
Extrémne horúčavy spomalili prevádzku jadrových elektrární. Ako je to možné?
Rastúce teploty vôd v riekach prinútili viaceré jadrové elektrárne vo Francúzsku a vo Švajčiarsku obmedziť alebo úplne prerušiť prevádzku. Francúzska štátna energetická spoločnosť EDF 30. júna oznámila, že odstavuje prvý blok svojej jadrovej elektrárne v Golfechu, pretože sa očakáva, že teplota rieky Garonne prekročí hranicu 28 °C.
Jadrové elektrárne využívajú vodu z riek alebo mora na chladenie kondenzátorov reaktorov a následne ju – o 3 až 5 °C teplejšiu – vracajú späť do vodného zdroja.
Teplejšia voda nielenže znižuje účinnosť chladenia, ale môže predstavovať riziko aj pre ekosystém rieky – najmä pre ryby a vodné organizmy. Preto regulačné orgány stanovujú teplotné limity, pri ktorých musí byť odber vody pozastavený. Maximálne teploty sa pritom líšia v závislosti od konkrétnej lokality.
Vo Francúzsku museli výkon znížiť aj ďalšie elektrárne, napríklad Blayais a Bugey. Spoločnosť EDF však ubezpečila, že dodávky elektriny nebudú ohrozené, keďže Francúzsko vyrába vo svojich početných jadrových elektrárňach viac energie, než spotrebuje, informoval portál Euronews.
Aj vo Švajčiarsku oznámil 2. júla prevádzkovateľ elektrárne Beznau, spoločnosť Axpo, že odstavuje prvý blok elektrárne a výkon druhého znižuje o 50 %, aby zabránil prehrievaniu rieky Aare. Podľa miestnych predpisov nesmie teplota rieky prekročiť 25 °C. O deň neskôr spoločnosť oznámila, že odstavuje aj druhý blok. Podľa Axpo nie sú ohrozené ani dodávky elektriny, ani samotná prevádzka elektrárne.
Tieto prípady ukazujú, že ani spoľahlivé zdroje energie nie sú imúnne voči extrémnym výkyvom počasia. Brazília bola minulý rok nútená doviezť rekordné množstvo uhlia a plynu, aby nahradila výpadky produkcie z vodných elektrární. Juhoamerická krajina má vďaka vodnej energii jeden z najčistejších energetických mixov na svete (viac než 90 %), no pre dlhotrvajúce sucho museli jej dominantný zdroj dočasne nahradiť fosílne palivá.
Veterné a solárne elektrárne sú najviac závislé od výkyvov počasia, pretože sú ovplyvňované klimatickými podmienkami každý deň, nielen v extrémnych prípadoch.
Článok bol preložený z českej edície Epoch Times
Páčil sa vám tento článok? Napíšte nám svoj názor a prípadne zanechajte kontakt, ak chcete odpoveď.