Utorok 8. júla, 2025
Tlačová konferencia k policajnej akcii Funeral (foto: screenshot FB Polícia Slovenskej republiky)

V rámci akcie Funeral polícia rozložila zločineckú skupinu na východe Slovenska, jej chápadlá siahali aj do polície

Polícia ešte minulý týždeň informovala o akcii Funeral, v rámci ktorej rozložila zločineckú skupinu. Tá niekoľko rokov terorizovala podnikateľov na východe Slovenska. V rámci akcie zadržala 12 osôb a šesť osôb zabezpečila pre výsluch vyšetrovateľa Protizločineckej jednotky Úradu boja proti organizovanej kriminalite (ÚBOK).

Deväť ľudí z toho obvinila, vrátane policajta z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Košiciach. Štyri osoby sú z toho stíhané väzobne, päť je stíhaných na slobode. Zo šiestich osôb zabezpečených pre výsluch sú traja policajti kriminálnej polície. „Ich súvis s vecou bude predmetom ďalšieho vyšetrovania,“ informoval dnes na tlačovej besede riaditeľ expozitúry východ Protizločineckej jednotky ÚBOK Ján Leško.

Rozsiahla policajná akcia trvala od skorých ranných hodín 30. júna až do neskorých večerných hodín 2. júla. Zameraná bola na eliminovanie zločineckej skupiny, ktorá dlhodobo a systematicky pôsobila na východnom Slovensku najneskôr od roku 2019 až doteraz. Policajné zložky vykonali 14 domových prehliadok, 19 prehliadok iných priestorov, 16 osobných prehliadok, viacero výsluchov a ďalšie procesné úkony. Do akcie bolo nasadených 426 policajtov z ÚBOK a z iných zložiek – Úradu inšpekčnej služby, Lynx Commanda a zásahových tímov krajských riaditeľstiev Policajného zboru. Spravodajskými informáciami sa na akcii podieľalo aj Vojenské spravodajstvo.

Obvinenia sa týkajú zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu vydierania, zločinu poškodzovania cudzej veci, obzvlášť závažného zločinu všeobecného ohrozenia, porušovania domovej slobody a nepriamej korupcie. Doposiaľ bola spôsobená škoda najmenej 350-tisíc eur. V prípade dokázania viny hrozí obvineným väzenie na 20 až 25 rokov, prípadne aj výnimočný trest doživotia.

„Podľa doterajších zistení vyšetrovateľa zločinecká skupina operovala s cieľom ovládnuť určité podnikateľské prostredie šírením strachu, využívaním hrubej sily, násilia a metód zastrašovania. Poškodzovaním majetku a podpálením motorových vozidiel sa snažili vydobyť si vplyv,“ uviedla policajná prezidentka Jana Maškarová. Tieto metódy podľa nej pripomínajú 90. roky a akcia Funeral podľa nej ukázala, že Policajný zbor je pripravený proti takýmto formám organizovaného zločinu bojovať.

Polícia zasahovala nielen na východnom Slovensku v Košiciach, Michalovciach, v okrese Trebišov, ale aj v Bratislave, Senci a v Galante. Zločinecká skupina pôsobila prevažne na území Košického kraja a Prešovského kraja. Mala svoju hierarchiu so znakmi nadriadenosti a podriadenosti v rôznych vetvách a štruktúrach. Vydieraním, násilím a podpaľačskými útokmi voči štatutárom rôznych obchodných spoločností a neštátnych spoločností pôsobila na ich rozhodovaciu právomoc, a tým získavala pre seba neoprávnený majetkový prospech.

Riadiaci členovia zločineckej skupiny mali napríklad záujem získať majoritný vplyv v orgánoch výrobnej spoločnosti z východného Slovenska a tým prevziať nad ňou kontrolu. „V rokoch 2019 až 2024 došlo v tejto obchodnej spoločnosti k štyrom podpaľačským útokom – podpálenie výrobnej haly, rôznych objektov tejto spoločnosti, ako aj nákladných vozidiel a iných prevádzkových priestorov v celkovej škode najmenej 350-tisíc eur,“ priblížil Leško.

Zločinecká skupina ďalej pripravovala fyzický útok na štatutára neštátneho zdravotníckeho zariadenia s cieľom prinútiť ho odstúpiť z funkcie, aby získala majetkový prospech vyplývajúci z prevzatia právomocí nad spoločnosťou. Podpálili mu osobné motorové vozidlo značky BMW vo dvore rodinného domu a tiež obchodnú prevádzku, ktorej je vlastníkom. Vzniknutá škoda je zhruba 50-tisíc eur. „Táto osoba sa následne riadiacej funkcie vzdala,“ podotkol Leško. Zločinecká skupina je podozrivá aj z korupčnej trestnej činnosti. Za finančnú odplatu spolupracovala s osobami blízkymi bezpečnostným zborom a získavala od nich správy o tom, aké informácie má o nich polícia.

Zapojte sa do tvorby kvalitnejšieho obsahu! Aký je váš názor na tento článok?

Prečítajte si aj