Streda 22. januára, 2025
Ropný tanker Ice Energy (L), ktorý sa plaví pod libérijskou vlajkou, prečerpáva ropu z ropného tankera Lana (R) (bývalý Pegas), ktorý sa plaví pod ruskou vlajkou, pri pobreží Karystosu na ostrove Evia 29. mája 2022. (Foto: ANGELOS TZORTZINIS/AFP via Getty Images)
»

EÚ sa dohodla na nových sankciách voči Rusku zameraných na tieňovú flotilu

Nejasné vlastnícke a poistné štruktúry umožňujú starnúcim, zle udržiavaným ropným tankerom obchádzať západné sankcie.

Európska únia dosiahla dohodu o nových sankciách voči Rusku. Zameriavajú sa na „tieňovú flotilu“ tankerov, ktoré Moskva využíva na obchádzanie západných obmedzení obchodu s ropou. Keďže vojna sa vlečie, EÚ sa čoraz viac zameriava na odrezanie príjmov, ktoré udržiavajú ruskú vojnovú mašinériu v chode.

„Vítam prijatie nášho 15. balíka sankcií, ktoré sú zamerané najmä na ruskú tieňovú flotilu,“ napísala 11. decembra predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na X. Hoci úplné podrobnosti sankcií neboli bezprostredne zverejnené, maďarské predsedníctvo Rady EÚ potvrdilo, že zoznam osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú existujúce sankcie, sa rozšíri.

Medzi doplnenými subjektmi je šesť spoločností so sídlom v Číne a Hongkongu, ktorých aktíva budú zmrazené. Jednému čínskemu občanovi bude tiež uložený zákaz víz. Mená sankcionovaných osôb a firiem neboli zverejnené.

Už predtým boli čínske spoločnosti, ktoré boli obvinené z predaja súčiastok a vybavenia ruskému vojenskému priemyslu, pridané na čiernu listinu subjektov so zákazom nakupovať výrobky vyrobené v EÚ. Tento najnovší balík je však prvým prípadom uvalenia priamych sankcií na čínske podniky za ich úlohu v ruskej vojne na Ukrajine.

Tento balík je zároveň prvým súborom sankcií dohodnutých počas maďarského predsedníctva v Rade EÚ – úľava pre tých, ktorí očakávali pomalší pokrok v oblasti sankcií vzhľadom na opatrný prístup Budapešti voči Moskve. Ministri zahraničných vecí EÚ budú o balíku formálne hlasovať na svojom zasadnutí 16. decembra.

Tieňová flotila na muške

Hlavným cieľom nových sankcií je „tieňová flotila“, ktorá pozostáva zo starnúcich, zle udržiavaných tankerov – niektoré z nich majú viac ako 20 rokov – ktorých nejasné vlastnícke a poistné štruktúry im umožňujú obchádzať západné sankcie. Nové opatrenia znemožnia väčšiemu počtu takýchto plavidiel vstup do prístavov EÚ.

Tieto lode zvyčajne plávajú pod „výhodnými vlajkami“ krajín, ako sú Panama, Libéria a Marshallove ostrovy. V novembrovej správe EÚ sa uvádza, že ich prevádzkovatelia používajú podvodné taktiky vrátane prenosu sfalšovaných údajov, deaktivácie transpondérov, aby sa vyhli satelitnej detekcii, a uskutočňovania viacnásobných presunov z lode na loď s cieľom zakryť pôvod ropy.

Rusko využíva „tieňovú flotilu“ na obchádzanie cenového stropu, ktorý západní spojenci uvalili v roku 2022 na námornú ruskú ropu. Limit bol stanovený na 60 USD za barel a zakazuje západným spoločnostiam poskytovať služby (poistenie, financovanie alebo registrácia) tankerom, ktoré predávajú ruskú ropu za vyššiu cenu.

Sankcie spôsobili, že preprava ruskej ropy z ruského Ďalekého východu do Číny a Indie je veľmi lukratívna. Najväčší odberatelia ruskej ropy – Čína a India – ju teraz rafinujú na svojom vlastnom pobreží a potom ju vyvážajú na Západ ako benzín a naftu pod rôznymi označeniami.

Rusko investovalo do rozvoja svojej „tieňovej flotily“ približne 10 miliárd dolárov. Hoci oficiálny počet neexistuje kvôli tajnostkárstvu Kremľa, spoločnosť S&P Global odhaduje, že v ruskom obchode s ropou pôsobí približne 600 takýchto tankerov.

Kompromis pobaltských štátov

Diskusie o balíku sa začali minulý mesiac, pričom poslednými zdržiavateľmi boli Lotyšsko a Litva. Tieto dva pobaltské štáty vyjadrili nesúhlas s doložkou, ktorá by umožnila spoločnostiam EÚ naďalej pôsobiť v Rusku, informovala litovská verejnoprávna spravodajská služba LRT. Ustanovenie malo pomôcť spoločnostiam, ktoré sa chcú stiahnuť z Ruska, ale čelia pri tom praktickým ťažkostiam. Kritici ho však označili za „medzeru v zákone“, ktorá by oslabila účinnosť sankcií.

Lotyšsko a Litva po rokovaniach za zatvorenými dverami svoje námietky stiahli. Niekoľko hodín pred uzavretím dohody von der Leyenová oznámila nový balík finančných prostriedkov pre šesť členských štátov susediacich s Ruskom a Bieloruskom, konkrétne Fínsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko a Nórsko.

„Zabezpečujú naše spoločné hranice. Preto dnes dávame k dispozícii 170 miliónov eur na podporu ich úsilia,“ napísala na X.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj