Štvrtok 8. mája, 2025
Tlačová konferencia predsedu vlády SR Roberta Fica a podpredsedníčky vlády SR a ministerky hospodárstva Denisy Sakove (foto: screenshot FB / Úrad vlády Slovenskej republiky)
, »

EÚ navrhuje ukončiť dovoz ruského plynu do roku 2027, Fico to považuje za „absolútne neprijateľné“

Európska komisia sa chystá navrhnúť právne opatrenia na postupné ukončenie dovozu všetkého ruského plynu a skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej únie do konca roka 2027, uviedla 6. mája.

EÚ vyhlásila, že ukončí svoje desaťročia trvajúce energetické vzťahy s Moskvou po tom, ako Kremeľ v roku 2022 začal inváziu na Ukrajinu. V júni komisia predloží legislatívny návrh na zákaz dovozu zostávajúceho ruského plynu a LNG na základe existujúcich zmlúv do konca roka 2027. V júni komisia tiež navrhne zákaz dovozu ruského plynu na základe nových dohôd a existujúcich spotových zmlúv do konca roka 2025.

Komisár EÚ pre energetiku Dan Jorgensen uviedol: „Od februára 2022 sme v EÚ na nákup fosílnych palív z Ruska vynaložili viac peňazí, ako sme poskytli na pomoc Ukrajine. Je zrejmé, že to tak nemôže zostať.“

Washington tlačí na uzavretie mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorá by v prípade dosiahnutia mohla opäť otvoriť dvere ruským energiám. Hoci niektorí lídri priemyslu vyjadrili podporu návratu ruského plynu v prípade uzavretia mierovej dohody, Jorgensen argumentoval, že opäť sa spoliehať na ruský dovoz by bolo nerozumné.

Od vyhlásenia zo 6. mája Kremeľ uvádza, že vylúčenie ruských energií je v rozpore so záujmami EÚ. „Obmedzujú konkurenčné prostredie a uprednostňujú drahšie tovary zo Spojených štátov a iných krajín,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Možno len dúfať, že budúca generácia európskych politikov bude situáciu hodnotiť triezvejšie.“

Približne 19 % plynu stále prichádza na kontinent z Ruska prostredníctvom plynovodu TurkStream a dodávok LNG, čo je pokles z približne 45 % pred eskaláciou vojny na Ukrajine v roku 2022.

EÚ signalizovala ochotu nakupovať viac LNG z USA, aby nahradila dodávky, ktoré v súčasnosti nakupuje z východu. Americký prezident Donald Trump požaduje, aby tak EÚ urobila s cieľom znížiť svoj obchodný prebytok voči Spojeným štátom. Tento krok ešte musí schváliť Európsky parlament a väčšina krajín EÚ.

V prejave pred Európskym parlamentom Jorgensen povedal: „Žiadame členské štáty, aby vypracovali povinné národné plány na postupné vyradenie ruského plynu, jadrového paliva a ropy. Tieto plány musia byť pripravené do konca tohto roka. Zakazujeme všetok dovoz ruského plynu na základe nových zmlúv a existujúcich spotových zmlúv, ktoré nadobudnú účinnosť na konci tohto roka. Zákaz zostávajúceho dovozu ruského plynu z plynovodov a LNG na základe existujúcich dlhodobých zmlúv do konca roka 2027.“

EÚ uvalila sankcie na dovoz ruského uhlia a väčšiny ropy, ale neuvalila ich na plyn kvôli odporu Slovenska a Maďarska, ktoré sú zásobované ruským plynom z plynovodov a tvrdia, že prechod na alternatívne zdroje by ďalej zvýšil ceny energie. Sankcie musia na to, aby nadobudli platnosť, schváliť jednomyseľne všetkých 27 krajín EÚ.

Komisia nešpecifikovala, aké právne možnosti využije na zákaz ruského plynu. Niektorí právnici však tvrdia, že odberateľom plynu bude ťažké odstúpiť bez sankcií alebo arbitráže. Európski odberatelia majú s Gazpromom zmluvy typu „take-or-pay“, ktoré vyžadujú, aby tí, ktorí odmietnu dodávky, zaplatili veľkú časť zmluvne dohodnutého plynu.

Nemecká spoločnosť Uniper bola kedysi najväčším dovozcom ruského plynu v Európe a po tom, ako Moskva v roku 2022 výrazne obmedzila dodávky, takmer skrachovala. Hovorca spoločnosti uviedol, že už nemá žiadne ruské zmluvy a bude sa zaoberať novými návrhmi z Bruselu.

Vzhľadom na nové projekty dodávok LNG, ktoré majú byť spustené v roku 2026 v krajinách ako Spojené štáty a Katar, komisia uviedla, že postupné vyraďovanie ruského plynu bude mať obmedzený vplyv na ceny energie v Európe. EÚ tiež dúfa, že obnoviteľné zdroje energie jej umožnia znížiť závislosť od fosílnych palív.

Slovenský premiér: Absolútne neprijateľné

Komisia tiež navrhne obchodné opatrenia týkajúce sa dovozu uránu obohateného v Rusku. Tento plán však už narazil na odpor, keď slovenský premiér Robert Fico označil tento krok za „absolútne neprijateľný“ a uviedol, že jeho vláda je pripravená ho vetovať. Povedal, že tento krok by poškodil Slovensko a celý blok, pretože by spôsobil zvýšenie ceny plynu.

Slovensko má s Ruskom dohodu o dodávkach plynu, ktorá vyprší v roku 2034, a Fico uviedol, že v prípade schválenia plánu bude žiadať náhradu škody. 9. mája odcestoval do Moskvy na oslavy 80. výročia Dňa víťazstva.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj