Piatok 25. júla, 2025
(Zľava) Vysoká predstaviteľka EÚ a podpredsedníčka pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová a predsedníčka Európskej komisie Ursula Von der Leyenová počas tlačovej konferencie o 18. balíku sankcií proti Rusku v Bruseli 10. júna 2025. (Foto: NICOLAS TUCAT/AFP via Getty Images)
, »

Energie vo svetle 18. balíka sankcií EÚ voči Rusku: cenový strop na ropu či obmedzenie tieňovej flotily

Rada Európskej únie schválila minulý piatok (18. júla) v poradí už 18. balík reštriktívnych opatrení, ktoré výrazne zasahujú ruský energetický, bankový a vojenský sektor, ako aj obchod s EÚ.

Cieľom prijatého balíka sankcií je zvýšiť tlak na Rusko pre jeho pokračujúcu agresiu voči Ukrajine a zabezpečiť zodpovednosť za spáchané vojnové zločiny. Sankcie boli „na stole“ už tri dni predtým, Slovensko však bolo proti. Prijatie 18. balíka dovedna 6-krát vetovalo, nakoniec však stiahlo svoju niekoľkotýždňovú blokádu. Udialo sa tak po rokovaniach s Bruselom o postupnom ukončení dovozu ruského plynu.

Podľa šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej schválila EÚ „jeden z dosiaľ najtvrdších sankčných balíkov voči Rusku“.

„Každá sankcia oslabuje schopnosť Ruska viesť vojnu. Posolstvo je jasné: Európa neustúpi vo svojej podpore Ukrajiny. EÚ bude naďalej zvyšovať tlak, kým Rusko neukončí vojnu,“ uviedla estónska politička.

Cenový strop na ropu

Významnú zložku 18. balíka sankcií EÚ predstavuje energetika. Schválené opatrenia majú ešte viac obmedziť príjmy Ruska zo sektoru. EÚ znížila cenový strop na ruskú ropu zo 60 dolárov na 47,6 dolára za barel, aby ho zosúladila s aktuálnymi globálnymi cenami.

Únia zaviedla automatický a dynamický mechanizmus na jeho úpravy v prípade potreby, keďže export ropy naďalej tvorí podstatnú časť príjmov ruskej vlády. Ako uvádza web Trade Compliance Resource Hub, EÚ sa v koordinácii s Veľkou Británou dohodla, že nový cenový strop nadobudne účinnosť 3. septembra 2025, pričom do 18. októbra bude platiť tzv. prechodné obdobie. Momentálne nie je známe, či sa k EÚ a Británii pripoja aj Spojené štáty alebo ďalší členovia G7.

„Tento nový balík sankcií zasahuje srdce ruskej vojnovej mašinérie – zameriava sa na jej energetické príjmy, finančný sektor a vojensko-priemyselný komplex. EÚ je jednotná vo svojej neochvejnej podpore Ukrajiny. Tlak funguje – zdroje Ruska sa zmenšujú a udržiavanie jeho nelegálnej vojny je čoraz ťažšie,“ skonštatovala Maria Luís Albuquerqueová, eurokomisárka pre finančné služby.

Zákaz produktov z ruskej ropy

EÚ zároveň prijala opatrenie, ktorým zakazuje dovoz rafinovaných ropných produktov vyrobených z ruskej ropy a dovezených z tretích krajín, pričom výnimku majú len Kanada, Nórsko, Švajčiarsko, Spojené kráľovstvo a Spojené štáty. Tento krok má zabrániť tomu, aby sa ruská ropa nepriamo dostávala na európsky trh.

Okrem toho EÚ zavádza úplný zákaz akýchkoľvek transakcií, týkajúcich sa plynovodov Nord Stream 1 a 2, vrátane dodávok tovarov a služieb, čím znemožňuje ich dokončenie, údržbu, prevádzku či budúce využitie.

Rada EÚ taktiež rozhodla o zrušení výnimky, ktorá umožňovala dovoz ruskej ropy do Česka. Náš sused sa v marci po viac ako 60 rokoch závislosti odpojil od ruskej ropy. V súčasnosti táto surovina do Česka prúdi cez ropovod IKL z Nemecka a cez Transalpský ropovod (TAL) z talianskeho Terstu.

Tieňová flotila

EÚ rovnako rozširuje sankcie na celý reťazec tzv. tieňovej flotily. Centrum pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) uviedlo, že práve pomocou tieňovej flotily sa Rusko snaží obchádzať sankcie. Podľa CREA sú neidentifikované lode zodpovedné za prepravu približne jednej tretiny príjmov z vývozu fosílnych palív.

Na základe nového sankčného balíka bude mať ďalších 105 lodí zákaz vstupu do prístavov EÚ a zákaz poskytovania širokého spektra služieb súvisiacich s námornou dopravou, čím sa celkový počet sankcionovaných plavidiel zvýšil na 444. Opatrenie cieli na neeurópske tankery, ktoré obchádzajú cenový strop, podporujú ruský energetický sektor alebo prevážajú vojenské vybavenie či ukradnuté ukrajinské obilie.

Sankcie pod hrozbou zmrazenia aktív, zákazu cestovania či zákazu poskytovania zdrojov sa vzťahujú na ruské a medzinárodné spoločnosti spravujúce lode tieňovej flotily, obchodníkov s ruskou ropou a veľkého zákazníka tieňovej flotily – rafinériu v Indii, ktorej hlavným akcionárom je Rosnefť. 

Po prvý raz EÚ zaradila na sankčný zoznam aj kapitána lode tieňovej flotily a súkromného prevádzkovateľa medzinárodného lodného registra. Do zoznamu pribudla aj jedna entita z ruského sektora skvapalneného zemného plynu (LNG).

Podľa bezpečnostných analytikov Rusko využíva stovky lodí na obchádzanie medzinárodných sankcií. Tieto často zastarané a zhrdzavené plavidlá sa pohybujú v európskych moriach bez adekvátneho poistenia a ich posádky bývajú často málo skúsené.

Odborníci zároveň varujú pred zvýšeným rizikom nehôd a možných únikov ropy do mora, čo by mohlo mať vážne ekologické následky.

Aby sa ruská „tieňová flotila“ vyhla sankciám, využíva vlajky iných štátov a zložité vlastnícke a riadiace štruktúry, uvádza správa Európskeho parlamentu. Ruská tieňová flotila podľa nej používa rôzne taktiky na zakrytie pôvodu svojho nákladu vrátane prekládok z lode na loď, výpadkov automatických identifikačných systémov, falšovaných polôh, prenosu nepravdivých údajov a iných klamlivých alebo dokonca nezákonných praktík.

Estónsky minister naznačil prípravy 19. balíka

Hoci od schválenia 18. balíka sankcií voči Rusku uplynulo iba niekoľko dní, estónsky minister zahraničných vecí Margus Tsahkna na webe svojho rezortu zdôraznil, že EÚ sa nemieni zastaviť a už začala pripravovať 19. balík.

„Európska únia zámerne a dôsledne zvyšuje náklady Ruska na agresiu. Každé euro, ktoré Rusko zarobí z predaja ropy, pomáha financovať jeho krviprelievanie na Ukrajine. Naším cieľom je odrezať tieto finančné zdroje,“ zdôraznil Tsahkna a dodal: „Nútime Putina predávať ropu pod trhovú cenu, aby lepšie pocítil, čo znamená medzinárodná izolácia.“

Rusko podľa neho musí pochopiť, že na medzinárodnej scéne nie je miesto pre krajinu, ktorá flagrantne porušuje medzinárodné právo a útočí na suverénne národy. 

„Nezastavíme sa, kým Rusko nebude plne brané na zodpovednosť, nestiahne sa z Ukrajiny a nenahradí škody, ktoré spôsobilo. Toto nie je len vyhlásenie – je to sľub,“ podotkol Tsahkna.

Postoj EÚ kvituje bývalý ukrajinský politik a v súčasnosti politický komentátor Andrij Škiľ. „Ak táto kaskáda sankčných procesov neprinúti Rusko zastaviť paľbu, tak aspoň prinúti Rusko venovať pozornosť skutočnosti, že jeho predpovede o rýchlom kolapse EÚ sa rozplynuli,“ povedal v rozhovore pre Espreso TV.

Ruská reakcia na 18. balík sankcií

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov 18. júla sankcie označil za nelegálne, pričom dodal, že budú mať presne opačný účinok, ako EÚ očakáva.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí následne 22. júla informovalo o výraznom rozšírení zoznamu predstaviteľov z EÚ, ktorí budú mať zakázaný vstup na ruské územie.

„V reakcii na tieto nepriateľské kroky Rusko významne rozšírilo zoznam predstaviteľov európskych inštitúcií, členských štátov EÚ a viacerých európskych krajín, ktoré sa riadia protiruskou politikou Bruselu,“ uviedlo.

Ministerstvo konštatovalo, že pôjde o osoby, ktoré sú zodpovedné za poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine a zapojené do narúšania územnej celistvosti Ruska.

Ako hodnotíte tento článok? Zanechajte nám spätnú väzbu.

Prečítajte si aj