Piatok 13. decembra, 2024
Meteor pretína oblohu nad púštnymi borovicami v národnej rekreačnej oblasti Spring Mountains v Nevade (Ethan Miller/ Getty Images)

Križujúce sa meteorické roje vrcholia počas novembra a vytvárajú na oblohe vesmírnu šou

Jesenná meteorická sezóna je už v plnom prúde a čoskoro bude ešte zaujímavejšia. Padajúce hviezdy známe ako Orionidy už dosiahli svoj vrchol a budú padať počas celého novembra. Pritom sa s nimi budú prekrývať ďalšie dva meteorické roje, ktoré spôsobia vesmírny cirkus; meteory budú zdanlivo poletovať na všetky strany. Môže byť ťažké určiť, ktorý roj je ktorý.

Meteory sa označujú podľa súhvezdia vo vesmíre, odkiaľ sa zdá, že prichádzajú. Orionidy sú tak nazvané preto, lebo bod, z ktorého zdanlivo vyžarujú, nazývaný radiant, sa nachádza v Orióne. Skupina meteorov, ktoré sa majú pripojiť k zoskupeniu, sa nazývajú južné Tauridy a severné Tauridy, pretože ich radianty sa nachádzajú v Býkovi.

Aby sa situácia ešte viac skomplikovala, krátko na to do hry vstúpi štvrtý meteorický roj: Leonidy. Ich radiant sa nachádza v Levovi.

Aj keď sa to môže zdať chaotické, predsa len je v tomto šialenstve poriadok. Astronómovia si radi myslia, že dokážu predpovedať, kedy budú meteorické roje vrcholiť, a do istej miery to aj dokážu. Napriek tomu je to vesmírna džungľa; meteory sú notoricky nepredvídateľné.

Ak všetko pôjde podľa predpovedí astronómov, južné a severné Tauridy sa budú prekrývať v prvých novembrových dňoch. Očakáva sa, že južné Tauridy dosiahnu maximum 5. novembra, zatiaľ čo severné Tauridy 12. novembra. Každý z nich má tendenciu produkovať približne päť viditeľných meteorov za hodinu, takže keď sa tieto dva roje spoja, môžeme nad hlavou vidieť 10 meteorov za hodinu. Celkovo môžeme očakávať výskyt oboch rojov približne od 20. októbra do 10. decembra, hoci to nie je isté.

Odkiaľ prichádzajú?

Jediná otázka, ktorá stále pretrváva, je: „Odkiaľ prichádzajú?“ Vedci teoretizujú, že približne pred 20 000 rokmi sa veľké teleso obiehajúce v slnečnej sústave rozpadlo na nespočetné množstvo kusov. Z niektorých z týchto kúskov sa stala kométa Encke a asteroid 2004 TG10. Tento asteroid sa potom roztrieštil na nespočetné množstvo menších častíc. Tie pri náhodnom dopade na zemskú atmosféru, čo sa pravidelne stáva, zhoria a stanú sa z nich meteory Taurid.

Hoci sa zdá, že Tauridy vychádzajú z Býka, je to iba optický klam. Sú oveľa, oveľa bližšie k Zemi ako hviezdy Býka, ktoré sú od nás vzdialené viac ako 100 svetelných rokov. Tauridy sa pohybujú po viac-menej rovnobežnej dráhe okolo Slnka a sú relatívne blízko Zeme. Pretože sa pohybujú rovnobežne, keď dopadajú na Zem, zdá sa, že vychádzajú z jedného bodu, radiantu, podobne ako vlakové trate, ktoré sa pohybujú rovnobežne a zdá sa, že sa zbiehajú na horizonte. V skutočnosti sa nezbiehajú, je to len optický klam.

Táto obrovská zbierka vesmírneho odpadu bola pomenovaná Enckeho komplex podľa kométy Encke. V rámci tohto komplexu prúdia dva veľké prúdy častíc v nesystematickej slučke okolo Slnka, čím vznikajú severné Tauridy a južné Tauridy. Keď Zem obieha okolo Slnka, prechádza cez tieto dva prúdy vždy od konca októbra do začiatku decembra. Hoci je teda v meteoroch veľa nepredvídateľného, je v nich aj veľký poriadok.

Pointa? Ideálny čas na pozorovanie tejto vesmírnej udalosti je začiatok novembra, keď sa meteorické roje severných a južných Tauridov prekrývajú. K nim sa pripoja Orionidy a čoskoro po nich Leonidy. Celé predstavenie umocní tmavá obloha spôsobená slabým štvrťmesiacom. Môžeme očakávať až 10 meteorov za hodinu, takže si pripravte zoznam želaní!

Pôvodný článok

Prečítajte si aj