismith bol ohromený Morganovou atletickou zdatnosťou, a tak ho prijal do futbalového tímu Medzinárodnej výcvikovej školy YMCA v Springfielde v štáte Massachusetts. Morgan súhlasil, pričom hral pod vedením Amosa Alonza Stagga – jedného z „veľkých matadorov amerického futbalu“ –, ktorý tu v roku 1891 pôsobil posledný rok pred odchodom na Chicagskú univerzitu, kde následne získal sedem titulov v univerzitnej Big Ten Championships.
Po absolvovaní školy v roku 1894 prijal Morgan pozíciu učiteľa telesnej výchovy v miestnej pobočke YMCA v Auburne v štáte Maine. O rok neskôr sa vrátil späť do Massachusetts, kde sa stal učiteľom telesnej výchovy v YMCA v meste Holyoke. Práve tu sa Morgan začal zaoberať myšlienkou o novej hre. Chcel, aby vyžadovala atletické zručnosti, ale zároveň nebola fyzicky taká náročná ako americký futbal a obišla sa bez strkaníc a tvrdých kontaktov typických pre Naismithov basketbal.
Zrod novej hry
Morgan mal skúsenosti z mnohých športov, a tak sa rozhodol vytvoriť taký, ktorý by v sebe spájal prvky z viacerých z nich. Inšpiráciu čerpal z pravidiel a princípov hádzanej, bejzbalu, tenisu a basketbalu.
„Pri hľadaní vhodnej hry mi napadol tenis, ale ten vyžadoval rakety, loptičky, sieť a ďalšie vybavenie, takže som ho vylúčil – avšak myšlienka siete sa mi zdala veľmi dobrá,“ spomínal Morgan.
„Umiestnili sme ju do výšky asi 6 stôp a 6 palcov (približne 198 cm) nad zemou, teda tesne nad hlavu priemerného muža. Potrebovali sme loptu a medzi tými, ktoré sme vyskúšali, bola aj duša z basketbalovej lopty, ale tá bola príliš ľahká a pomalá. Skúsili sme aj basketbalovú loptu, ktorá však bola príliš veľká a ťažká.“

Problém s loptou nakoniec vyriešila vtedajšia športová značka A. G. Spalding. Práve v jej obchode v meste Chicopee v štáte Massachusetts vznikol nový typ lopty – kožený, s gumenou dušou, s obvodom približne 63 cm (25 palcov) a hmotnosťou medzi 255 a 340 gramami.
Keď Morgan hru dotvoril a spísal jej pravidlá – niektoré z nich sa časom zmenili, napríklad počet hráčov na ihrisku (šesť na každej strane) alebo počet povolených dotykov lopty jedného tímu (maximálne tri po sebe) -, nazval ju „mintonette“. Nová hra bola po prvýkrát predstavená verejnosti na konferencii YMCA v roku 1896.
Po jej predvedení navrhol Alfred T. Halstead, člen fakulty YMCA v Springfielde, zmenu názvu. Keďže cieľom hry bolo udierať („to volley“) loptu cez sieť, navrhol názov „volley ball“. Názov sa uchytil a jediná zmena nastala v roku 1952, keď sa voley a ball spojili do jedného slova.
„Užitočná“ hra
Okolo roku 1900 Morgan opustil YMCA a začal pracovať v spoločnostiach General Electric a Westinghouse. Odkaz, ktorý zanechal pre športový svet, však pretrval. Rovnako ako Naismith zanechal nezmazateľnú stopu v basketbale, aj Morgan sa nezmazateľne zapísal do histórie vďaka volejbalu.
Dnes patrí volejbal medzi najpopulárnejšie tímové športy na svete. Podľa odhadov sa mu venuje približne 800 miliónov ľudí. V roku 1964 sa stal oficiálne olympijským športom. Jeho populárna odnož „plážový volejbal“, ktorý vznikol na kalifornských plážach v roku 1930, bol do programu olympijských hier zaradený v roku 1996.

Morgan sa stal prvým, kto bol v roku 1985 uvedený do Volejbalovej siene slávy. „Keď si spomeniem na vznik volejbalu a na to, ako sa táto hra rozvinula, pripadá mi to ako sen,“ povedal Morgan desať rokov pred svojou smrťou. „Dúfam, že jej užitočnosť pretrvá.“
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.