Piatok 13. decembra, 2024
V akom svete by sme mohli žiť, keby každý z nás používal internet len na to, aby nám slúžil (Daisy Daisy/ Shutterstock)

Ako rozumne používať internet? Tu je zopár jednoduchých rád

Otázka, ktorá stojí za zamyslenie: Mal internet celkovo pozitívny alebo negatívny vplyv na váš život?

Pri čítaní tohto článku sa zamyslite nad tým, čo všetko oceňujete na internete a jeho výhodách vo svojom živote.

  • Máte nejaké obľúbené blogy, ktoré sledujete?
  • Pomáha vám internet udržiavať kontakt so vzdialenými priateľmi alebo rodinou?
  • Ako vám internet pomohol ušetriť čas alebo peniaze?
  • Pozreli ste si v poslednom čase nejaký dobrý film alebo televízny program?

Teraz sa zamyslite nad tým, kedy váš vzťah k internetu nebol ideálny.

  • Stáva sa vám, že nutkavo kontrolujete e-maily alebo aktualizácie správ?
  • Strávili ste niekedy oveľa viac času, ako ste očakávali, prehliadaním sociálnych sietí alebo sledovaním videí?
  • Podporil niekedy internet nejakú závislosť tým, že vám uľahčil prístup k danej veci?

Myslím, že mnohí budú súhlasiť s tým, že internet je úžasný a mocný výtvor, ktorý dokáže priniesť veľké výhody. Internet však môže vyvolať správanie, ktoré je ťažké skrotiť.

Digitálny verzus fyzický priestor

Ako človek, ktorý je zvedavý a rád sa učí, úplne súhlasím s tým, že internet je zdrojom vedomostí. Táto časť mojej osobnosti je dôvodom, prečo cítim vlnu šťastia, keď vstúpim do veľkej, krásnej knižnice.

Ale môj vzťah k fyzickému svetu kníh a časopisov je v niečom zásadne iný ako k digitálnemu svetu blogových príspevkov a videí. A myslím si, že tento rozdiel je kľúčom k zdravšiemu a ohľaduplnejšiemu prístupu k používaniu internetu.

Aké sú teda základné rozdiely medzi digitálnym prostredím internetu a fyzickým prostredím knižnice alebo kníhkupectva? Napadajú ma 3:

  • Digitálny svet je neobmedzený, fyzický svet má svoje hranice.
  • Digitálny svet má hypertextové odkazy, fyzický svet ich nemá.
  • Digitálny svet je kdekoľvek, fyzický svet je len na určitom mieste.

Príliš časté používanie

Jednou z teórií o náraste obezity je, že nás silne formuje naše fyzické prostredie. Chutné, pohodlné a cenovo dostupné nezdravé potraviny v kombinácii s podstatne menšou potrebou fyzickej aktivity viedli ku globálnemu zdravotnému problému, ktorému teraz čelíme.

Ale čo ak sa niečo podobné stane, keď dáte ľuďom neobmedzený prístup na internet? Obsah, ktorý konzumujeme, od sociálnych sietí cez videá až po správy, je príjemný, dostupný a prakticky zadarmo. Hodina strávená na sociálnych sieťach nemusí byť „škodlivá“ rovnako ako nadmerná konzumácia cukru, ale boj o kontrolu nad tým je podobný. Dokonca aj tí z nás, ktorí by chceli tráviť menej času „konzumovaním“ na internete, s tým zápasia, pretože príťažlivosť internetu je jednoducho taká silná. Tak ako tieto faktory viedli k zhoršeniu stavu našich tiel, môže byť internet niečím podobným pre našu myseľ a ducha.

Internet s rozumom

Môj prístup k tejto modernej výzve spočíva vo vytvorení súboru „pravidiel zapojenia“, ktoré mi umožňujú užívať si internet, ale s rozumom. Koniec koncov, internet si naozaj užívam. Bez neho by neexistoval blog, ktorý vediem (ani tento článok). Neexistovala by ani moja práca a neobjavil by som toľko skvelých miest na Google Maps.

Ale zo skúsenosti viem, že internet bude brať a brať a brať – pokiaľ neurčím hranicu. Pokušenie ľahkého a okamžitého potešenia príliš často preváži nad uspokojením zo zmysluplnej práce a dlhodobých cieľov. Preto potrebujem pravidlá.

