
Agroterorizmus: americké univerzity ako zraniteľný cieľ čínskeho komunistického režimu (Komentár)
Študentské víza môžu slúžiť ako trójsky kôň pre agroterorizmus pod taktovkou čínskeho režimu
Komplot súvisiaci s agroterorizmom, v ktorom figuruje Čína a jedna z amerických univerzít, poukazuje na to, akým slabým miestom v národnej bezpečnosti Spojených štátov zostávajú študentské víza.
Dňa 3. júna federálne americké úrady obžalovali dvoch čínskych postgraduálnych študentov, Jian Yunqingovú a Liua Zunyonga, z pašovania nebezpečného biologického patogénu do Spojených štátov.
Išlo o Fusarium graminearum, hubu známu tým, že spôsobuje fuzariózu klasov kľúčových plodín – najmä pšenice, jačmeňa, kukurice a ryže – čo každoročne vedie k miliardovým stratám v celosvetovej poľnohospodárskej produkcii.
Táto huba navyše produkuje toxíny škodlivé pre ľudí i hospodárske zvieratá, ako je vomitoxín či zearalenón, ktoré môžu vyvolať vracanie, poškodenie pečene, reprodukčné problémy a ďalšie ťažkosti. Pre svoju schopnosť rozsiahlej deštrukcie je vo vedeckej literatúre klasifikovaná ako potenciálna biologická zbraň agroterorizmu.
Podľa amerického ministerstva spravodlivosti bol Liu, výskumník na Michiganskej univerzite, zatknutý v Detroite po tom, čo ho začali podozrievať z pokusu prepašovať Fusarium graminearum do USA cez letisko Detroit Metro v júli 2024. Hoci spočiatku popieral, že by o vzorkách vedel, neskôr priznal, že ich úmyselne ukryl do hodvábneho papiera vo svojej batožine – a že si bol vedomý ich zákazu, uviedli prokurátori.
Liu vyhlásil, že jeho cieľom bolo doručiť hubu do laboratória Michiganskej univerzity, kde jeho priateľka Jian Yunqingová viedla výskum. Obaja predtým pracovali na výskume Fusarium graminearum v Číne a podľa súdnych dokumentov boli financovaní Pekingom.
Vyšetrovatelia získali elektronickú komunikáciu, ktorá údajne dokázala, že dvojica diskutovala o výskume vykonávanom v laboratóriu a o zasielaní biologického materiálu na výskum v USA. Na počítači Yunqingovej sa našli aj dôkazy o jej príslušnosti a lojalite voči Čínskej komunistickej strane (ČKS), tvrdia prokurátori.
Obaja čelia viacerým obvineniam vrátane sprisahania, pašovania zakázaných látok do USA, nepravdivých vyhlásení a vízových podvodov. Jian bola zadržaná a postavená pred federálny súd v Detroite, zatiaľ čo Liuovi bol odmietnutý vstup do USA a bol deportovaný späť do Číny. Vzhľadom na absenciu dohody o vydávaní medzi oboma krajinami je ďalšie trestné stíhanie málo pravdepodobné – pokiaľ sa Liu znova neobjaví na americkom území.
Federálni prokurátori označili tento prípad za vážnu hrozbu pre národnú bezpečnosť. Americký prokurátor Jerome Gorgon vo vyhlásení uviedol, že ide o prípad, ktorý „odhaľuje tie najvážnejšie obavy“, a varoval pred nebezpečenstvom, ktoré predstavujú zahraniční štátni príslušníci zneužívajúci americké výskumné inštitúcie na tajné operácie na území USA.
Michiganská univerzita vo svojom vyhlásení z 3. júna uviedla, že nezískala žiadne finančné prostriedky od čínskeho štátu na výskum súvisiaci s obžalovanými a že plne spolupracuje s federálnymi orgánmi činnými v trestnom konaní pri prebiehajúcom vyšetrovaní.
Hoci špionáž viazaná na ČKS na amerických univerzitách je rozšírená od nástupu Si Ťin-pchinga k moci, tento prípad je výnimočný: namiesto krádeže amerického výskumu a jeho vyvezenia zo Spojených štátov sa podozriví údajne pokúsili prepašovať do USA nebezpečnú biologickú zbraň.
Incident tak opätovne otvára dlhodobé obavy FBI a ministerstva vnútornej bezpečnosti (DHS) z agroterorizmu. FBI konštatovala, že americký poľnohospodársky systém – pre svoju veľkosť, otvorenosť a kľúčovú úlohu pri zabezpečovaní stability krajiny – je prioritným cieľom biologických útokov.
Vo výpovedi z roku 2005 FBI uviedla, že teroristi považovali potravinový a poľnohospodársky sektor USA za zraniteľné miesto, schopné vyvolať hospodárske krízy a sociálne nepokoje. DHS tento sektor klasifikuje ako kritickú národnú infraštruktúru, ktorá tvorí približne 20 percent americkej ekonomiky, a agroterorizmus označuje za vážnu hrozbu vyžadujúcu koordinované preventívne opatrenia.
FBI, DHS, ministerstvo poľnohospodárstva a Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) spoločne vytvorili iniciatívu Strategic Partnership Program Agroterrorism (SPPA), ktorá má riešiť tieto riziká. Cieľom programu je spolupracovať s priemyselnými subjektmi a vládami na identifikácii zraniteľností, zlepšení výmeny informácií a tvorbe stratégií na zabránenie zavlečeniu nebezpečných patogénov do potravinového reťazca.
Tieto obavy sa vystupňovali v súvislosti so správami Národného centra kontrarozviedky a bezpečnosti, podľa ktorého Čína zbiera údaje o DNA na podporu svojich hospodárskych, bezpečnostných a zahraničnopolitických cieľov. Odber genetických vzoriek počas vypuknutia choroby môže uľahčiť biologický dohľad, ale predstavuje aj vážne hrozby pre kybernetickú bezpečnosť, keďže genomické údaje ľudí, plodín a hospodárskych zvierat sa dajú čoraz ľahšie vysledovať. Okrem toho sú jednotlivci, poľnohospodári a maloobchodníci čoraz viac vystavení riziku, že sa stanú terčom útokov s nekalými úmyslami.
Napriek úsiliu DHS, FBI a ďalších agentúr zabrániť špionáži ČKS a agroterorizmu zostávajú americké univerzity ľahkým zraniteľným cieľom – zadnými dvierkami, cez ktoré sa nepriateľské subjekty naďalej dostávajú k citlivému výskumu. Ešte v marci 2025 predseda osobitného výboru snemovne pre ČKS varoval, že „americký systém študentských víz sa stal trójskym koňom Pekingu“, ktorý umožňuje čínskym občanom neobmedzený prístup k výskumným programom s potenciálom vojenského dvojakého využitia.
Spravodajské služby a zákonodarcovia upozorňujú, že univerzitné kampusy v USA sú systematicky využívané na transfer citlivých technológií. Prípad Michiganskej univerzity by mal byť výstrahou. Pokiaľ budú čínski agenti naďalej získavať študentské víza, americká akademická pôda zostane liahňou technologických a strategických ambícií čínskeho komunistického režimu.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
Článok bol preložený z francúzskej edície Epoch Times
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.