
Tento 2000 rokov starý strom vám pomôže zlepšiť sústredenie, pamäť a pomôže vám dokončiť vetu
Ginkgo biloba je posledný žijúci druh z dávnej skupiny rastlín, ktorá sa na Zemi objavila pred 200 miliónmi rokov.
Hneď na začiatku poviem, že mám dobrú pamäť. Nie fotografickú, nič také úžasné, ale spoľahlivú. Takú pamäť, ktorá si pamätá, kedy máte narodeniny, meno vášho psa a presný tón, akým ste povedali, že „vám neprekáža“, ak pôjdete na tú trápnu večeru v roku 2017. A plánujem, že to tak bude aj naďalej. Práve preto užívam ginkgo dvojlaločné (a ďalší dôvod zistíte, ak budete čítať ďalej).
Ginkgo nie je žiadny zázračný liek, ktorý sľubuje, že sa cez noc naučíte plynule sanskrt. Je to skôr niečo ako vaša múdra prateta v podobe doplnku stravy: starobylá, nedocenená a plná tajomstiev. A akú má minulosť!
Ginkgo: strom, na ktorý čas zabudol (ale vy by ste rozhodne nemali)
Pojďme sa rozprávať o dedičstve. Ginkgo biloba je posledným žijúcim zástupcom rastlinnej línie, ktorej história sa začala asi pred 200 miliónmi rokov. Ginkgo tu bolo skôr ako Himaláje, skôr ako včely, skôr ako podprsenky. Delilo sa o planétu s dinosaurami, prežilo dopady meteoritov aj ľadovú dobu – a dnes nejakým činom stále rastie na trávniku pred vašou miestnou lekárňou.
To si zaslúži rešpekt. Formálne ide o „živú fosíliu“, ale tým sa nenechajte odradiť. Je to zároveň veľmi atraktívna rastlina. Jej vejárovité listy sa na jeseň sfarbia do maslovozlatej farby, ako keby sa obliekali na ples do opery. A na rozdiel od niektorých influencerov nepotrebuje žiadny filter: tento strom si svoj lesk skutočne zaslúžil.
V čom môže pomôcť?
Kde začať? Úprimne povedané, ľahšie je vymenovať, kde nepôsobí (hlavne pri umývaní riadu). Takže tu je zoznam jeho najdôležitejších vlastností:
Posilňuje mozog
Začnime klasikou. Ginkgo je známe svojimi schopnosťami zlepšovať pamäť. Štúdie ukazujú, že môže podporovať kognitívne funkcie, duševnú sviežosť a schopnosť sústredenia.
Niektoré výskumy dokonca naznačujú, že spomaľuje rozvoj miernej formy Alzheimerovej choroby a demencie. Či už žonglujete s tabuľkami alebo s rozvrhmi svojich detí, ginkgo udrží vaše synapsie v chode ako dobre namazaný stroj na espresso.
Zlepšuje prekrvenie
Ginkgo zlepšuje krvný obeh – a to je presne také skvelé, ako to znie. Lepšia cirkulácia znamená zdravšie orgány, bystrejší mozog a v niektorých prípadoch aj spokojnejší intímny život. Áno, podpora libida je realný prínos – ginkgo je známe tým, že pomáha pri poruchách sexuálnej funkcie tým, že zvyšuje prekrvenie tam, kde je to potrebné. Nazvite to romantikou s rastlinným zázemím.
Čarovanie s náladou
Necítite sa vo svojej koži? Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že ginkgo má pozitívny účinok pri úzkosti a depresiách. Niektoré štúdie naznačujú, že môže zosilňovať účinky antidepresív (vždy sa však poraďte so svojím lekárom), iné zas ukazujú, že pomáha znižovať stres a emocionálnu únavu. Ak je vašou východiskovou náladou „únava, no zároveň napätie“, ginkgo vám môže pomôcť dosiahnuť rovnováhu.
