Streda 21. mája, 2025

Británia má najmenej miliardárov za takmer 40 rokov, bohatí opúšťajú krajinu kvôli daniam

Spojené kráľovstvo zaznamenalo najväčší pokles počtu miliardárov od začiatku sledovania v roku 1989. Podľa aktuálneho vydania rebríčka Sunday Times Rich List 2025 klesol počet miliardárov z vlaňajších 165 na 156.

Tento prepad je pripisovaný kombinácii rôznych faktorov, vrátane zrušenia daňového statusu „non-dom“ (tzv. daňových nerezidentov – osôb, ktoré žijú v Spojenom kráľovstve, ale ich daňové bydlisko je inde) a globálnej trhovej nestability.

Na čele rebríčka najbohatších ľudí sa už štvrtý rok po sebe umiestnila rodina Hinduja s majetkom odhadovaným na 35,3 miliardy libier, čo je pokles z vlaňajších 37,2 miliardy. Rodina Hinduja, pôvodom z Indie, vlastní nadnárodný konglomerát Hinduja Group a patrí dlhodobo medzi najbohatšie rodiny v Spojenom kráľovstve.

Na druhom mieste sa umiestnili bratia David a Simon Reuben, narodení v Indii, ktorí zbohatli na obchode s kovmi a investíciách do londýnskych nehnuteľností, s majetkom 26,9 miliardy libier. Tretiu priečku obsadil investor sir Leonard Blavatnik s majetkom 25,7 miliardy libier.

Medzi ďalšími významnými menami figurujú sir James Dyson, Idan Ofer a bratia Igor a Dmitry Bukhmanovi, ktorí zbohatli na mobilných hrách ako „Gardenscapes“ a „Fishdom“.

Najväčší pokles majetku zaznamenal zakladateľ spoločnosti Ineos a spoluvlastník Manchesteru United sir Jim Ratcliffe, ktorého majetok klesol o viac ako šesť miliárd libier na súčasných 17 miliárd.

Zrušenie daňového statusu „non-dom“, ktorý umožňoval rezidentom Spojeného kráľovstva s trvalým pobytom v zahraničí vyhnúť sa zdaneniu zahraničných príjmov, viedlo k odlivu bohatých jednotlivcov z krajiny. Tento krok, iniciovaný bývalým konzervatívnym kancelárom Jeremym Huntom a urýchlený jeho nástupkyňou Rachel Reevesovou z Labouristickej strany, bol kritizovaný nielen zahraničnými investormi, ale aj domácimi podnikateľmi.

„Počet miliardárov klesá a celkové bohatstvo tých, ktorí sa v našom výskume objavujú, sa znižuje. (…) Zisťujeme tiež, že do Spojeného kráľovstva prichádza žiť menej svetových superboháčov,“ vysvetľuje editor rebríčka Robert Watts. „Očakávali sme, že zrušenie statusu non-dom nahnevá majetných cudzincov,“ dodáva.

Medzi známe osobnosti, ktoré sa v rebríčku objavili, patria sir Elton John, Andrew Lloyd Webber, sir Lewis Hamilton, David a Victoria Beckhamovi a kráľ Karol III., ktorého osobný majetok vzrástol o 30 miliónov libier – na 640 miliónov. Rovnaké bohatstvo dosiahol aj bývalý premiér Rishi Sunak s manželkou Akshatou Murtyovou, ktorých majetok však medziročne mierne klesol v dôsledku poklesu hodnoty ich akcií v spoločnosti Infosys, vyvolaného obavami z colných opatrení.

Celkové bohatstvo 350 najbohatších jednotlivcov a rodín v Spojenom kráľovstve kleslo o 3 % na 772,8 miliardy libier, čo odráža širšie ekonomické výzvy, ktorým krajina čelí.

Pôvodný článok

Len pár slov od vás nám pomôže tvoriť lepší obsah. Ako sa vám páčil tento článok?

Prečítajte si aj