
Šefčovič obhajoval v europarlamente obchodné dohody EÚ, čelil však aj kritike od dvoch krajanov
Meno Maroš Šefčovič sa v nedávnych mesiacoch v európskych politických kruhoch často skloňovalo. Slovenský eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť, ktorý dostal prezývku „obchodný cár Únie“, už niekoľko mesiacov vedie náročné rokovania o obchodných dohodách, predovšetkým so Spojenými štátmi. Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že so zavedením ciel na európsky export do USA počká nanajvýš do 1. augusta.
Počas júlového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu sa Šefčovič zastavil v Štrasburgu, kde počas rozpráv o viacerých témach vyzdvihol dôležitosť obchodných dohôd EÚ s viacerými stranami. Zdôraznil, že v prípade obchodnej dohody s USA uprednostňuje dobrý výsledok pred silnými vyhláseniami či dramatickými titulkami.
O dohodu chce bojovať do poslednej chvíle
Šefčovič tvrdí, že trávi obrovské množstvo času rozhovormi s odvetviami, ktoré najviac postihuje transatlantické napätie medzi USA a EÚ. „Môžem vám povedať, že 99 % z nich volá po riešeniach prostredníctvom rokovaní. Boli budované desaťročia ako transatlantické dodávateľské reťazce a nemali by sa ocitnúť v krížovej paľbe neustále rastúcich ciel z oboch strán,“ uviedol rodák z Bratislavy, ktorý vo štvrtok 24. júla oslávil 59. narodeniny.
Keďže sa blíži 1. august 2025, ktorý šéf Bieleho domu Trump stanovil ako „deadline“ na spečatenie obchodnej dohody medzi USA a EÚ, Šefčovič zdôrazňuje, že do rokovaní treba vložiť ešte viac; vždy je totiž k dispozícii aj iná alternatíva. „Môžem vám povedať, že do poslednej možnej chvíle budem presadzovať a pokúsim sa urobiť všetko preto, aby sa dohoda dosiahla a dospeli sme k čo najlepšiemu výsledku.“
Podotkol, že USA zostávajú najdôležitejším obchodným partnerom EÚ, pričom poukázal na „pôsobivý tok tovaru a služieb vo výške 1,6 bilióna eur ročne“. „Hodnota našich investičných vzťahov presahuje 5 biliónov eur,“ dodal Šefčovič.
Rokovania vraj v posledných dňoch napredujú
Čo sa týka spomenutej obchodnej dohody medzi USA a EÚ, po týždňoch bez významnejších prelomových vyhlásení americký minister Scott Bessent tento týždeň oznámil, že rokovania napredujú.
Podľa správ Financial Times by EÚ mohla dosiahnuť rovnaké podmienky ako nedávno Japonsko, pričom clá na niektoré produkty by sa znížili na 15 % z pôvodne hroziacich 30 %. Očakáva sa, že medzi tovarmi, na ktoré sa budú vzťahovať výnimky, budú lietadlá, liehoviny a zdravotnícke produkty.
Ak by to však medzi USA a EÚ nevyšlo, členské štáty Únie schválili vo štvrtok 24. júla balík odvetných ciel na americký tovar v hodnote 93 miliárd eur, ktorý by nadobudol platnosť od 7. augusta.
Diverzifikácia a ďalšie dohody
Šefčovič, ktorý patrí k najbližším spolupracovníkom predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej, na pôde Európskeho parlamentu poukázal aj na dôležitosť diverzifikácie obchodu a ďalších dohôd. Únia sa v tejto oblasti pozerá na viaceré svetové strany.
„Ukončili sme rokovania s Mercosurom, s Mexikom… Sme veľmi blízko k uzavretiu dohody s Indonéziou. Veľmi intenzívne pracujeme s Indiou a Spojenými arabskými emirátmi a verím, že rokovania tento rok ukončíme. Pokračujeme v rokovaniach s Thajskom, Filipínami, Malajziou a opätovne nadväzujeme kontakty s Austráliou,“ vymenoval Šefčovič.
Zároveň sa obrátil na europoslancov s prosbou o pomoc, aby vo svojich členských štátoch zdôrazňovali potrebu čo najskoršej ratifikácie týchto dohôd. „Takto totiž zostanú len na papieri a strácame drahocenný čas vinou dlhej pauzy medzi rokovaním a skutočným nadobudnutím platnosti dohody. Opakujem to na každom zasadnutí Rady ministrov obchodu a som rád, že čoraz viac kolegov to vidí z rovnakej perspektívy.“
Citlivý prístup pri poľnohospodárskych otázkach
Pri obchodných dohodách s inými krajinami či hospodárskymi zoskupeniami je pomerne často na pretrase poľnohospodárstvo. To sa spomínalo najmä pri obchodnej dohode so skupinou Mercosur, do ktorej patrí Brazília, Argentína, Paraguaj, Uruguaj a Bolívia (členstvo Venezuely je momentálne pozastavené).
