
Vláda ide do vedy naliať 180 miliónov. Zastavme korupciu varuje pred kauzou podobnou tej Plavčanovej
Úrad podpredsedu vlády SR pre Plán obnovy a odolnosti plánuje rozdeliť rekordných 180 miliónov eur na podporu výskumu a inovácií. Ide o dve výzvy z plánu obnovy. Nadácia Zastavme korupciu však upozorňuje, že schéma rozdeľovania je nastavená tak zle, že hrozí vznik ďalšej korupčnej kauzy podobnej tej, ktorú verejnosť pozná z éry bývalého ministra školstva Petra Plavčana. Pre masívne podozrenia z korupcie vtedy Európska komisia Slovensku pozastavila vyplácanie eurofondov. Kauza sa skončila Plavčanovou demisiou a zrušením celej výzvy.
Nadácia približuje, že ide o výzvy PK 1/2025 a PK 2/2025 na podporu výskumu a vývoja v oblastiach biotechnológií a robotiky a automatizácií. Obe výzvy boli vyhlásené 16. júla. Žiadatelia sa môžu hlásiť do 16. augusta. V oboch výzvach chce vláda rozdeliť po 90 miliónov eur.
„Podmienky výziev a štatút hodnotiacej komisie vytvárajú extrémny priestor na politické zásahy, klientelizmus či netransparentný výber projektov. V konečnom dôsledku môže ísť o najväčšie plytvanie verejnými zdrojmi v oblasti vedy za posledné roky,“ upozorňuje Martin Suchý, zástupca riaditeľky Nadácie Zastavme korupciu.
Problémy, ktoré zvyšujú riziko korupcie
Podľa analýzy nadácie majú výzvy tieto vážne nedostatky:
● Menovanie všetkých členov komisie jediným úradníkom – vedúcim úradu bez akejkoľvek verejnej nominácie či odborného preverenia. Celý proces výberu hodnotiteľov aj rozhodovania tak ostáva v rukách jedného človeka.
● Tajomník komisie ako “sivá eminencia” – administruje celý proces a má rozhodujúci vplyv na priebeh hodnotenia, hoci nenesie žiadnu priamu zodpovednosť.
● Konflikt záujmov riešený iba čestným vyhlásením, ktoré nikto neoveruje, pričom neexistuje mechanizmus jeho kontroly počas celého trvania funkcie.
● Nejasné odborné kvalifikácie členov komisie, pričom v schéme nie je definované, akú odbornosť musia spĺňať a ako bude zabezpečené, že hodnotitelia budú mať relevantné skúsenosti napríklad v oblasti biotechnológií alebo automatizácie. V komisii chýbajú hodnotitelia zo zahraničia, čo sa pri iných schémach osvedčilo.
● Finálne rozhodnutia opäť prijíma vedúci úradu, ktorý môže odporúčania komisie ignorovať bez povinnosti ich odôvodniť.
Podľa Nadácie Zastavme korupciu tieto zásadné slabiny v nastavení procesov opäť otvárajú dvere “dohodám v zákulisí”, klientelizmu a politickému ovplyvňovaniu rozdeľovania verejných prostriedkov.
Nadácia vo svojom liste podpredsedovi vlády Kmecovi odporučila viaceré konkrétne opatrenia vrátane:
● zapojenia nezávislých odborných autorít a akademickej sféry do nominácie členov komisie,
● zavedenia overiteľného systému preverovania konfliktov záujmov,
● posilnenia úlohy medzinárodných hodnotiteľov,
● transparentného zverejňovania všetkých hodnotení projektov aj dôvodov rozhodnutí.
Nadácia minulý týždeň listom oslovila podpredsedu vlády Petra Kmeca s konkrétnym súhrnom problémov aj návrhmi riešení. Úrad však na podnet doposiaľ nereagoval.
Výzva k zodpovednosti
„Minister Plavčan kedysi tvrdil, že pri eurofondoch na vedu nič nezanedbal. Dnes jeho kauzu pozná celé Slovensko a európske inštitúcie ju považujú za odstrašujúci príklad. Dúfame, že podpredseda vlády Kmec sa poučí z minulosti a ešte pred rozdelením 180 miliónov zabezpečí zmeny, ktoré znížia riziko korupcie na minimum,“ uzatvára Suchý.
Nadácia Zastavme korupciu vyzýva podpredsedu vlády, aby sa k listu a návrhom transparentne vyjadril a zverejnil plán, ako chce zabezpečiť efektívne a férové čerpanie prostriedkov z Plánu obnovy.
Názory vyjadrené v tomto článku sú názormi autora a nemusia nutne odrážať stanovisko The Epoch Times.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK
Váš názor nás zaujíma! Pomôžte nám zlepšovať obsah hodnotením tohto článku.