Piatok 21. júna, 2024
Juraj Cintula (Foto: FB / Bácsi Cintula)

Atentátnik by sa chcel Ficovi osobne ospravedlniť. Tvrdí, že ho nechcel zabiť, iba zraniť

Juraj Cintula, muž, ktorý spáchal atentát na Roberta Fica (Smer-SD), sa háji tým, že jeho úmyslom nebolo premiéra zabiť, ale len zraniť. Na polícii v Handlovej vyjadril ľútosť nad svojím konaním a ďalej uviedol, že mal v úmysle premiéra zraniť tak, aby nemohol ďalej vykonávať svoju funkciu. Tvrdí, že celý čin vykonal v dôsledku dlhodobého nesúhlasu s politikou súčasnej vlády a jej postojom k vojenskej pomoci Ukrajine. Súd rozhodol o jeho vzatí do väzby, pričom mu hrozí trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie.

Nagy: Čistý nezmysel

Po atentáte na premiéra bol útočník Juraj Cintula vypočúvaný na polícii v Handlovej. Podľa vlastných slov sa „ospravedlňuje za svoje konanie poškodenému, čo je pripravený mu povedať aj osobne v rámci konania, ak na to bude mať možnosť. A ak nie, určite sa mu ospravedlní písomne,” uvádza sa v uznesení o vzatí do väzby.

Cintula zopakoval, že Roberta Fica nechcel zabiť, ale chcel ho zraniť a poškodiť jeho zdravie, aby nemohol vykonávať funkciu premiéra. „Mieril na jeho spodnú časť trupu a podľa jeho názoru ho aj trafil do spodnej časti trupu,” uvádza uznesenie.

Tiež uviedol, že pred atentátom pozeral video z iného útoku, kde sa rôzni odborníci vyjadrovali o tom, že ak sa použije krátka guľová zbraň, tak obeť má 90% šancu na prežitie.

Bývalý člen útvaru osobitného určenia a protiteroristického komanda a elitný strelec Ernest Nagy sa k tvrdeniam vyjadril bez okolkov. „Nehnevajte sa na mňa, ale to je čistý nezmysel. Zranenie brucha je ešte vážnejšie zranenie, ako keď niekomu prestrelíte pľúca. Žalúdočný obsah, obsah tenkého a hrubého čreva sa pomieša s vašími orgánmi, to je otázka pár sekúnd, aby ste ostali nažive.”

Zábojník: Za Cintulom môže stáť aj cudzia spravodajská služba

Cintula  vraj už dlho pociťoval voči krokom Ficovej vlády hnev. Sám seba opisuje ako sociálne senzitívneho, pričom ho všetky veci, ktoré sa dejú v spoločnosti, silno iritujú. K motívu útoku na výsluchu uviedol, že sa tak rozhodol, „nakoľko nesúhlasí s politikou súčasnej vlády, so zrušením ÚŠP a nesúhlasí s prenasledovaním kultúrnych a mediálnych pracovníkov, a čo je hlavné chce, aby bola poskytnutá vojenská pomoc Ukrajine a považuje terajšiu vládu za judášsku voči Európskej únii, a tak sa rozhodol, že bude konať. Rozhodol sa, že poškodí zdravie Roberta Fica.”

Ďalej uviedol, že konal úplne na vlastnú päsť – „nikto iný nevedel o tom, čo plánuje – predsa do toho nebude nikoho zaťahovať.”

Krátko po čine sa minister vnútra Matúša Šutaj Eštok (Hlas-SD) na margo útočníka vyjadril, že nepatrí do žiadnej radikalizovanej politickej skupiny. „Ide o osamelého vlka, ktorého kroky a konanie bolo akcelerované po prezidentských voľbách, nakoľko bol nespokojný s výsledkom prezidentských volieb.“

O niekoľko dní neskôr však minister svoje vyjadrenie poopravil. Uviedol, že sa pracuje aj s verziou, „že nejde len o útočníka osamelého vlka, ale mohlo dôjsť k spáchaniu trestného činu určitou skupinou ľudí.“

Bývalý riaditeľ Úradu na ochranu ústavných činiteľov Juraj Zábojník skonštatoval, že premenlivé vyjadrenia ministra vnútra nepovažuje za šťastné. Zároveň by ho vôbec neprekvapilo, keby za Cintulom bola spravodajská služba z niektorého štátu, ktorý mal záujem, aby umlčal premiéra. „Nečudoval by som sa, keby bol zradikalizovaný nejakou skupinou, alebo keby sa sám zradikalizoval na základe naratívov napríklad opozičných poslancov. Tam je práve rozporuplnosť, že najskôr bol veľký bojovník proti násiliu a naraz generuje násilie.”

Kniha pre premiéra

Cintula podľa vlastných slov o útoku začal uvažovať iba 2 dni pred samotnou streľbou (13. 5.). V deň atentátu sa z rádia dozvedel, že vláda ide na výjazdové rokovanie do Handlovej. Zobral dva zásobníky, každý s desiatimi nábojmi a z Levíc sa do Handlovej dopravil vlastným autom. Na miesto činu prišiel krátko popoludní a asi hodinu čakal, kým premiér príde medzi ľudí.

Keď premiér vychádzal z budovy kultúrneho domu, jeho prívrženci naň kývali, aby pristúpil k nim. „Fakticky mu vošiel do rany. Ďalej uviedol, že on stál vtedy za bariérou s ostatnými ľuďmi a on na premiéra nekričal,“ uvádza sa v uznesení.

Padlo päť výstrelov, z toho štyri zasiahli premiéra. „Rany strieľal hneď za sebou,“ uvádza sa v uznesení. Strelnú zbraň mal v legálnej držbe od roku 1992.

Do Handlovej si priniesol aj knihu s názvom Posolstvo obete, do ktorej napísal venovanie a chcel ju Robertovi Ficovi dať. Namiesto toho však strieľal. „To, čo mal v úmysle, už dokonal. Uvedomuje si, že konal úplne neprípustne, nemal ublížiť poškodenému. Mal mu radšej odovzdať knihu, ktorú mal pre neho prichystanú,“ uvádza sa  v uznesení.

Uniknuté video

Krátko po streľbe uniklo video, kde útočník hovorí svoje dôvody, prečo strieľal. Materiál pravdepodobne nahral jeden z príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorého aktuálne vyšetruje Úrad inšpekčnej služby. Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) sa vyjadril, že v úniku videa nevidí právny problém, keďže nejde o dôkaz.

Bývalý člen elitného LYNX komanda Nagy si nedokáže vysvetliť, ako také video môže uniknúť. “Ale vyvodiť si z toho vieme, v akom stave sa nachádza policajný zbor. To, čo by malo ostať vo vlastnej kuchyni, oni ešte pustia vonka. Ja chápem ten vyšší zmysel, prečo to video uniklo, ale stotožniť sa s tým nemôžem, lebo policajt sa musí správať ako profesionál.”

Atentátnik ostal vo väzbe

Cintula bol na dôchodku a s manželkou žil v Leviciach. Uviedol, že 40 rokov nefajčí a sporadicky požíva obľúbený typ alkoholu, „ktorý občas koštuje“. Iné návykové látky alebo opiáty neužíva. Tvrdil, že nikdy nebol liečený na žiadnom psychiatrickom oddelení, ani v psychologickom skúmaní.

Hrozí mu trest odňatia slobody na 25 rokov až doživotie. Prokurátorka Generálnej prokuratúry SR žiadala pre obvineného väzbu z dôvodu možného úteku, ako aj z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti, čo Cintula na súde namietal. Väzbu chcel nahradiť písomným sľubom alebo dozorom.

Počas súdneho konania v Pezinku sa k skutku, ktorý mu je kladený za vinu, odmietol vyjadriť. „K dôvodom väzby podľa § 71 ods. 1 písm. a) Tr. por. uviedol, že právnu kvalifikáciu skutku namieta, nakoľko nikdy nemal úmysel zavraždiť poškodeného, čo aj uviedol vo svojom výsluchu dňa 15.05.2024 pred vznesením obvinenia,“ konštatuje sa v uznesení podľa Pravdy. 

Sudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) sa s návrhom prokurátorky stotožnil a rozhodol o vzatí Cintulu do väzby. Hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková neskôr informovala, že rozhodnutie sudcu pre prípravné konanie ŠTS o vzatí Cintulu do väzby je právoplatné, keďže sa obvinený v zákonnej lehote proti rozhodnutiu súdu neodvolal.

Bývalý sudca a prokurátor, v súčasnosti advokát a poradca premiéra Fica David Lindtner so vzatím útočníka do väzby z dôvodu možného pokračovania v trestnej činnosti súhlasí. K väzbe z dôvodu úteku má však výhrady. „Ja osobne ako bývalý sudca sa absolútne stotožňujem s tým záverom sudcu pre prípravné konanie, že ustálil dôvod preventívnej väzby, pretože tam nie je možné vylúčiť, že by v takomto konaní pokračoval, avšak absolútne sa nestotožňujem s útekovou väzbou,“ povedal. Skutočnosť, že páchateľovi hrozí mimoriadny trest podľa Lindtnera neznamená, že by človek v jeho veku pred trestným stíhaním utekal. Rešpektuje však rozhodnutie súdu.

Prečítajte si aj