Hlavne francúzski farmári sa koncom minulého roka zmobilizovali počas obrovských protestov proti obchodnej dohode medzi EÚ a týmto juhoamerickým združením, ktorá podľa nich ohrozuje ich živobytie. Dohoda má totiž umožniť zvýšený dovoz poľnohospodárskych produktov z Južnej Ameriky, ktoré sú produkované pod menej prísnymi environmentálnymi štandardmi.
Šefčovič si však stojí na svojom a vraví, že EÚ potrebuje dohody, ako je napríklad dohoda s Mercosurom. „Potrebujeme nové prístupy na trh a potrebujeme ich teraz. Počas svojho predchádzajúceho mandátu som viedol intenzívne diskusie s našimi farmármi. Viem, ako sa cítia. Viem, čoho sa obávajú. Viem, že boli preťažení nadmerným podávaním správ a ako sa obávali možných obchodných dohôd, ktoré by mohli negatívne ovplyvniť ich blahobyt.“
Práve preto sa podľa Šefčoviča snaží EÚ pri rokovaniach o poľnohospodárskych kapitolách byť mimoriadne opatrná. „Hľadáme dohody, kde partner bude čistým dovozcom našich agropotravinárskych výrobkov, ako sú napríklad Mexiko a Spojené arabské emiráty… Myslím si, že ak cestujete do týchto krajín, stačí zájsť do obchodu a uvidíte, že ide zvyčajne o európske značky, pričom väčšina agropotravinárskych výrobkov pochádza z Európy.“
Užšia kooperácia s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo
Podľa Šefčoviča je EÚ v skutočnosti svetovou superveľmocou vo vývoze agropotravinárskych výrobkov. V záujme toho, aby to tak zostalo, plánuje intenzívnejšie spolupracovať s eurokomisárom pre poľnohospodárstvo Christopheom Hansenom.
„Viac ako 230 miliárd eur s kladným zostatkom 70 miliárd eur. A chceme sa uistiť, že to tak zostane. Naozaj by ma hnevala interpretácia, v ktorej sa tvrdí, že každá uzavretá obchodná dohoda je na úkor našich poľnohospodárov, pretože to nie je pravda.“
Výčitky a kritika od Uhríka s Mazurekom
Šefčovič sa počas rozpráv dostal pod paľbu kritiky, a to hneď od dvoch slovenských europoslancov – Milana Uhríka a Milana Mazureka (obaja Republika/Európa suverénnych národov).
„Som presvedčený, že Európska únia čoskoro skolabuje, pretože robíte všetko preto, aby sa tak stalo. Uvedomte si, prosím vás, trošičku, že čo vlastne od Slovenska a Maďarska žiadate. Prídete a poviete, aby sme schválili osemnásty balík protiruských sankcií a definitívne sa odstrihli od tej zlej ruskej ropy a zlého ruského plynu,“ vyhlásil Uhrík a obrátil sa smerom na Šefčoviča, aby sa v otázke energetickej bezpečnosti „trochu viac zastal Slovenska“.
„Čudujem sa slovenskému premiérovi, prečo definitívne nezablokoval tie protiruské sankcie, lebo my by sme to už dávno spravili. A nečudujem sa Slovákom, ktorí začínajú volať po neutralite, lebo takúto budúcnosť v Európskej únii si určite nepredstavovali,“ dodal Uhrík.
Mazurek vytkol slovenskému eurokomisárovi, že počúva šéfku Komisie Von der Leyenovú pri jej podpore toho, čo nazval „tými najhoršími politikami, ktoré Slovensko ťažkým spôsobom poškodia“. Spomenul pritom „migračnú politiku, dúhovú politiku, zelenú politiku … úplný zákaz fosílnych palív a totálne odstrihnutie sa od dovozu palív z Ruska“.
„Vy viete veľmi dobre, že aj vaša materská strana, aj premiér Slovenskej republiky na Slovensku tieto veci otvorene kritizujú. Vy tu pritakávate a schvaľujete politiku, ktorá ťažko poškodí slovenský priemysel a obyvateľov Slovenskej republiky. Tak čo si z toho občania Slovenskej republiky majú vybrať? Ktorej strane majú veriť? Ako majú ďalej znášať túto dvojtvárnosť? Naozaj sa mi nepáči, keď tu sedíte a doslova len za tú pozíciu a možno za výhody, ktoré poskytuje, zapredávate vlastný štát. Absolútne s tým nesúhlasím a vždy budem takéto správanie považovať za zavrhnutiahodné,“ skonštatoval Mazurek.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.