Piatok 9. mája, 2025
Zdravotník pripravuje injekčnú striekačku s vakcínou proti covidu od Pfizeru. Ilustračná fotografia (Robyn Beck/ AFP prostredníctvom Getty Images)

Štúdia: Príjemcovia vakcíny Pfizer proti COVIDU mali vyššiu úmrtnosť ako tí, ktorí dostali vakcínu Moderna

Spoluautorom predbežnej štúdie je hlavný zdravotnícky činiteľ amerického štátu Florida Joseph Ladapo.

Dospelí obyvatelia Floridy, ktorí dostali vakcínu proti covidu od spoločnosti Pfizer, mali po očkovaní vyššiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, čo dostali vakcínu od spoločnosti Moderna. Vyplýva to z novej predbežnej štúdie, ktorej spoluautorom je najvyšší floridský zdravotnícky úradník.

Joseph Ladapo, najvyšší zdravotnícky predstaviteľ Floridy (surgeon general – obdoba ministra zdravotníctva u nás, pozn. red.), a ďalší výskumníci identifikovali takmer 9,2 milióna dospelých obyvateľov Floridy, ktorí neboli v ústavnej starostlivosti a dostali aspoň dve dávky vakcíny Pfizer alebo Moderna v intervale kratšom než šesť týždňov v období od 18. decembra 2020 do 31. augusta 2021.

Z tejto skupiny vybrali približne 1,5 milióna osôb – polovicu tvorili príjemcovia vakcíny Pfizer, druhú polovicu príjemcovia vakcíny Moderna. Tieto osoby boli spárované podľa kritérií, ako je vek a pohlavie. Následne výskumníci analyzovali záznamy, aby zistili, ktorá skupina mala v nasledujúcich 12 mesiacoch po očkovaní vyššie riziko úmrtia z akejkoľvek príčiny.

Analýza ukázala, že medzi príjemcami vakcíny Pfizer bolo viac úmrtí – 847 na 100 000 očkovaných – zatiaľ čo pri vakcíne Moderna to bolo 618 úmrtí na 100 000 osôb. U ľudí očkovaných vakcínou Pfizer sa tiež častejšie vyskytovali úmrtia na srdcové ochorenia a na covid.

Spoločnosti Pfizer a Moderna na žiadosti o komentár nereagovali.

Štúdia bola zverejnená ako predtlač 29. apríla na serveri medRxiv, čo znamená, že zatiaľ neprešla recenzným konaním.

„Povedal vám váš lekár, že po vakcíne Pfizer môžete mať vyššiu pravdepodobnosť úmrtia ako po vakcíne Moderna? Presne to sme zistili na Floride – a ďalšie štúdie ukázali podobné výsledky,“ napísal Ladapo na sociálnej sieti X.

Spoluautormi štúdie sú aj ďalší dvaja zamestnanci floridského ministerstva zdravotníctva.

Ladapo a Retsef Levi, profesor z Massachusettského technologického inštitútu (MIT), už skôr vyzývali na pozastavenie používania vakcín Pfizer a Moderna kvôli znepokojujúcim zisteniam v rôznych štúdiách.

Podľa autorov medzi obmedzenia výskumu patrí okrem iného to, že proces párovania znížil počet zahrnutých osôb a že výskum nezohľadňoval pridružené ochorenia.

Štúdia prispieva k rastúcemu počtu výskumov, ktoré sa zaoberajú takzvanými nešpecifickými účinkami – teda možným dopadom vakcín na celkovú úmrtnosť a ďalšími ukazovateľmi, ktoré priamo nesúvisia s chorobou, proti ktorej je vakcína zameraná.

Predchádzajúca analýza publikovaná v roku 2023, založená na údajoch z klinických štúdií, dospela k záveru, že ani vakcína Pfizer, ani vakcína Moderna nemajú vplyv na celkovú úmrtnosť. Výskumníci zistili, že vakcíny chránia pred úmrtím na covid, avšak očkovaní účastníci mali vyššie riziko úmrtia na srdcové problémy, čím sa celkový účinok vynuloval. Tretia vakcína, od spoločnosti Johnson & Johnson, podľa nich dosiahla lepšie výsledky.

Ladapo a jeho kolegovia v štúdii uviedli, že tri predchádzajúce výskumy využili údaje amerického ministerstva pre záležitosti veteránov na porovnanie príjemcov vakcín Pfizer a Moderna. Jeden z výskumov zistil, že osoby očkované vakcínou Pfizer mali vyššie riziko hospitalizácie a úmrtia na covid. Iný výskum u príjemcov vakcíny Pfizer preukázal vyššie riziko srdcového infarktu a mŕtvice.

Podľa autorov najnovšej štúdie sa ich výskum čiastočne líši v tom, že analyzovali väčšiu populáciu a vykonávali presnejšie párovanie.

Kritici štúdiu spochybňujú otázkou, prečo výskum neporovnal aj očkovaných s neočkovanými.

„Prečo ste nezahrnuli aj takéto porovnanie?“ napísal na sieti X Jeffrey Morris, profesor verejného zdravia a preventívnej medicíny na Lekárskej fakulte Pensylvánskej univerzity.

„Jednou z bežných metód v oblasti farmakovigilancie (bezpečnosti liečiv) je porovnávanie rôznych vakcín medzi sebou,“ napísal na X Retsef Levi. „Výhodou takéhoto prístupu je, že eliminuje mnoho skrytých mätúcich rozdielov, ktoré zvyčajne existujú medzi očkovanými a neočkovanými.“

Pôvodný článok

Prečítajte si aj