Nedeľa 25. mája, 2025
Prezident Donald Trump spolu s prvou dámou Melaniou Trumpovou podpisuje zákon „Take It Down Act“ počas slávnostného podpisu zákona v Ružovej záhrade Bieleho domu 19. mája 2025. (Jim Watson/AFP via Getty Images)
»

Trump podpísal zákon, ktorý má chrániť pred deepfake pornografickými videami

Prezident Donald Trump podpísal 19. mája nový zákon, ktorého cieľom je obmedziť šírenie intímnych záberov zverejnených bez súhlasu a deepfake videí vytvorených umelou inteligenciou. Nový zákon prijatý s podporou oboch politických strán má posilniť ochranu pred zneužívaním digitálnych technológií.

„S rozmachom generovania obrazového obsahu pomocou umelej inteligencie sa ženy čoraz častejšie stávajú terčom obťažovania prostredníctvom deepfake videí a iných explicitných materiálov šírených bez ich súhlasu,“ vyhlásil Trump počas slávnostného podpisu zákona. „Je to mimoriadne znepokojujúce, škodlivé – a od dnešného dňa to bude úplne nelegálne.“

Zákon „Take It Down Act“ vznikol z iniciatívy senátorov Teda Cruza (republikán, Texas) a Amy Klobucharovej (demokratka, Minnesota), no zásadnú rolu v jeho presadení zohrala prvá dáma Melania Trumpová. Tá zákon spojila so svojou iniciatívou Be Best, zameranou na ochranu detí.

Zákon trestne postihuje zverejnenie alebo vyhrážanie sa zverejnením intímnych záberov – vrátane tých, ktoré boli umelo vygenerované – bez súhlasu zobrazených osôb. Za takéto konanie hrozí trest odňatia slobody až na tri roky.

Prevádzkovatelia webových stránok a sociálnych sietí budú zároveň povinní odstrániť takéto materiály do 48 hodín od podania žiadosti obete. V prípade nedodržania tejto lehoty im hrozia sankcie.

Senát schválil návrh zákona 13. februára, Snemovňa reprezentantov 28. apríla. Široká podpora naprieč politickým spektrom len zdôrazňuje potrebu riešiť problematiku digitálneho zneužívania.

„Digitálne cukríky novej generácie“

Melania Trumpová označila prijatie zákona za významný krok a varovala pred rizikami, ktorým čelia deti na internete. „Umelá inteligencia a sociálne siete sú digitálnymi cukríkmi novej generácie – sladké, návykové a navrhnuté tak, aby ovplyvňovali kognitívny vývoj našich detí,“ povedala prvá dáma. „Na rozdiel od cukríkov však tieto technológie môžu byť zneužité, môžu ovplyvňovať vieru, pôsobiť na emócie – a môžu dokonca zabíjať.“

Prvá dáma uviedla, že sa počas uplynulých mesiacov stretla s rodinami obetí, aby lepšie pochopila situáciu a dosah na mladých ľudí.

Katalyzátorom tejto legislatívy bol prípad Elliston Berryovej

Zákon bol inšpirovaný skutočnými prípadmi, ako bol napr. prípad 14-ročnej obete Elliston Berryovej, ktorá sa stala terčom deepfake videa vytvoreného pomocou umelej inteligencie. E. Berryová sa zúčastnila na slávnostnom podpise zákona a jej príbeh zohral kľúčovú úlohu pri jeho príprave.

Ona i jej matka sa stretli so senátorom Cruzom, aby opísali, ako dlho trvalo spoločnosti Snapchat, kým predmetný obsah spoločnosť odstránila – trvalo jej to takmer rok. Nový zákon reaguje aj na tieto prípady – stanovuje jasné a krátke lehoty na odstránenie škodlivého obsahu.

Silná podpora naprieč politickým spektrom

Na ceremónii sa zúčastnili zákonodarcovia, obhajcovia práv obetí aj samotné obete. Senátor T. Cruz označil zákon za „veľké víťazstvo v boji proti digitálnemu zneužívaniu“. Klobucharová zdôraznila, že ide o nástroj, ktorý „dáva hlas obetiam“.

Prezident Trump počas podujatia oslovil Elliston Berryovú a poznamenal: „Dnes sme ukázali, že spolupráca obidvoch strán je možná. Je to prvýkrát, čo som videl takú úroveň spolupráce medzi republikánmi a demokratmi – a ty si toho bola súčasťou.“

„Možno si to ešte neuvedomuješ, Elliston, ale veľa demokratov a republikánov sa zvyčajne vôbec nezhodne. Ty si ich prinútila spolupracovať,“ dodal Trump.

Podpora aj obavy

Zákon podporila aj spoločnosť Meta, ktorá prevádzkuje Facebook a Instagram. „Zdieľanie intímneho obsahu bez súhlasu – či už skutočného, alebo vygenerovaného pomocou AI – môže byť pre obete devastačné,“ uviedol hovorca spoločnosti Andy Stone.

Napriek širokej podpore zazneli aj výhrady. Niektorí kritici tvrdia, že formulácia zákona je príliš všeobecná a mohla by naraziť na limity 1. dodatku Ústavy (o slobode slova) alebo viesť k neúmyselnej cenzúre.

Prezident Trump tieto výhrady odmietol: „Ľudia spomínali všetky možné dodatky – prvý, druhý, hocijaký, na aký si len spomenuli. A my sme to aj tak presadili.“

Podporovatelia zákona vrátane think-tanku Nadácia pre informačné technológie a inovácie (Information Technology and Innovation Foundation) vo svojom vyhlásení uviedli, že návrh zákona je „dôležitým krokom vpred“, ktorý pomôže obetiam dosiahnuť spravodlivosť – najmä v prípadoch, keď sú zverejnené intímne zábery bez súhlasu vrátane deepfake obsahu vytvoreného umelou inteligenciou.

Pôvodný článok

Bolo pre vás toto čítanie prínosné? Povedzte nám svoj názor alebo nechajte kontakt pre ďalšiu diskusiu.

Prečítajte si aj