Piatok 13. decembra, 2024
Žena nakazená vírusom Mpox ukazuje svoje ruky v centre pre liečbu Mpox v univerzitnej nemocnici Kamenge v Bujumbure 22. augusta 2024. (Foto: TCHANDROU NITANGA/AFP via Getty Images)
,

Spojené kráľovstvo hlási takmer 400 prípadov infekcie opičích kiahní

V období rokov 2018 – 2021 bolo hlásených len 7 prípadov.

Podľa britskej agentúry pre zdravotnú bezpečnosť (UKHSA) bolo v Spojenom kráľovstve v období 2023 – 2024 identifikovaných takmer 400 prípadov nákazy opičími kiahňami, pričom štyri prípady boli nebezpečnejším variantom clade 1b.

„V rokoch 2023 a 2024 (do 31. októbra 2024) bolo v Spojenom kráľovstve hlásených celkovo 378 prípadov mpox clade 2b,“ uviedla agentúra v správe zo 7. novembra .

Z 378 prípadov bolo 356 v Anglicku, 13 v Škótsku, dva vo Walese a sedem v Severnom Írsku. Výskyt variantu clade 2b bol prvýkrát potvrdený v Anglicku 6. mája 2022.

Do konca roka 2022 bolo v Spojenom kráľovstve 3 732 potvrdených a vysoko pravdepodobných prípadov variantu clade 2b. Pred vypuknutím epidémie bolo v krajine v rokoch 2018 až 2021 zaznamenaných len 7 prípadov mpox.

Epidémia v roku 2022 „vypukla najmä u homosexuálov, bisexuálov a iných mužov, ktorí majú sex s mužmi, bez zdokumentovanej anamnézy cestovania do endemických krajín,“ uvádza sa v správe.

Medzitým sa v Spojenom kráľovstve zaznamenávajú aj hlásenia o variantoch clade 1. Mpox má dve genetické klany: 1 a 2. Podľa odborníkov varianty clade 1 spôsobujú závažnejšie prípady a zároveň sa ľahšie šíria, čím predstavujú vyššie zdravotné riziko.

Dňa 30. októbra UKHSA oznámila jeden potvrdený prípad mpox clade 1b. Ďalšie dva prípady boli odhalené 4. novembra. Dňa 6. novembra bol zistený ešte jeden prípad, čím sa celkový počet nakazených osôb clade 1b v krajine zvýšil na štyri. Všetky štyri prípady patrili do tej istej domácnosti.

„Mpox je veľmi infekčný v domácnostiach s blízkym kontaktom, a preto nie je neočakávané, že sa v tej istej domácnosti vyskytnú ďalšie prípady,“ uviedla Susan Hopkinsová, hlavná lekárska poradkyňa UKHSA.

„Celkové riziko pre obyvateľstvo Spojeného kráľovstva zostáva nízke. V spolupráci s partnermi sa snažíme zabezpečiť, aby boli identifikované a kontaktované všetky kontakty týchto prípadov, aby sa znížilo riziko ďalšieho šírenia.“

Štvrtý pacient bol umiestnený do špecializovanej starostlivosti. Táto osoba je v izolácii, pretože bola identifikovaná ako blízky kontakt prvého pacienta.

UKHSA a partnerské organizácie sledujú kontakty všetkých nakazených osôb. Po identifikácii kontaktov im bude podľa potreby ponúknuté testovanie, očkovanie alebo ďalšia starostlivosť, uviedol úrad.

Prípad s clade 1b z 30. októbra bol prvým prípadom, keď bol tento variant zistený v Spojenom kráľovstve. Infikovaná osoba nedávno cestovala do afrických krajín, ktoré zaznamenali nárast infekcií clade 1b.

Minister zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Wes Streeting vtedy uviedol, že vláda spolupracuje s UKHSA a Národnou zdravotnou službou na ochrane občanov a prevencii prenosu vírusu. „To zahŕňa zabezpečenie vakcín a vybavenie zdravotníckych pracovníkov usmerneniami a nástrojmi, ktoré potrebujú na bezpečnú reakciu na prípady,“ povedal. „Spolupracujeme aj s našimi medzinárodnými partnermi, aby sme podporili postihnuté krajiny a zabránili ďalším epidémiám.“

Celosvetové prípady Mpox

Podľa nedávnej správy Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v období od januára 2022 do septembra 2024 v 123 krajinách potvrdených 109 699 prípadov mpox. Prevažnú väčšinu prípadov tvorí clade 2.

K 6. novembru bolo hlásených viac ako 2 100 prípadov clade 1b v 11 štátoch, väčšinou v Afrike. Najvyšší počet nákaz hlásilo Burundi – 1 726, nasledovala Uganda s 359 prípadmi, Rwanda s 26 a Keňa so 14 prípadmi. Zimbabwe zaznamenalo dva prípady a Zambia jeden.

Mimo Afriky bolo identifikovaných len 8 prípadov clade infekcie 1b – štyri v Spojenom kráľovstve a po jednom vo Švédsku, Thajsku, Indii a Nemecku.

Vo Švédsku, Thajsku a Nemecku boli infekcie zistené u cestujúcich z Afriky. V Spojenom kráľovstve bol prvý prípad zistený u cestovateľa z východnej Afriky. Jediný prípad v Indii bol zistený u cestujúceho zo Spojených arabských emirátov.

Pôvodný článok

Prečítajte si aj