Moje osobné pravidlá sa riadia jednou jednoduchou zásadou: vopred sa rozhodnúť, ako chcem pristupovať k internetu, aby som sa nemusel spoliehať len na silu vôle a vedieť, kedy je dosť.

Samozrejme, stále potrebujete sebadisciplínu, aby ste dodržali svoje vlastné pravidlá. Ale zistil som, že pravidlá mi to nejako uľahčujú, akoby som počúval múdrejšiu, zrelšiu verziu seba samého, ktorá mi dáva včasnú radu. Je jednoduchšie dodržať záväzok, ktorý ste už urobili, než bojovať s logikou „ešte pár minút“ v reálnom čase.

Mojich 6 jednoduchých pravidiel

Nižšie sú uvedené pravidlá, ktoré mi pomáhajú používať internet rozumnejšie. Osvojte si ich a urobte si z nich svoje vlastné. Denne ich kontrolujte, kým sa nestanú zvykmi a možno vám ponúknu podporu, ktorú ponúkli mne. Tieto pravidlá sa vo všeobecnosti vzťahujú na moje osobné, rekreačné používanie internetu. Pokiaľ ide o prácu, moje jediné pravidlo je sústrediť sa na jednu vec.

Majte plán pre každé kliknutie. Jedným z mojich najdôležitejších osobných pravidiel je „nesurfovať“ po internete. Približne 90 % času sa vopred rozhodnem, že budem čítať alebo pozerať len to, čo hľadám, a nedovolím si kliknúť na iné zaujímavé odkazy.

Nastavte si časovač. Pre tých 10 % času, keď surfujem po internete voľnejšie – možno si skontrolujem Twitter, nastavím časovač a zastavím sa, keď zazvoní. Teraz sú moje vnútorné hodiny oveľa lepšie, ale nastavenie časovača je skvelý spôsob, ako začať.

Vytvorte si vlastné limity. Mám aj iné pravidlá. Napríklad som si nastavil telefón tak, aby ma upozornil, keď mi niektorí ľudia v mojom najbližšom kruhu napíšu e-mail. Okrem toho sa snažím kontrolovať svoj osobný e-mail len asi raz denne. Spísal som si aj ďalšie jednoduché pravidlá, ktoré sú teraz mojou druhou prirodzenosťou.

Presvedčte sa, že menej je viac. Ako malé dieťa som sa správal, akoby mi čoraz viac mojich obľúbených vecí prinášalo väčšie potešenie. V tom som sa samozrejme mýlil. Rovnako ako prvý kúsok dezertu prináša radosť, ktorá rýchlo opadne s prehnaným pôžitkárstvom, to isté platí pre moje používanie internetu. Zistil som, že keď si nechám trochu viac, dokážem si vychutnať tých menej súst, ktoré zjem. Naozaj, som za to šťastnejší.

Venujte svoj voľný čas offline aktivitám. Možno si myslíte, že týmito pravidlami som proti voľnočasovým aktivitám. Vôbec nie. Myslím si, že odpočinok, zvedavosť a zábava sú súčasťou dobrého a vyváženého života. Ale internet je na rozdiel od iných offline foriem trávenia voľného času príliš jednoduchý. Predstavte si to ako rozdiel medzi zjedením sladkej tyčinky a upečením gurmánskeho koláča. Koláč je zážitok a spomalí vás, aby ste si to viac užili. Zistil som, že to isté platí pre voľný čas offline, ako sú knihy, časopisy a dokonca aj návšteva kina.

Viac vytvárajte a menej konzumujte. Ak používate internet len na konzumáciu, prichádzate o veľa. Tvorba blogu s mojou manželkou sa stala jedným z našich obľúbených spoločných koníčkov. Iste, potešenie z tvorby vyžaduje viac úsilia ako konzumácie, ale akonáhle si vytvoríte každodenný zvyk, ako sa to podarilo nám, tento impulz vám pomáha posúvať sa správnym smerom. Jedným z veľkých darov internetu je, že mnohí z nás teraz môžu tvoriť mnohými novými spôsobmi.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj