Piatok 6. decembra, 2024
Jozef Vozár, riaditeľ Ústavu štátu a práva SAV (Foto: https://usap.sav.sk)

J. Vozár: Pozastavenie účinnosti novely trestných kódexov je prelomové

Pozastavenie účinnosti novely trestných kódexov Ústavným súdom (ÚS) SR vníma riaditeľ Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied Jozef Vozár ako prelomové rozhodnutie.

„Rozhodnutie Ústavného súdu SR, ktorým prijíma návrhy na ďalšie konanie a pozastavuje účinnosť niektorým bodom novely Trestného zákona, vnímam pozitívne ako prelomové rozhodnutie, ktoré má zabezpečiť reálnu ochranu ústavnosti vo výnimočných prípadoch aj do budúcnosti,“ povedal.

Pozastavenie účinnosti novely pred zverejnením v zbierke zákonov pokladá za jediné možné riešenie, aby sa nález Ústavného súdu o súladnosti novely s ústavou, ktorý bude prijatý neskôr, nestal len akademickým rozhodnutím.

Odôvodnenie ÚS považuje Vozár za dostatočné pre viaceré argumenty, ktoré použil. „Poukázal okrem iného na to, že v praxi sa vyskytli situácie, keď by Ústavný súd SR čakaním na zverejnenie zákona v zbierke zákonov stratil reálny dosah na pozastavenie účinnosti zákona, hoci by boli inak splnené všetky ústavné a zákonné kritériá,“ uviedol J. Vozár. ÚS sa podľa neho vyrovnal aj s tým, že po schválení návrhu zákona parlamentom a jeho podpise ústavnými činiteľmi už nejde o návrh zákona, ale zákon, ktorý môže byť predmetom jeho skúmania aj pred samotným zverejnením v zbierke zákonov.

Ústavný právnik Marek Domin z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave poukázal na to, že ustanovenia zákona, ktorým ÚS pozastavil účinnosť, nebudú zatiaľ, ani po vyhlásení zákona v zbierke zákonov, vyvolávať žiadne právne účinky.

ÚS pozastavil účinnosť časti novely trestných kódexov. Týka sa to všetkých schválených zmien v Trestnom zákone, zákone o trestnej zodpovednosti právnických osôb a niektorých paragrafov Trestného poriadku. ÚS zároveň prijal návrhy prezidentky Zuzany Čaputovej a opozičných strán na posúdenie ústavnosti novely na ďalšie konanie. Návrhom na pozastavenie účinnosti vo zvyšnej časti vrátane rušenia ÚŠP súd nevyhovel.

L. Berdisová: ÚS postupoval štandardne a v súlade s predošlou judikatúrou

Východiská, ktoré ÚS SR použil pri rozhodovaní o pozastavovaní účinnosti novely Trestného zákona, sú štandardné a v súlade s jeho predošlou judikatúrou. Myslí si to Lucia Berdisová z Ústavu štátu a práva Slovenskej akadémie vied (SAV). Diskutovať sa dá podľa nej o tom, či nemal ÚS „viac triediť a rozlišovať“ v časti novely Trestného zákona medzi jednotlivými ustanoveniami, keďže u nej pozastavil účinnosť celú.

„Prístup súdu, ktorý smeruje k tomu, aby bola zachovaná efektivita pozastavenia účinnosti ako mechanizmu ochrany ústavnosti, vnímam pozitívne,“ uviedla L. Berdisová. Použitie tohto prístupu podľa nej súd slušne vyargumentoval a ukázal, že sa týka aj situácií, v ktorých platnosť a účinnosť predpisu nastáva v jeden deň.

L. Berdisová vníma pozitívne, že súd rozhodol ešte pred zverejnením novely v Zbierke zákonov, „keďže sa súd snaží zabezpečiť nielen teoretickú, ale aj praktickú efektivitu inštitútu pozastavenia účinnosti“. Odôvodnenie stojí podľa nej aj na tom, že takémuto postupu nebráni ani Ústava SR ani iné predpisy, hoci by sa tak na prvý pohľad mohlo zdať. „Ústava totiž vylučuje z prieskumu pred ústavným súdom návrh zákona, pričom ústavný súd sa stotožnil s argumentáciou navrhovateliek, že na podpísaný zákon, čakajúci na vyhlásenie, sa dá pozerať ako na zákon, keďže tak o ňom hovorí ústava aj zákon o tvorbe právnych predpisov,“ priblížila.

V praxi rozhodnutie znamená, že novela v časti zmeny Trestného zákona a v niektorých častiach, týkajúcich sa dohôd o vine a treste a nezákonných dôkazov, nenadobudne účinnosť 15. marca. „Neznamená to ale, že napadnutá novela je v týchto ´pozastavených´ častiach protiústavná. O tom ešte bude ústavný súd len rozhodovať a môže to trvať aj dlhší čas,“ pripomenula Berdisová.

Vysvetlila tiež, že ešte pred rozhodnutím o súlade alebo nesúlade s ústavou a medzinárodným a európskym právom, môže ÚS rozhodnúť o zrušení pozastavenia účinnosti, ak dôvody, pre ktoré bola účinnosť pozastavená, pominú.

Prečítajte si aj