Stratégia tisícich rezov: Ako čínsky režim podkopáva Západ
Bývalý inžinier spoločnosti Verizon z Floridy bol odsúdený na 4 roky väzenia za to, že odovzdával čínskemu režimu informácie o disidentoch a bezpečnostné materiály. Tieto trestné činy boli súčasťou „stratégie tisícich rezov“, dlhodobej, nenápadnej špionážnej taktiky.
Bývalý inžinier z Floridy bol odsúdený na štyri roky väzenia za poskytovanie informácií čínskemu režimu o disidentoch vrátane stúpencov duchovného hnutia Falun Gong. Okrem trestu odňatia slobody mu súd uložil pokutu vo výške 250 000 amerických dolárov a trojročný dohľad po prepustení.
Li Ping, 59-ročný naturalizovaný občan USA, pracoval pre spoločnosť Verizon 30 rokov. Podľa súdnych dokumentov viac ako desať rokov špehoval USA ako čínsky spravodajský agent. Pritom odovzdal ministerstvu štátnej bezpečnosti, najvyššiemu čínskemu špionážnemu úradu, veľké množstvo informácií vrátane dokumentov o školeniach o kybernetickej bezpečnosti od spoločnosti Verizon. Pravidelne tiež poskytoval informácie o prodemokratických aktivistoch v USA a praktizujúcich Falun Gongu – skupine, ktorá je už 25 rokov v centre pozornosti čínskej vlády.
Americký okresný sudca Steven Merryday označil zradu za „trpké sklamanie“: „Je hrozné, že človek, ktorý využíva americký vzdelávací systém, potom spolupracuje s nepriateľskou mocnosťou.“
Príklad „stratégie tisícich rezov“
Prokuratúra zdôraznila, že Liove činy nemožno posudzovať izolovane, ale predstavujú skôr príkladnú súčasť takzvanej „stratégie tisícich rezov“, ktorú čínske spravodajské služby používajú najmä proti Spojeným štátom. Názov tejto stratégie pôvodne pochádza z krutej metódy popravy zo starej Číny a opisuje taktiku, kde je obeť pomaly vyčerpaná množstvom malých, zdanlivo bezvýznamných krokov.
V kontexte medzinárodnej špionáže sa „stratégia tisícich rezov“ prejavuje rôznymi spôsobmi: jednotlivé informácie sa môžu zdať neškodné – napríklad odovzdávanie životopisných údajov o disidentoch alebo materiálov o kybernetickej bezpečnosti. Tieto informácie však spoločne pomáhajú vytvárať čoraz presnejší obraz uľahčujúci sledovanie a kontrolu. „Nejde o veľkolepý, okamžitý vplyv, ale o pomalé, sústavné podkopávanie,“ vysvetlil asistent amerického prokurátora Daniel Marcet.
Obžaloba poukázala na to, že praktizujúci Falun Gongu v Číne aj v zahraničí sú pre vládu Čínskej ľudovej republiky mimoriadne zaujímaví, keďže Falun Gong je považovaný za hnutie, ktorého ideály čínska vláda považuje za podvratné. Falun Gong, známy aj ako Falun Dafa, je duchovná prax založená na princípoch pravdivosti, súcitu a znášanlivosti.
Obhajoba
Samotný Li poprel, že by úmyselne spôsobil škodu. Jeho právnik Daniel Fernandez zdôraznil, že Li za svoje konanie nedostal žiadnu odmenu a väčšina odovzdaných informácií bola verejne prístupná. Li bol navyše manipulovaný svojimi dlhoročnými konexiami v Číne: „Cítil sa zradený ľuďmi, ktorým dôveroval,“ povedal Fernandez. Najmä bývalý kamarát zo školy, ktorý sa neskôr stal spravodajským dôstojníkom, využil Liovu lojalitu a počas svojich návštev v Číne organizoval pomoc pre Liovu matku.
Prokuratúra však túto verziu dôrazne odmietla. „Aj zdanlivo voľne dostupné informácie môžu mať v krajine s prísnymi zákonmi o cenzúre, ako je Čína, obrovskú hodnotu,“ vysvetlil Marcet. Li navyše konal zámerne a opakovane poskytoval citlivé údaje ďaleko presahujúce rámec každodenného výskumu.
Kamarát zo školy predstavil Liho aj ďalším spravodajským dôstojníkom, tí ho tiež požiadali o pomoc. Jednou z jeho prvých úloh bolo monitorovanie súdneho procesu, ktorý chceli praktizujúci Falun Gongu začať proti čínskym štátnym predstaviteľom. Li okrem iného poskytol životopisné údaje o právnikovi z Floridy píšúcom pre blog Falun Gongu.
Dlhodobá manipulácia a skryté útoky
Sila tejto stratégie spočíva v jej nenápadnosti a trpezlivosti. Jednotlivé akcie často zostávajú neodhalené, pretože pri izolovanom pohľade sa nevnímajú ako hrozba. Liove kontakty s čínskymi spravodajskými dôstojníkmi trvali desaťročia – skutočnosť zdôrazňujúca vytrvalosť a strategické myslenie aktérov.
Podľa súdnych dokumentov Li odovzdával nielen informácie o praktizujúcich Falun Gongu, prodemokratických aktivistoch a autoroch detskej knihy o Falun Gongu, ale aj dokumenty o školeniach o kybernetickej bezpečnosti od svojho zamestnávateľa Verizon. Okrem toho pomáhal čínskym spravodajským dôstojníkom získavať informácie o daniach a nehnuteľnostiach údajných utečencov v Spojených štátoch.
Sieť vplyvu
Informácie zbierané Liom slúžili zastrešujúcemu cieľu: systematickému vytváraniu komplexnej sledovacej siete. „Stratégii tisíc rezov sa ťažko bráni, pretože využíva množstvo malých útokov, ktoré majú spolu zdrvujúci účinok,“ vysvetlil Marcet. Okrem zhromažďovania údajov o disidentoch mal Li za úlohu aj získavať informácie o technológiách, metódach sledovania a možnostiach odpočúvania americkej vlády. Tieto informácie mali pomôcť čínskym spravodajským službám cielene obchádzať bezpečnostné opatrenia a oslabovať Spojené štáty.
Úloha vo veľkej skladačke
Li bol síce len vedľajším hráčom, ale význam jeho konania sa stáva jasným v širšom kontexte. „Podkopával bezpečnosť Spojených štátov a zároveň sledoval politických disidentov v zahraničí,“ vysvetlil Marcet.
„Stratégia tisícich rezov“ ukazuje dlhodobú a viacvrstvovú snahu čínskeho režimu oslabiť dôveru a odpor svojich protivníkov nielen prostredníctvom špionáže, ale aj rafinovanou psychologickou manipuláciou. Liovo odsúdenie vysiela jasný signál potenciálnym napodobňovateľom: takéto konanie nie je bez následkov.
Liu má čistý majetok vo výške 5,5 milióna dolárov vrátane dvanástich nehnuteľností na prenájom a pasívneho príjmu viac ako 30 000 dolárov mesačne, sa 8. januára 2025 dostaví do federálneho väzenského komplexu Coleman na Floride. Pokuta je splatná okamžite. Jeho právnik Fernandez označil rozsudok za „sklamanie“, ale pripustil, že Liovo konanie nebolo právne ospravedlniteľné: „Aj keď nespôsobil žiadnu priamu škodu, mal si byť vedomý následkov.“
Pôvodný článok
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK