Streda 28. mája, 2025
Záleží nám na vašom názore – vyplňte prosím krátku anketu a ak chcete, radi sa s vami aj porozprávame. Prejsť na anketu
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyy (vpravo) víta nemeckého kancelára Friedricha Merza v Kyjeve na Ukrajine 10. mája 2025. (foto: Genya Savilov/AFP prostredníctvom Getty Images)

Nemecko potvrdilo, že Ukrajina môže voľne používať zbrane s dlhým doletom proti Rusku. Je prímerie ohrozené?

Nemecko potvrdilo, že už neplatia žiadne obmedzenia doletu západných zbraní dodaných Ukrajine, čo vyvolalo varovania Kremľa, že tento krok ohrozuje rokovania o prímerí.

Nemecký kancelár Friedrich Merz v pondelok potvrdil, že Ukrajina môže teraz voľne útočiť na vojenské ciele hlboko v Rusku pomocou zbraní dodaných Západom, pričom Kremeľ varoval, že takýto krok by mohol sabotovať krehké mierové rokovania.

„Na zbrane dodávané Ukrajine už neplatia žiadne obmedzenia dosahu,“ uviedol Merz počas fóra, ktoré 26. mája usporiadala verejnoprávna televízia WDR. Nemecký kancelár dodal, že Kyjev musí mať možnosť použiť svoje zbrane na útoky proti ruskej vojenskej infraštruktúre, keď Moskva útočí na civilné ciele na Ukrajine. „Krajina, ktorá môže čeliť agresorovi len na svojom území, sa nedokáže adekvátne brániť,“ povedal Merz.

Rusko v noci z 25. na 26. mája vystrelilo na ukrajinské mestá 367 dronov a rakiet, čo je z hľadiska počtu použitých zbraní pravdepodobne najväčší letecký útok od začiatku vojny vo februári 2022. Útok si vyžiadal desiatky mŕtvych.

K leteckému útoku došlo len niekoľko hodín pred treťou a poslednou výmenou väzňov medzi Ruskom a Ukrajinou, pri ktorej obe strany prepustili stovky zajatých vojakov v rámci snáh o deeskaláciu konfliktu.

Výmena väzňov bola jediným významným výsledkom nedávneho samitu v Turecku, ktorý znamenal obnovenie priamych rokovaní medzi ruským a ukrajinským vyjednávacím tímom. Nádeje, že sa na samite osobne zúčastnia prezidenti Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj (vrátane očakávaní vyjadrených prezidentom Donaldom Trumpom), sa rozplynuli, keď Putin na poslednú chvíľu zmenil rozhodnutie, čo zapríčinilo, že Zelenskyj urobil to isté.

Trump, ktorý tlačí na bojujúce strany, aby zložili zbrane a urovnali konflikt diplomatickou cestou, nedávno telefonoval s Putinom aj Zelenským a po rozhovore uviedol, že obaja lídri súhlasili s pokračovaním rokovaní, hoci zároveň naznačil, že Washington sa stiahne z roly sprostredkovateľa.

Po najnovšej vlne ruských útokov dronmi a raketami na Ukrajinu, ktoré sa udiali cez víkend, Trump 25. mája povedal, že ho prekvapilo Putinovo rozhodnutie eskalovať útoky počas aktívnych rokovaní o prímerí. Zároveň vyjadril nespokojnosť s ruským lídrom. „Nie som spokojný s tým, čo robí Putin. Zabíja veľa ľudí. A neviem, čo sa stalo s Putinom,“ povedal Trump novinárom na letisku v New Jersey pred nástupom do Air Force One.

Kremeľ poďakoval Trumpovi za snahu o ukončenie dlhotrvajúcej vojny. „Sme naozaj vďační Američanom a osobne prezidentovi Trumpovi za pomoc pri organizovaní a začatí tohto rokovacieho procesu,“ povedal Peskov novinárom, keď ho požiadali o komentár k Trumpovým vyjadreniam.

Po tom, ako Merz v pondelok oznámil, že Ukrajina môže teraz voľne používať zbrane dodané Západom na útoky v Rusku, hovorca Kremľa Dmitrij Peskov varoval, že to predstavuje vážnu hrozbu pre mierový proces.

Merz odmietol povedať, či Nemecko už konečne dodá Ukrajine riadené strely Taurus – zbrane s dlhým doletom, schopné zasiahnuť ciele vo vzdialenosti až 310 míľ. Ako líder opozície Merz opakovane vyzýval predchádzajúcu vládu pod vedením Olafa Scholza, aby schválila ich dodávku. Súčasná nemecká vláda už nezverejňuje podrobnosti o zbraniach, ktoré dodáva Ukrajine, s odvolaním na operačnú bezpečnosť.

Na druhej strane Zelenskyj už dlho vyzýva spojencov NATO, aby zrušili obmedzenia na zbrane s dlhým doletom, ktoré používajú Ukrajinci, a tvrdí, že schopnosť zasiahnuť ciele za hranicou by bola prelomovým momentom v snahe pritlačiť Rusko k vyjednanému mieru.

V pondelok ukrajinský prezident vyzval na „nové a silné sankcie“ proti Rusku, ktoré podľa neho „budú slúžiť ako zaručený prostriedok na prinútenie Ruska nielen k zastaveniu paľby, ale aj k prejaveniu úcty“.

Pôvodný článok

Chcete viac článkov na túto tému? Dajte nám vedieť váš názor a čo by vás zaujímalo.

Prečítajte si aj