Pondelok 20. mája, 2024
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) (FOTO TASR - Jaroslav Novák)

Premiér vidí pri zmenách v RTVS splnenie podmienok na ich zrýchlené prerokovanie

Premiér Robert Fico (Smer-SD) si myslí, že pri zmenách v zákone týkajúcom sa Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) sú naplnené podmienky na ich prerokovanie v skrátenom legislatívnom konaní. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti.

„To, čo sa za posledné štyri roky deje v RTVS, nemá nič spoločné s verejnoprávnosťou,“ vyhlásil R. Fico. Tvrdí, že kroky vedenia aj zamestnancov telerozhlasu znemožňujú, aby bola inštitúcia naozaj verejnoprávna a objektívna. „Ľudia majú základné právo na prístup k objektívnym informáciám, to sa im však nedostáva, je hrubo porušené,“ povedal premiér. Dodal, že o prerokovaní zmien v zrýchlenom režime ešte budú hovoriť v koalícii. Protesty verejnosti vníma ako súčasť prezidentskej kampane.

Premiér tiež avizoval, že na aprílovej schôdzi Národnej rady (NR) SR sa bude rokovať aj o zmenách vo verejnom obstarávaní či pri posudzovaní vplyvov na životné prostredie a podobne. Rovnako potvrdil, že pokračujú prípravy aj na aprílové spoločné rokovanie vlády SR a Ukrajiny v Michalovciach. Verí, že ho nepostihne rovnaký osud ako rokovania slovenského a českého kabinetu.

Čo sa týka vojny na Ukrajine, naďalej trvá na tom, že nemá vojenské riešenie. Odmieta kritické postoje voči Slovensku od európskych krajín, napríklad Českej republiky. Podľa vlastných slov by sa nečudoval, keby nám pre „suverénne správanie siahli na európske fondy“ pod zámienkou zmien v Trestnom zákone či v RTVS. Odmieta aj priame zapojenie slovenských vojakov do bojov na Ukrajine. Obáva sa eskalácie napätia po vyslaní vojakov z krajín EÚ a NATO. Považoval by preto za správne, keby parlament čo najskôr prijal rozhodnutie, že s takým niečím nesúhlasí.

Hromadná pripomienka proti ovládnutiu RTVS vládnou mocou

Predseda Občianskej konzervatívnej strany Ondrej Dostál (poslanec za SaS) na svojej sociálnej sieti (15.3.) informoval o spustení petície proti krokom vlády: „Dnes sme začali zbierať podpisy pod hromadnú pripomienku proti ovládnutiu RTVS vládnou mocou.“

V hromadnej pripomienke navrhujú:

1. odmietnutie návrhu zákona ako celku,

2. riadne medzirezortné pripomienkové konanie bez jeho neodôvodneného skracovania,

3. vypustenie ustanovení, ktoré negatívne ovplyvňujú verejnoprávny charakter RTVS, jej nezávislosť, pluralitu, princíp demokracie a slobodnej tvorby a naopak posilňujú vplyv vládnej, resp. politickej moci, ktoré sú v rozpore s právnymi princípmi a právnymi normami a ktoré nie sú odôvodnené a legitímne.

Prečítajte si aj