
SaS kritizuje vládu za bránenie kontrole PPA, žiada odvolanie Becíka z výboru
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) ostro vystúpila proti vládnej koalícii, ktorú obviňuje z marenia snáh o prešetrenie podozrení týkajúcich sa dotácií z Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) a podozrivých majetkových transakcií v Nitrianskom samosprávnom kraji. Dôkazom má byť podľa SaS odmietnutie zvolania ďalšieho mimoriadneho zasadnutia Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.
„Vládna koalícia účelovo sabotuje kontrolu zneužívania eurofondov tak, že neumožňuje rokovanie pôdohospodárskeho výboru. Kryjú nielen všetky podvody s haciendami, ale aj konkrétne kšefty Branislava Becíka na Nitrianskej župe. Aj preto považujeme za nevyhnutné, aby bol Becík z postu podpredsedu výboru odvolaný. Je v konflikte záujmov, keďže má eminentný záujem ututlať podozrenia z miliónových podvodov s pozemkami v Nitrianskej župe,“ uviedol poslanec NR SR za SaS Alojz Hlina.
V reakcii na vývoj situácie SaS spolu s ďalšími opozičnými stranami pripravuje zvolanie mimoriadnej schôdze parlamentu venovanej téme pochybných dotácií. Zároveň Hlina plánuje oficiálne navrhnúť odvolanie Branislava Becíka (Hlas-SD) z funkcie podpredsedu pôdohospodárskeho výboru.
Poslankyňa SaS Martina Bajo Holečková upozornila na ďalšie prípady, ktoré jej, ako tvrdí, nahlasujú samotní občania z Nitrianskeho kraja. Ako konkrétny príklad uviedla zámenu školských pozemkov za penzión v obci Radava.
„Ľuďom v Nitrianskom kraji nie je jedno, že župa zobrala školám pozemky a zamenila ich za pochybný penzión v Radave. Na tomto obchode župa, školy a občania stratili a zarobila len jedna súkromná firma. Zhodou okolností jej majitelia podnikali s Becíkom. Ďakujem však všetkým ľuďom, ktorí sa ozvali v tieto dni a informovali nás o ďalších pochybných penziónoch. Budeme tieto prípady sledovať aj ďalej a upozorňovať na každú neprávosť,“ vyhlásila Holečková.
SaS taktiež privítala návštevu delegácie europoslancov, ktorí na Slovensko pricestovali za účelom kontroly využívania eurofondov.
„Vyše 80 % verejných investícií je z eurofondov a čerpáme ich mimoriadne pochybne. Príkladom sú súkromné haciendy, ktoré zneužili peniaze na rozvoj turizmu. Je nutné si posvietiť aj na Rómsky mediálny dom za 20 miliónov, ktorý považujeme za nezodpovedné vyhadzovanie peňazí. Rovnako pochybné sú aj výdavky ako 60 miliónov na vysádzanie stromčekov a zbytočné analýzy, ktoré úrad splnomocnenca plánuje. Tieto veci na Slovensku financujú bohaté štáty z EÚ cez eurofondy. Preto je na mieste dozvedieť sa, čo Slovensko z peniazmi z EÚ robí,“ povedal poslanec SaS Vladimír Ledecký.
Opozičná SaS deklaruje, že bude pokračovať v tlaku na vyšetrenie všetkých podozrivých prípadov a bude požadovať vyvodenie zodpovednosti voči osobám, ktoré podľa nej zneužili verejné zdroje.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.