Štvrtok 14. novembra, 2024
Predseda Slovenskej asociácie Falun Gongu Marek Tatarko číta znenie petície pred budovou úradu vlády, 29. októbra v Bratislave. (Foto: Epoch Times Slovensko)

Premiérovi odovzdali petíciu s tisíckami podpisov, aby v Číne hovoril o prenasledovaní a odoberaní orgánov (+Video)

V utorok (29. 10.) zástupcovia Slovenskej asociácie Falun Gongu na pôde Úradu vlády SR odovzdali petíciu adresovanú premiérovi SR Robertovi Ficovi. Viac ako 9700 podpísaných občanov v nej apeluje na zastavenie prenasledovania meditačnej praxe v Číne. Zástupcovia Falun Gongu tak spravili tesne pred oficiálnou návštevou slovenského premiéra Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), kde má s početnou delegáciou odletieť v stredu (30. 10.) večer.

„Na Slovensku už viac ako 20 rokov organizujeme akcie upozorňujúce na porušovanie ľudských práv v Číne. Súčasťou je aj petícia, ktorá vyzýva našich štátnych predstaviteľov k tomu, aby predložili otázku ľudských práv pri rokovaní s čínskymi predstaviteľmi,“ uviedol pred úradom vlády predseda Slovenskej asociácie Falun Gongu Marek Tatarko.

V petícii občania vyzývajú premiéra, aby využil svoje právomoci a pri príležitosti stretnutia s predstaviteľmi ČĽR ich vyzval k okamžitému zastaveniu prenasledovania praktizujúcich Falun Gongu v Číne. Zároveň podpísaní žiadajú premiéra, aby otvoril otázku úplného vyšetrenia násilných odoberov orgánov praktizujúcim Falun Gongu.

„Bolo už viacero petícií. Jedna bola adresovaná ministerstvu zahraničných vecí, ďalšia nášmu pánovi premiérovi a ďalšia pánovi prezidentovi Slovenskej republiky. Spolu sa na týchto petíciách za 20 rokov vyzbieralo už viac ako 100-tisíc podpisov,“ zhrnul Tatarko.

Čo je Falun Gong a prečo je v Číne prenasledovaný

Falun Gong, tiež známy ako Falun Dafa, je prax meditácií a cvičení, založená na univerzálnych princípoch pravdivosti, súcitu a znášanlivostti. Venujú sa mu ľudia vo viac ako 70 krajinách sveta a je zakorenený v tradičnej čínskej kultúre. V roku 1999 čínske oficiálne odhady hovorili o približne 100 miliónoch praktizujúcich Falun Gongu v krajine. Keďže počet praktizujúcich prevyšoval počet členov Čínskej komunistickej strany, v júli 1999 vtedajší čínsky komunistický vodca Ťiang Ce-min zo svojej závisti postavil metódu mimo zákon. 

Odvtedy komunistický režim zintenzívnil propagandistickú kampaň na obrátenie verejnej mienky proti Falun Gongu, pričom sa uchyľuje k najhorším možným praktikám. Ľudia sú bezdôvodne väznení, mučení a nakoniec zabíjaní. Podľa posledných informácií sú im dokonca odoberané orgány, ktoré sú následne poskytované vysokým čínskym štátnym úradníkom alebo ľuďom v zahraničí. Nezávislí vyšetrovatelia doteraz overili podrobnosti o 5120 obetiach prenasledovania. Skutočný počet obetí je však od začiatku perzekúcie s vysokou pravdepodobnosťou podstatne vyšší.

Mnoho štátov a inštitúcií prenasledovanie odsúdilo – medzi inými v januári 2024 Európsky Parlament prijal rezolúciu k téme prenasledovania Falun Gongu, v ktorej vyzval EÚ a jej členské štáty, aby verejne odsúdili zneužívanie transplantácií orgánov v Číne.

Prečítajte si aj