Pondelok 21. júla, 2025
Mladí muži hrajú volejbal v roku 1910. Šport si rýchlo získal obľubu v sieti YMCA, telocvičniach a amatérskych ligách (Foto: Verejná doména)
»

William George Morgan: muž, ktorý vymyslel volejbal

Inštruktor telesnej výchovy z kresťanskej mládežníckej organizácie YMCA spojil prvky niekoľkých športov a vytvoril jednu z najpopulárnejších hier na svete.

George Morgan mal firmu na stavbu lodí v Lockporte v štáte New York, mestečku ležiacom pri Erijskom prieplave. Nová vodná cesta zvýšila ekonomický výkon štátu a neustála lodná doprava poskytovala Morganovi ťažkú, ale dobre platenú prácu. Jeho syn William George Morgan (1870 – 1942) začal čoskoro v rodinnom podniku pomáhať.

Z Morgana sa pri fyzicky náročnej práci na stavbe lodí stal silný mladý muž, ktorý postupne objavil aj svoj športový talent. V roku 1891 nastúpil na prípravnú školu Mount Hermon v Northfielde v štáte Massachusetts. Školu založil v roku 1879 D. L. Moody, jeden z najvýznamnejších kresťanských kazateľov 19. storočia. Moody bol zapojený aj do práce organizácie Young Men’s Christian Association (YMCA), ktorá mala veľký vplyv na Morganov život.

Farebne upravený portrét Williama George Morgana, vynálezcu volejbalu (Carlos Mingardi/ CC BY SA 4.0)

Stretnutie s Naismithom a Staggom

Po nástupe na prípravnú školu sa Morgan zoznámil s Jamesom Naismithom, inštruktorom telesnej výchovy v YMCA a vynálezcom basketbalu. Naismith bol ohromený Morganovou atletickou zdatnosťou, a tak ho prijal do futbalového tímu Medzinárodnej výcvikovej školy YMCA v Springfielde v štáte Massachusetts. Morgan súhlasil, pričom hral pod vedením Amosa Alonza Stagga – jedného z „veľkých matadorov amerického futbalu“ –, ktorý tu v roku 1891 pôsobil posledný rok pred odchodom na Chicagskú univerzitu, kde následne získal sedem titulov v univerzitnej Big Ten Championships.

Po absolvovaní školy v roku 1894 prijal Morgan pozíciu učiteľa telesnej výchovy v miestnej pobočke YMCA v Auburne v štáte Maine. O rok neskôr sa vrátil späť do Massachusetts, kde sa stal učiteľom telesnej výchovy v YMCA v meste Holyoke. Práve tu sa Morgan začal zaoberať myšlienkou o novej hre. Chcel, aby vyžadovala atletické zručnosti, ale zároveň nebola fyzicky taká náročná ako americký futbal a obišla sa bez strkaníc a tvrdých kontaktov typických pre Naismithov basketbal.

Zrod novej hry

Morgan mal skúsenosti z mnohých športov, a tak sa rozhodol vytvoriť taký, ktorý by v sebe spájal prvky z viacerých z nich. Inšpiráciu čerpal z pravidiel a princípov hádzanej, bejzbalu, tenisu a basketbalu.

„Pri hľadaní vhodnej hry mi napadol tenis, ale ten vyžadoval rakety, loptičky, sieť a ďalšie vybavenie, takže som ho vylúčil – avšak myšlienka siete sa mi zdala veľmi dobrá,“ spomínal Morgan.

„Umiestnili sme ju do výšky asi 6 stôp a 6 palcov (približne 198 cm) nad zemou, teda tesne nad hlavu priemerného muža. Potrebovali sme loptu a medzi tými, ktoré sme vyskúšali, bola aj duša z basketbalovej lopty, ale tá bola príliš ľahká a pomalá. Skúsili sme aj basketbalovú loptu, ktorá však bola príliš veľká a ťažká.“

Výrobca volejbalových lôpt pri práci, 1959 (Foto: Deutsche Fotothek, Richard Peter‎/ CC BY-SA 3.0 DE)

Problém s loptou nakoniec vyriešila vtedajšia športová značka A. G. Spalding. Práve v jej obchode v meste Chicopee v štáte Massachusetts vznikol nový typ lopty – kožený, s gumenou dušou, s obvodom približne 63 cm (25 palcov) a hmotnosťou medzi 255 a 340 gramami.

Keď Morgan hru dotvoril a spísal jej pravidlá – niektoré z nich sa časom zmenili, napríklad počet hráčov na ihrisku (šesť na každej strane) alebo počet povolených dotykov lopty jedného tímu (maximálne tri po sebe) -, nazval ju „mintonette“. Nová hra bola po prvýkrát predstavená verejnosti na konferencii YMCA v roku 1896.

Po jej predvedení navrhol Alfred T. Halstead, člen fakulty YMCA v Springfielde, zmenu názvu. Keďže cieľom hry bolo udierať („to volley“) loptu cez sieť, navrhol názov „volley ball“. Názov sa uchytil a jediná zmena nastala v roku 1952, keď sa voley a ball spojili do jedného slova.

„Užitočná“ hra

Okolo roku 1900 Morgan opustil YMCA a začal pracovať v spoločnostiach General Electric a Westinghouse. Odkaz, ktorý zanechal pre športový svet, však pretrval. Rovnako ako Naismith zanechal nezmazateľnú stopu v basketbale, aj Morgan sa nezmazateľne zapísal do histórie vďaka volejbalu.

Dnes patrí volejbal medzi najpopulárnejšie tímové športy na svete. Podľa odhadov sa mu venuje približne 800 miliónov ľudí. V roku 1964 sa stal oficiálne olympijským športom. Jeho populárna odnož „plážový volejbal“, ktorý vznikol na kalifornských plážach v roku 1930, bol do programu olympijských hier zaradený v roku 1996.

Priateľský zápas vo volejbale medzi Bulharskom a Srbskom v roku 2012 (Biser Todorov/ CC BY 3.0)

Morgan sa stal prvým, kto bol v roku 1985 uvedený do Volejbalovej siene slávy. „Keď si spomeniem na vznik volejbalu a na to, ako sa táto hra rozvinula, pripadá mi to ako sen,“ povedal Morgan desať rokov pred svojou smrťou. „Dúfam, že jej užitočnosť pretrvá.“

Článok bol preložený z americkej edície Epoch Times

Váš názor nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj