
Európa testuje overovanie veku online: ochrana detí alebo krok k digitálnej kontrole?
Podporovatelia tvrdia, že systém vyvažuje bezpečnosť a súkromie, zatiaľ čo kritici varujú, že jeho vymáhanie bude ťažké a mohlo by viesť k rozšíreniu požiadaviek na digitálnu identifikáciu.
Francúzsko, Španielsko, Taliansko, Dánsko a Grécko sa chystajú otestovať „vzor“ aplikácie na overovanie veku detí v členských štátoch EÚ. Prototyp aplikácie bol predstavený 14. júla spolu s usmerneniami pre online platformy, ako splniť požiadavky zákona o digitálnych službách (DSA) EÚ.
Podporovatelia tvrdia, že ide o riešenie citlivé k ochrane súkromia na rozdiel od systémov, ako je čínska technológia rozpoznávania tváre. Kritici však varujú, že by to mohlo viesť k povinným kontrolám digitálnej identity na internete a presunu kontroly z rodičov na platformy.
Podobné ako európska peňaženka digitálnej identity
Európska komisia uviedla, že cieľom tejto iniciatívy je umožniť európskym používateľom preukázať, že sú dostatočne starí na legálny prístup k webovým stránkam s vekovým obmedzením v prípade online obsahu určeného len pre dospelých, ako je pornografia, hazardné hry, nákup alkoholu a iné.
Uvedených päť krajín môže tento model prispôsobiť svojim požiadavkám, integrovať ho do národnej aplikácie alebo ho ponechať samostatne.
Komisia uviedla, že táto technológia vychádza z rovnakých technických špecifikácií ako európske peňaženky digitálnej identity (eID), ktoré majú byť zavedené do konca roka 2026. eID bude určená pre všetkých občanov EÚ, aby mohli preukázať svoju totožnosť pri prístupe k digitálnym službám, napríklad pri otvorení nového bankového účtu.
Niekoľko krajín už testuje alebo implementuje technológiu overovania veku na online platformách.
Spojené kráľovstvo a Austrália tak robia prostredníctvom svojich vlastných zákonov o bezpečnosti na internete. Canberra prijala zákon zabraňujúci austrálskym deťom mladším ako 16 rokov mať účty na sociálnych médiách.
Vlády od Singapuru po Indonéziu a Čínu čoraz častejšie zavádzajú systémy overovania veku.
Nebude sa skenovať tvár ako v Číne
Derek Jackson, prevádzkový riaditeľ a spoluzakladateľ technologickej spoločnosti Cyber Dive, založenej s cieľom chrániť deti na internete, v e-maile pre The Epoch Times uviedol, že v Číne sa overovanie veku bežne spolieha na rozlišovanie tváre. „Takto funguje [čínsky systém] v praxi: keď sa niekto prihlási do aplikácie sociálnej siete alebo videohry, aplikácia naskenuje jeho tvár a okamžite ju porovná s centrálnou vládnou databázou,“ zdieľa.
„Predstavte si to tak, ako keby ste mali svoju fotografiu a občiansky preukaz uložené v jednej obrovskej centrálnej knižnici. Zakaždým, keď potrebujete preukázať svoj vek, aplikácia sa rýchlo spojí s touto vládnou knižnicou, aby skontrolovala, či sa vaša tvár zhoduje,“ dodáva.
„Výhoda je jasná: je to rýchle, veľmi presné a pre používateľa jednoduché. Ale nevýhoda je významná: vaša tvár, vaša identita a všetky vaše osobné údaje budú uložené centrálne pod kontrolou vlády. Nemáte priamu kontrolu nad svojimi osobnými údajmi; všetko spravuje niekto iný, a tým niekým je vláda.“
Hovorí, že prototyp EÚ je na rozdiel od toho „navrhnutý odlišne“. „Je to, ako keby ste so sebou nosili vlastnú digitálnu peňaženku alebo kľúčenku namiesto spoliehania sa na centralizovanú knižnicu. Myšlienka je založená na takzvanej „digitálnej peňaženke“, ktorú väčšina ľudí pozná z transakcií s kryptomenami,“ dodáva Jackson.
„Čím viac hráčov vytvára svoje vlastné pravidlá, tým je situácia zmätenejšia, menej bezpečná a náchylnejšia na zneužitie… Potrebujeme ochranné opatrenia na úrovni celej spoločnosti… Rodičia nemôžu byť zodpovední za zvládnutie digitálnych hrozieb, ktoré nemôžu plne kontrolovať,“ myslí si riaditeľ Cyber Dive.
„Ak to s ochranou detí pred zlými skúsenosťami na internete, ako je zneužívanie, vystavenie traumatizujúcemu obsahu alebo manipulatívnemu dizajnu, ktorý narúša duševné zdravie, myslíme vážne, potom musíme bezpečnosť predefinovať ako kolektívnu zodpovednosť, a nie ako ilúziu individuálnej kontroly. Rodičia musia akceptovať svoje limity, spoločnosť musí uznať svoju širšiu zodpovednosť a spoločne musíme nastaviť jasné a vymáhateľné pravidlá a ochranu,“ dopĺňa Jackson.
Norman Lewis, hosťujúci výskumný pracovník v think tanku MCC Brussels a bývalý riaditeľ PwC a riaditeľ technologického výskumu v Orange UK, povedal pre The Epoch Times, že tlak EÚ na overovanie veku „predstavuje precedens“. „Inštitucionalizuje myšlienku, že Komisia by teraz mala hrať priamu úlohu v súkromnom živote občanov, v kritickej oblasti vzťahov medzi rodičmi a ich deťmi… Problémom malých detí v oblasti technológií je, že hneď ako im postavíte bariéru, nájdu spôsob, ako ju obísť,“ dodal.
„Mali by existovať určité ochrany, ale mali by vychádzať z dohody medzi deťmi a rodičmi a zo zákonnej rodičovskej autority… Otázku bezpečnosti detí na internete využívajú cynicky ako zámienku na zavedenie systému, ktorý v podstate povedie k zavedeniu overovania veku pri všetkom,“ myslí si Lewis.
Ochrana základných slobôd
Together Declaration, prominentná skupina bojujúca za slobodu prejavu vo Veľkej Británii, vyzýva, aby sa prijala „digitálna listina práv“ na ochranu základných slobôd v digitálnom veku.
Nedávno spustila novú kampaň, keďže britská vláda skúma potenciálne výhody a riziká používania digitálnych preukazov vydávaných vládou.
Spoluzakladateľ združenia Alan Miller povedal pre The Epoch Times, že má problém s overovaním veku, pretože „to v podstate núti každého mať digitálny preukaz totožnosti, ktorý je povinný na efektívne prihlásenie sa online, keďže teraz musí každý dokázať, že je niekým.“
Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?