Tinitus pod kontrolou
Toto je osobné. Ginkgo som začala užívať, keď som sa chcela zbaviť mierneho tinitu – toho otravného hučania v ušiach, pri ktorom máte pocit, že vás prenasleduje neviditeľný komár. Po šiestich týždňoch? Zmizol. Úplne. Môj lekár a zároveň naturopat hovorí, že to nefunguje u každého, ale u mňa to bolo, akoby niekto konečne stiahol ten nekončiaci šum na pozadí môjho života.
Zrak, PMS a ďalšie životné nepríjemnosti
Ginkgo môže pomôcť pri glaukóme a makulárnej degenerácii, pretože pozitívne vplýva na prekrvenie očného tkaniva. Sľubné výsledky sa objavili aj pri zmierňovaní príznakov predmenštruačného syndrómu (PMS) a bolestí hlavy.
Jedna štúdia dokonca preukázala súvislosť so zlepšením funkcie pľúc u ľudí s astmou a chronickou obštrukčnou chorobou pľúc (CHOPN). Stručne povedané: ak v tele niečo bolelo, pískalo alebo hučalo, ginkgo už na to bolo vyskúšané.
A čo ten zápach?
Áno, ginkgo má jednu nepríjemnú vlastnosť. Samičie stromy zhazujú plody, ktoré páchnu ako niečo medzi zrejúcim syrom a prepotenými ponožkami z posilňovne. Ako keby strom hovoril: „Nemôžeš mať všetko.“ Našťastie sa väčšina urbanistov zameriava na samčie stromy, ktoré sú bez zápachu, takže je menej pravdepodobné, že premenia vašu ulicu na parfumovú bojovú zónu.
Zaujímavé je, že semená zvnútra páchnucich plodov sú v niektorých častiach Ázie považované za delikatesu, podávajú sa pražené alebo dusené a používajú sa pri tradičných obradoch. Ak teda dokážete prekonať ten zápach, vo vnútri nájdete poklad.
Rozumná poznámka na okraj
Ginkgo obsahuje účinné látky. Bez konzultácie s odborníkom ho nemiešajte s liekmi na riedenie krvi, antidepresívami ani protizápalovými liekmi. Nie je vhodné pre deti, tehotné ženy ani osoby alergické na alkylfenoly (ak medzi ne patríte, viete o tom).
Nikdy nekonzumujte surové semená, ak si pod dobrou zábavou nepredstavujete aj návštevu pohotovosti.
Ako užívať ginkgo
Ginkgo sa dá užívať viacerými pohodlnými spôsobmi, z ktorých žiaden nezahŕňa žutie prehistorických listov a spievanie pod mesiacom (pokiaľ to nie je vaša záľuba, v tom prípade smelo do toho).
Väčšina ľudí užíva kapsuly alebo tabletky, čo pôsobí veľmi seriózne a dospelácky, ako keď máte poriadny organizér na tablety a každý večer používate dentálnu niť.
K dispozícii je aj tekutý extrakt, ak máte radi pocit, že ste svojím vlastným lekárnikom, a čaj zo sušených listov, ktorý hlboko upokojuje a po ktorého vypití sa cítite ako básnik zotavujúci sa z nešťastnej lásky na anglickom vidieku v oblasti Cotswolds.
Nech už si vyberiete akúkoľvek formu, dôležitá je pravidelnosť. Táto bylina odmeňuje odhodlanie, nie povrchné pokusy. Predstavte si ju ako dlhodobý vzťah medzi doplnkami potravy – spoľahlivý, podporujúci a aj po šiestich týždňoch stále ticho vzrušujúci.
Záverečné myšlienky: Mali by ste to skúsiť?
Určite, ak by vášmu mozgu, nálade alebo krvnému obehu prospelo trochu múdrosti starobylého stromu. Nejde o zázračný liek, ale o rastlinu, ktorá prežila dve hromadné vyhynutia a stále vyzerá úžasne. To o sebe po náročnej noci povedať nemôžem.
A pozor: netvrdím, že ma ginkgo urobilo múdrejšou. Ale vyhrala som poslednú vedomostnú súťaž. A spomenula som si na svoj PIN. Náhoda? Myslím, že nie.
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?