Streda 23. júla, 2025
Martin Luther King ml. počas svojho slávneho prejavu „I Have A Dream” vo Washingtone, D.C., 28. augusta 1963. Foto: Central Press/Getty Images

Trumpova vláda zverejnila vyše 243 000 strán o atentáte na Martina Luthera Kinga ml.

V rámci kampane za transparentnosť Trumpovej vlády zverejnila šéfka amerických tajných služieb Tulsi Gabbardová viac ako 243 000 strán doteraz utajovaných dokumentov o vražde Martina Luthera Kinga ml. Dokumenty odhaľujú nové podrobnosti o vyšetrovaní a o páchateľovi Jamesovi Earlovi Rayovi.

V pondelok 21. júla šéfka tajných služieb USA Tulsi Gabbardová zverejnila viac ako 243 000 strán doteraz utajovaných dokumentov. Dokumenty súvisia s vraždou bojovníka za občianske práva Martina Luthera Kinga ml. 4. apríla 1968. Celkovo ide o 6 301 PDF súborov a jeden zvukový súbor vo formáte MP3.

V januári prezident Donald Trump podpísal nariadenie, ktorým chcel sprístupniť doteraz utajované dokumenty o závažných vraždách v dejinách USA. Išlo o atentáty na prezidenta Johna F. Kennedyho, jeho brata senátora Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga ml. Spisy týkajúce sa bratov Kennedyovcov už boli zverejnené.

Všetky tieto prípady mali spoločné to, že desaťročia utajovania podnecovali konšpiračné teórie a podporovali nedôveru vo federálne orgány a spravodajské služby. Gabbardová vo vyhlásení uviedla: „Americký ľud čakal takmer 60 rokov, aby mohol nahliadnuť do celého rozsahu vyšetrovania federálnej vlády v prípade vraždy Dr. Kinga.“ Úlohou vlády je podľa nej „dosiahnuť úplnú transparentnosť v súvislosti s touto zásadnou a tragickou udalosťou v histórii nášho národa“.

Neter M. L. Kinga chváli „historický krok k pravde“

Národný archív oznámil, že príbuzní občianskeho aktivistu mali dva týždne na nahliadnutie do spisov. Následne boli spisy sprístupnené. Neter Martina Luthera Kinga ml. – Alveda Kingová sa vyjadrila a poďakovala Trumpovi a Gabbardovej za ich úlohu pri sprístupnení spisov.

Bývalá členka Snemovne reprezentantov štátu Georgia povedala: „Môj strýko sa nebojácne zasadzoval za pravdu a spravodlivosť a jeho trvalé dedičstvo viery inšpiruje Američanov dodnes.“ Kým krajina naďalej smúti za jeho smrťou, sprístupnenie a zverejnenie dokumentov je podľa nej „historickým krokom smerom k pravde, ktorú si americký ľud zaslúži“.

Prvé nahliadnutie do zverejnených dokumentov ukazuje, že obsahujú okrem iného podrobnosti o vyšetrovaní FBI v súvislosti s vraždou Kinga. K dispozícii sú informácie o vyšetrovaní, pokroku vo vyšetrovaní a výsluchoch svedkov. Okrem toho sú k dispozícii tisíce memoránd, interných správ a fotografií.

Niektoré dokumenty sú čiastočne začiernené

Niektoré zo zverejnených dokumentov sú naďalej začiernené „z dôvodu ochrany osobných údajov“. Iné sú ťažko čitateľné.

Dokumenty pochádzajú z FBI, CIA alebo iných orgánov. Obzvlášť rozsiahle sú dokumenty o vyšetrovaní Jamesa Earla Raya. Ten bol 8. júna 1968 zatknutý na londýnskom letisku Heathrow, keď sa pod falošným menom pokúšal odísť do vtedajšej Rodézie. 10. marca 1969 sa priznal k atentátu na Martina Luthera Kinga ml.

J. Ray mal za sebou kriminálnu kariéru, v priebehu ktorej si odpykal tresty odňatia slobody okrem iného za podvody a lúpeže. V roku 1967 utiekol z federálnej väznice v Missouri, kde si mal odpykať 20-ročný trest odňatia slobody. Utiekol do Mexika a pod falošným menom sa vrátil do USA.

V Los Angeles sa zapojil do prezidentskej kampane zástancu rasovej segregácie Georgea Wallaceho, ktorý bol v tom čase guvernérom Alabamy. Aby vykonal atentát, odcestoval do Memphisu, kde bol King ubytovaný v moteli. J. Ray vystrelil z okna protiľahlého penziónu, keď Martin Luther King ml. stál na balkóne.

Rubio avizuje ďalšie zverejnenia

Riaditeľ CIA John Ratcliffe hovoril o zverejnení spisov Martine Luthera Kinga ml. ako o „významnom míľniku“ v úsilí inštitúcie o transparentnosť. Vo svojom vyhlásení uviedol: „CIA je hrdá na to, že môže prispieť k historickej iniciatíve prezidenta Trumpa zverejniť informácie tajných služieb, ktoré sú vo verejnom záujme.“

Minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý je zároveň najvyšším archivárom krajiny, potvrdil, že Národný archív pracoval „s bezprecedentnou rýchlosťou“. Podľa vyhlásenia archivári pracujú na identifikácii a nahratí ďalších dokumentov, ktoré budú k dispozícii v rámci spolupráce medzi viacerými úradmi.


Článok bol preložený z nemeckej edície Epoch Times

Povedzte nám svoj názor! Vaša spätná väzba nám pomáha prinášať témy, ktoré vás zaujímajú.

Prečítajte si aj