Utorok 20. mája, 2025

Británia má najmenej miliardárov za takmer 40 rokov, bohatí opúšťajú krajinu kvôli daniam

Spojené kráľovstvo zaznamenalo najväčší pokles počtu miliardárov od začiatku sledovania v roku 1989. Podľa aktuálneho vydania rebríčka Sunday Times Rich List 2025 klesol počet miliardárov z vlaňajších 165 na 156.

Tento prepad je pripisovaný kombinácii rôznych faktorov, vrátane zrušenia daňového statusu „non-dom“ (tzv. daňových nerezidentov – osôb, ktoré žijú v Spojenom kráľovstve, ale ich daňové bydlisko je inde) a globálnej trhovej nestability.

Na čele rebríčka najbohatších ľudí sa už štvrtý rok po sebe umiestnila rodina Hinduja s majetkom odhadovaným na 35,3 miliardy libier, čo je pokles z vlaňajších 37,2 miliardy. Rodina Hinduja, pôvodom z Indie, vlastní nadnárodný konglomerát Hinduja Group a patrí dlhodobo medzi najbohatšie rodiny v Spojenom kráľovstve.

Na druhom mieste sa umiestnili bratia David a Simon Reuben, narodení v Indii, ktorí zbohatli na obchode s kovmi a investíciách do londýnskych nehnuteľností, s majetkom 26,9 miliardy libier. Tretiu priečku obsadil investor sir Leonard Blavatnik s majetkom 25,7 miliardy libier.

Medzi ďalšími významnými menami figurujú sir James Dyson, Idan Ofer a bratia Igor a Dmitry Bukhmanovi, ktorí zbohatli na mobilných hrách ako „Gardenscapes“ a „Fishdom“.

Najväčší pokles majetku zaznamenal zakladateľ spoločnosti Ineos a spoluvlastník Manchesteru United sir Jim Ratcliffe, ktorého majetok klesol o viac ako šesť miliárd libier na súčasných 17 miliárd.

Zrušenie daňového statusu „non-dom“, ktorý umožňoval rezidentom Spojeného kráľovstva s trvalým pobytom v zahraničí vyhnúť sa zdaneniu zahraničných príjmov, viedlo k odlivu bohatých jednotlivcov z krajiny. Tento krok, iniciovaný bývalým konzervatívnym kancelárom Jeremym Huntom a urýchlený jeho nástupkyňou Rachel Reevesovou z Labouristickej strany, bol kritizovaný nielen zahraničnými investormi, ale aj domácimi podnikateľmi.

„Počet miliardárov klesá a celkové bohatstvo tých, ktorí sa v našom výskume objavujú, sa znižuje. (…) Zisťujeme tiež, že do Spojeného kráľovstva prichádza žiť menej svetových superboháčov,“ vysvetľuje editor rebríčka Robert Watts. „Očakávali sme, že zrušenie statusu non-dom nahnevá majetných cudzincov,“ dodáva.

Medzi známe osobnosti, ktoré sa v rebríčku objavili, patria sir Elton John, Andrew Lloyd Webber, sir Lewis Hamilton, David a Victoria Beckhamovi a kráľ Karol III., ktorého osobný majetok vzrástol o 30 miliónov libier – na 640 miliónov. Rovnaké bohatstvo dosiahol aj bývalý premiér Rishi Sunak s manželkou Akshatou Murtyovou, ktorých majetok však medziročne mierne klesol v dôsledku poklesu hodnoty ich akcií v spoločnosti Infosys, vyvolaného obavami z colných opatrení.

Celkové bohatstvo 350 najbohatších jednotlivcov a rodín v Spojenom kráľovstve kleslo o 3 % na 772,8 miliardy libier, čo odráža širšie ekonomické výzvy, ktorým krajina čelí.

Pôvodný článok

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj