Streda 30. apríla, 2025
Shen Yun 2025
Ilustračný obrázok Foto: freepik)

Zmeny v prevencii rakoviny prsníka: Pravidelné sonografie končia, medzi ženami panujú obavy

Na poli diagnostiky rakoviny prsníka dôjde od 1. júla k významnej zmene. Rušia sa preventívne sonografické vyšetrenia prsníkov u bezpríznakových žien vo veku 18. až 45 rokov. Ženy často ani netušia, že v ich tele už nádor existuje, kým im ho náhodou na preventívnom vyšetrení neodhalí sono. Po novom však bude podľa odborníkov pre ženy v tejto vekovej kategórii najefektívnejšou metódou zistenia zmien na prsníkoch samovyšetrenie. Karcinóm prsníka je pritom najčastejšou príčinou úmrtia žien na Slovensku. 

Podľa portálu Nie Rakovine bojuje v Slovenskej republike s rakovinou prsníka vyše 30 000 žien a každoročne tomuto ochoreniu podľahne takmer 1 000 žien.

„Je to alarmujúce, keď sa na Slovensku ročne diagnostikuje viac ako 3500 nových zhubných nádorov, a takmer 300 žien už má pokročilé štádium ochorenia,“ hovorí onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská, PhD.

V septembri 2023 vyzýval vtedajší minister zdravotníctva Michal Palkovič v kampani Onkokontrola na zlepšenie účasti na skríningových vyšetreniach odhaľujúcich rakoviny krčka maternice, prsníka, hrubého čreva či konečníka ako reakciu na rastúci počet prípadov rakoviny na Slovensku. Od júla 2025 odporúča rezort zdravotníctva namiesto kvalitného sonografického vyšetrenia na včasné odhalenie rakoviny iba samovyšetrenie. 

Návrh na zmenu prístupu k sonografii v rámci prevencie vznikol už dávnejšie z iniciatívy Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Poslankyňa Národnej rady NR SR Vladimíra Marcinková na svojej facebookovej stránke upozornila, že pravidelné sonografické vyšetrenia prsníkov sú dnes považované za menej efektívne a zastarané a tiež môžu viesť k falošnej negativite. „Táto zmena by mala odľahčiť preťažený zdravotnícky systém a dopomôcť k tomu, aby sa rizikové ženy dostali na vyšetrenie čo najskôr a presne tam, kam treba – na mamografiu,” píše poslankyňa. 

V praxi to znamená, že ženy s nízkym rizikom vzniku rakoviny prsníka už viac nebudú posielané na pravidelnú dvojročnú sonografiu, ktorá by mohla odhaliť už existujúci nádor v ženskom prsníku. Namiesto kvalitného sonografického vyšetrenia sa odborníci prikláňajú k „cielenejšiemu” prístupu. Kľúčovým prvkom novej stratégie je podpora samovyšetrenia. Ženám sa odporúča, aby si každý mesiac, ideálne po menštruácii, samy vyšetrili prsníky. V prípade, že spozorujú akúkoľvek zmenu, majú podľa nových pravidiel dostať termín na odborné vyšetrenie v overenom mamografickom centre do troch pracovných dní.

Podľa rádiológa MUDr. Mareka Kopáčika nemá preventívna ultrasonografia (USG) u bezpríznakových pacientok do 40 rokov štatistický význam. „U nás do roka urobíme 13-tisíc mamografií a vyše 10-tisíc sonografií a na jednej ruke vám spočítam mladé ženy do štyridsiatky, ktorým pomocou ultrazvuku nájdeme inak nehmatný nádor. Iná je, samozrejme, situácia, ak žena príde s hmatným nálezom.”

Sonografia (ultrazvuk) bude po novom využívaná len v konkrétnych prípadoch, napríklad ak má žena príznaky ochorenia, genetickú predispozíciu, sledovaný nález, alebo ak má tzv. denzné prsné tkanivo, kde je vyšší podiel žľazového a väzivového tkaniva oproti tukovému.

MUDr. Bela Mriňáková PhD. je názoru, že táto zmena zodpovedá medzinárodným odporúčaniam a vychádza z najnovších vedeckých poznatkov.

„Neexistujú žiadne presvedčivé dôkazy podporujúce používanie ultrazvuku na včasnú detekciu a skríning rakoviny prsníka u žien s priemerným rizikom v mladšej populácii.“

Mnohé ženy vyjadrili na sociálnych sieťach obavy a nesúhlas z nerovnocenného alternatívneho samovyšetrenia. Mnohým pacientkam odhalilo karcinóm prsníka práve sonografické vyšetrenie, ktoré dokáže detekovať najmenšie útvary a predísť tak zdĺhavej a náročnej liečbe. Nie je ojedinelé, keď sono odhalí už existujúci 10 mm nehmatný nádor, ktorý by žena i lekár mali problém nahmatať. 

Platí pravidlo – čím skoršie odhalenie, tým lepšie šance na vyliečenie. Pokiaľ sa rakovina prsníka odhalí v prvom štádiu, keď nádor nepresahuje 20 milimetrov a nešíri sa do ďalších častí tela, je šanca na úplné vyliečenie takmer 90 %. Väčšina pacientok sa po liečbe dokáže v priebehu šiestich až desiatich mesiacov vrátiť k bežnému životu.

Združenie Nie Rakovine uvádza, že rakovinu prsníka diagnostikujú každej 11 žene v Európe. 

Prečítajte si aj