
USA obnovia pomoc, keďže Ukrajina súhlasí s 30-dňovým prímerím
Washington po rokovaniach súhlasil s obnovením vojenskej pomoci Ukrajine vrátane výmeny spravodajských informácií. Spojené štáty teraz túto ponuku predložia Moskve.
Kyjev súhlasil s uzavretím 30-dňového prímeria s Moskvou. Má to byť odrazový bod pre začatie ďalších rokovaní s cieľom ukončiť prebiehajúcu rusko-ukrajinskú vojnu.
V utorok (11. 3.) delegácie Washingtonu a Kyjeva po ukončení dlhého kola rokovaní v saudskoarabskej Džidde vydali spoločné vyhlásenie, v ktorom oznámili navrhované 30-dňové prerušenie bojov.
Spojené štáty na rokovaniach zastupovali minister zahraničných vecí Marco Rubio a poradca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť Mike Waltz. Ukrajinu zastupovali minister zahraničných vecí Andrij Sybiha, poradca prezidenta Andrij Jermak a minister obrany Rustem Umerov.
Plán z Džiddy predpokladá počiatočné 30-dňové zastavenie bojov. Rusko a Ukrajina by sa však mohli neskôr dohodnúť na predĺžení dočasného prímeria, keďže sa usilujú o dosiahnutie trvalejšej mierovej dohody.
Budúcnosť ukáže, ako Moskva na navrhované prímerie a ďalší vývoj situácie zareaguje.
„Túto ponuku teraz predložíme Rusom a dúfame, že povedia áno,“ uviedol Rubio v tlačovom vyhlásení po stretnutí.
Utorkové stretnutie bolo pre predstaviteľov Washingtonu a Kyjeva príležitosťou na obnovenie osobných rozhovorov po tom, čo sa 28. februára stretnutie amerického prezidenta Donalda Trumpa a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Oválnej pracovni Bieleho domu zvrhlo na spor o ochote Ukrajiny rokovať a robiť kompromisy s Ruskom.
V nasledujúcich dňoch po medializovanej výmene názorov Trump nariadil pozastavenie všetkej pomoci USA plynúcej na Ukrajinu vrátane zdieľania spravodajských informácií.
Po rokovaniach v Džidde delegácie USA a Ukrajiny oznámili, že Spojené štáty zrušia pozastavenie zdieľania spravodajských informácií s Ukrajinou a obnovia bezpečnostnú pomoc.
V rozhovore s novinármi Waltz uviedol, že rozhodnutie obnoviť bezpečnostnú pomoc USA a výmenu spravodajských informácií s Ukrajinou nadobudne účinnosť okamžite.
Trumpov tím chváli úsilie Kyjeva
Pred rokovaniami v Džidde Rubio povedal, že Trumpova administratíva hľadá jasné indície, že Ukrajina je pripravená urobiť kompromisy na dosiahnutie mieru.
„Najdôležitejšia vec, s ktorou odtiaľto musíme odísť, je silné presvedčenie, že Ukrajina je pripravená robiť ťažké veci,“ povedal Rubio novinárom 10. marca počas cesty na stretnutie.
Rubio uviedol, že rovnako tak aj Rusko sa bude musieť pripraviť na ťažké rozhodnutia, aby sa dosiahlo prípadné mierové usporiadanie.
Na otázku, na aké konkrétne ťažké rozhodnutia Trumpova administratíva očakáva, že sa Ukrajina pripraví, Rubio odpovedal, že obe strany musia dospieť k záveru, že súčasný konflikt sa nedá vyriešiť vojenskými prostriedkami.

Rubio po utorkových stretnutiach v Džidde novinárom povedal, že návrh na 30-dňové prímerie znamená skutočne posun pozitívnym smerom zo strany Kyjeva.
„Prezidentovým cieľom číslo jedna, nad všetko ostatné, je, že chce, aby sa vojna skončila. A myslím si, že dnes Ukrajina v tomto smere urobila konkrétny krok,“ povedal americký minister zahraničných vecí. „Dúfame, že Rusi budú odpovedať rovnako.“
Waltz, ktorý stál po boku Rubia, ocenil Trumpa za pokrok v mierovom procese. „Od otázky, či sa vojna skončí, sme prešli k otázke, ako sa vojna skončí,“ povedal. „Toto bol dôležitý prvý krok, a uskutočnil sa pod vedením prezidenta Trumpa. Doslova posunul celú globálnu diskusiu,“ skonštatoval.
Vo videopríhovore po rokovaniach v Džidde Zelenskyj uviedol, že Ukrajina sa od samého začiatku konfliktu usilovala o mier. „Chceme urobiť všetko pre to, aby sme ho dosiahli čo najskôr a spoľahlivým spôsobom – aby sa vojna nevrátila,“ dodal.
Boje stále pokračujú
Len niekoľko hodín pred začiatkom rokovaní ukrajinské sily vyslali stovky útočných dronov do desiatich rôznych ruských regiónov. Ruské úrady oznámili, že zostrelili 343 útočných dronov, pričom podľa odhadov boli zabití traja ľudia a 18 bolo zranených vrátane troch detí.
Ukrajinskí predstavitelia odhadujú, že Rusko v noci na Ukrajinu vypustilo 126 útočných dronov a balistickú raketu Iskander-M. Ukrajinské vzdušné sily informovali o zostrelení balistickej rakety a 79 dronov, zatiaľ čo ďalších 35 dronov nedosiahlo svoje ciele z iných, bližšie nešpecifikovaných dôvodov.
Vo svojom utorkovom videopríhovore Zelenskyj uviedol, že ukrajinskí predstavitelia navrhli tri opatrenia na urýchlenie mierového procesu.
Prvým z nich by bolo zastavenie raketových útokov, útokov dronov dlhého doletu a iných foriem leteckého bombardovania.
Po druhé, Zelenskyj vyzval na zastavenie bojov medzi ruskými a ukrajinskými silami na mori. Ukrajinská armáda sa počas vojny zameriavala na ruské vojnové lode a prístavy v Čiernom mori, pričom Rusko sa miestami snažilo zablokovať nákladné lode, aby sa dostali na Ukrajinu.
Ukrajinský prezident ocenil návrh na 30-dňové prímerie. Podľa neho, ak by Rusko s návrhom súhlasilo, by prímerie platilo nielen na súši a vo vzduchu, ale pozdĺž celej frontovej línie konfliktu.
Ako tretie opatrenie na urýchlenie mierového procesu Zelenskyj vyzval na navýšenie počtov pri výmenách vojenských zajatcov a civilných väzňov na oboch stranách „a návrat ukrajinských detí, ktoré boli násilne premiestnené do Ruska“.
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK