
Rezort školstva sa ohradil voči výrokom, ktoré zazneli na tlačovej besede KDH
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže (MŠVVaM) SR sa ohradilo voči výrokom, ktoré zazneli na dnešnej (1. júla) tlačovej besede Kresťanskodemokratického hnutia (KDH). Na predmetnej tlačovej konferencii opozičnej strany bola prítomná zástupkyňa Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Eva Ohraďanová.
Rezort školstva označuje viaceré jej výroky za nepravdivé, prípadne za dezinformácie, a považuje jej vystúpenie za prejav neochoty pokračovať v odbornej diskusii o spravodlivom nastavení financovania štátnych a neštátnych škôl na Slovensku.
„Rezort školstva v pondelok zorganizoval okrúhly stôl za účasti reprezentantov regionálneho školstva. Ministerstvo v rámci stretnutia ponúklo partnerom viaceré možnosti, ako uľahčiť prechod na nový systém financovania. Tieto návrhy ocenila aj zástupkyňa Asociácie súkromných škôl a školských zariadení, ktorá sa na stretnutí zúčastnila. Napriek tomu pokračuje v šírení preukázateľné nepravdivých politických tvrdení o obsahu navrhovanej zmeny,“ uviedlo ministerstvo.
MŠVVaM SR sa vymedzilo voči tvrdeniam o tom, že by reforma mala priniesť zoštátnenie školstva, zdôraznilo, že zmeny nemenia vlastníctvo, ani zriaďovateľské práva súkromných subjektov a cirkví. „Neexistoval a neexistuje žiadny zámer „zoštátňovať“ školy,“ prízvukuje rezort školstva. Odmieta aj tvrdenia o tom, že by nútilo zriaďovateľov vzdať sa zriaďovateľských práv. Realita je podľa ministerstva taká, že návrh by mal zrušiť možnosť, aby boli zriaďovateľmi škôl fyzické osoby, zároveň ale poskytuje primeranú lehotu na transformáciu na právnickú osobu, ktorá preberie zriaďovateľské kompetencie.
Zriaďovatelia by teda nemali stratiť kontrolu nad školou, ani ju nemusia odovzdať niekomu inému. Súčasný model podľa MŠVVaM SR prináša v praxi rôzne problémy, napríklad ak zriaďovateľ zomrie. Podľa ministerstva reforma neobmedzí filozofiu a zameranie súkromných škôl, ako zaznelo na tlačovej konferencii. „Zákon výslovne garantuje, že rodič a dieťa musia rešpektovať zameranie školy. Obsah vzdelávania sa nemení – naďalej musí byť v súlade so štátnym vzdelávacím programom, bez ohľadu na typ zriaďovateľa, tak ako to bolo doteraz,“ uviedlo.
Za nepravdivé označilo aj tvrdenie, že reforma obmedzí prijímanie detí mimo školského obvodu len na 20 percent. Ako MŠVVaM SR ozrejmilo, podľa navrhovaných zmien by školy verejných poskytovateľov museli prednostne ponúknuť 80 percent kapacity deťom z príslušného školského obvodu, no ostatok kapacity môžu plne využiť pre deti mimo obvod. „Navyše sa pripravuje možnosť, aby sa škola mohla zaradiť do všetkých obvodov v rámci mesta,“ doplnilo.
Ministerstvo vyvracia aj výroky o tom, že reforma by mohla znížiť šance detí zo sociálne znevýhodneného prostredia dostať sa na kvalitné školy, a že v súkromných školách je veľa detí z tohto prostredia. Navrhované zmeny majú podľa ministerstva potenciál zvýšiť dostupnosť cirkevných a súkromných škôl pre všetky deti.
„Reálne údaje sú jednoznačné: podiel detí zo SZP v štátnych školách je viac ako 8 percent, v súkromných bez poplatkov 2 percent a v súkromných s poplatkami 0,0 percent. Tento nepomer je systematický – súkromné školy si na rozdiel od štátnych môžu svojich žiakov vyberať,“ uvádza rezort školstva.
Podotkol tiež, že reforma nemá konsolidačný charakter a financovanie školstva sa neznižuje. Prostriedky by sa len mali presunúť tam, kde budú plniť verejný záujem. „Verejnoprospešné školy budú financované rovnako alebo ešte lepšie. Ministerstvo zároveň ponúklo viaceré ústretové návrhy pre plynulý prechod. Štát však nemôže ďalej tolerovať model, v ktorom časť škôl selektuje žiakov a prenáša bremeno inklúzie výlučne na štátne školy,“ dodalo ministerstvo. Nepravdivý je podľa neho aj výrok o tom, že diskusia sa zužuje iba na financie.
To ale podľa rezortu školstva robia predstavitelia súkromných škôl. „Cieľom ministerstva je spravodlivo nastaviť systém, ktorý zabezpečí kvalitu, spoluprácu a rovnosť šancí. Súčasťou zmien sú preto aj nové pravidlá na tvorbu školských obvodov, ktoré majú predchádzať diskriminácii a segregácii,“ uzavrelo.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.