Nedeľa 21. júla, 2024
Na snímke zasadnutie predstaviteľov Úradu vlády SR. (Zdroj: FB / Úrad vlády Slovenskej republiky)

Úrad vlády odmietol kritiku PS za údajné preferovanie koaličných starostov

Úrad vlády SR nesúhlasí s tvrdením opozičnej strany PS, podľa ktorej vláda na svojich výjazdových zasadnutiach preferuje obce vedené starostami z koaličných strán. Vláda SR podporuje a podporí počas výjazdových zasadnutí vlád projekty, ktoré sú pridanou hodnotou pre občanov naprieč celým Slovenskom, uviedol v stredu v reakcii na PS tlačový odbor úradu vlády.

„Vláda nedelí starostov a primátorov podľa ich politickej príslušnosti, ale hodnotí účelnosť jednotlivých projektov, ktoré dokážu skvalitniť život v regiónoch, na ktoré minulé vlády zabudli a nevenovali im pozornosť,“ reagoval úrad vlády.

Priblížil, že z celkovej poskytnutej dotácie pre jednotlivé obce a mestá, v okresoch Handlová a Prievidza, dostalo dotáciu až 44 % nezávislých starostov a primátorov. „Len ťažko možno pri priznávaní dotácií zachovať politickú pomernosť, keďže napríklad v Trenčianskom samosprávnom kraji strana Progresívne Slovensko nemá zvoleného žiadneho starostu či primátora,“ upozornil úrad.

Dodal, že počas výjazdového rokovania vlády v Trenčíne boli udelené dotácie v hodnote viac ako dvoch miliónov eur a rozdelené medzi 180 subjektov. Najväčší podiel z celkovej vyplácanej sumy, teda takmer 36 %, získali obce so starostami, ktorí kandidovali ako nezávislí. Až za nimi nasledovali starostovia za stranu Hlas-SD (24 %), Smer-SD (20 %) a SNS (13 %). Medzi subjektmi s pridelenou dotáciou boli aj obce, na ktorých čele stoja starostovia kandidujúci za strany SaS či Spolu.

PS vládu obvinilo, že koaliční starostovia dostávajú desať- až tridsaťnásobne viac ako obce, kde koalícia nevládne. Poslanec za PS Marek Lackovič uviedol, že napríklad v okrese Púchov žije 83 % obyvateľov v obciach s nezávislým vedením. „Väčšina zdrojov z vládnych dotácií, až 83.000 eur, však pripadla koaličným starostom a starostkám, pričom v týchto obciach nežije ani 8000 ľudí,“ uviedol Lackovič s tým, že na obyvateľa dostali až 11-krát viac ako nezávislé obce, ktoré dokopy získali len okolo 35.000 eur.

PS: Vláda pri rozdeľovaní dotácií uprednostňuje koaličných starostov a primátorov

Prečítajte si aj