
SaS podáva trestné oznámenie za predražený nákup počítačov, ministerstvo obvinenia odmieta
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podáva trestné oznámenie za predražený nákup počítačov na ministerstve vnútra. Informovali o tom poslanci za SaS Marián Viskupič a Juraj Krúpa. Ako priblížili, je tu podozrenie, že rámcové zmluvy na počítače vykazujú výrazne predraženie, na čo poukázalo aj ministerstvo financií prostredníctvom Útvaru hodnoty za peniaze. Viskupič spresnil, že celková suma rámcových zmlúv je 326 miliónov eur. Samotní analytici ministerstva financií pritom tvrdia, že sa dá ušetriť 122 miliónov, a to pre dve veci.
„Podľa najnižšej ponuky sa dalo ušetriť okolo 80 miliónov eur, a takisto je tam časť monitorov za extrémne ceny. Sú tam monitory za vyše 1 100 eur, pričom štát bežne kupuje monitory za 200 – 250 eur. Tam by sa dalo ušetriť približne ďalších 40 miliónov eur,“ priblížil Viskupič.
Podľa SaS je teda nutné, aby tento nákup prešetrili orgány činné v trestnom konaní a pozreli sa na to, či tento nákup nie je poznačený korupciou a či štát v tomto smere funguje efektívne. Viskupič upozornil, že v čase konsolidácie si Slovensko takéto predražené nákupy nemôže dovoliť.
„Myslím si, že tento prípad vykazuje veľmi podobné znaky ako nákup čiapok, kde minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) tender zrušil a podal trestné oznámenie. Máme za to, že aj v tomto prípade je rovnako dôležité, aby sa na to pozreli orgány činné v trestnom konaní a preverili celý postup,“ dodal poslanec.
Podľa Krúpu je už neprehliadnuteľné, že minister vnútra nakupuje všetko absolútne predražene. „Dokonca už na to upozorňuje aj samotný Smer-SD, ktorý je etalónom v prekopávaní dna a v korupčných škandáloch,“ zdôraznil Krúpa. Pripomenul, že Šutaj Eštok tvrdí, že zastavil nákup predražených čiapok a rukavíc.
„Zaujímavosťou je, že firma, ktorá má byť dodávateľom tohto oblečenia pre policajný a hasičský zbor o ničom takomto nevie. Buď si vymýšľa minister vnútra, alebo zadal nejakú úlohu, ktorú jeho podriadení zatiaľ nevedeli sprocesovať, takže mu nefunguje ministerstvo. Toto je výsledok fungovania Šutaja Eštoka na pozícii v ministerstve, ktoré dokazuje, že okrem nákupov je nefunkčné,“ doplnil poslanec a upozornil, že policajný aj hasičský zbor sa rozpadávajú.
„Obraciame sa preto na orgány činné v trestnom konaní, aby ukázali svoju nezávislosť, a akým spôsobom sú schopné rýchlo, efektívne a nezávisle vyšetriť takýto predražený nákup,“ uzavrel Krúpa.
Ministerstvo vnútra zareagovalo s tým, že berie na vedomie podanie trestného oznámenia stranou SaS v súvislosti s rámcovým kontraktom na IKT techniku. „Predpokladáme, že následne proaktívne zverejnia aj zistenia vyšetrovateľa či prokuratúry. Budú isto zaujímavé najmä po ustálení skutočných nákupných cien techniky po opätovných otváraniach rámcovej dohody, v rámci ktorých budú medzi sebou súťažiť dodávatelia,“ uviedol rezort vnútra, ktorý očakáva, že vysúťažené ceny budú výrazne nižšie ako ceny z rámcovej dohody.
„Aj z toho dôvodu sme anonymizovali konkrétne ponuky dodávateľov, aby súperi o nich vzájomne nevedeli a súťaž prebehla objektívne a hospodárne,“ doplnilo ministerstvo a zdôraznilo, že je dnes už zrejmé, že obstarávajú výhodnejšie ako ich predchodcovia.
„Napríklad jednotková cena pri dataprojektoroch porovnateľného výkonu je už v ponukovej cene oveľa nižšia ako skutočná nákupná cena (1 479 eur bez DPH) tejto techniky obstaranej za ministra Romana Mikulca. Taktiež v prípade monitorov. Podobne u viacerých typov prenosných počítačov sme presvedčení, že ich nakúpime oveľa lacnejšie ako naši predchodcovia, ktorí platili za notebooky Apple Mac takmer osemtisíc eur a za notebooky HP z radu ZBook Fury takmer päťtisíc eur, či za LED monitor takmer štyritisíc eur,“ uviedlo ministerstvo s tým, že navyše to bolo častokrát len v dvojročnej záruke, pričom v súčasnosti rezort vnútra dohodol päťročnú záruku.
„Zaujímalo by ma, prečo pri týchto nákupoch neevidujeme žiadne trestné oznámenia,“ doplnil Šutaj Eštok. Ministerstvo ako ešte väčší problém vníma to, že išlo o nesystémové nákupy. Veľký kontrakt pre celú verejnú správu podľa slov rezortu umožní plošnú obmenu zastaralej techniky, ktorá je nepostačujúca vzhľadom na súčasné kybernetické nástrahy.
„Škody z potenciálnych rizík a vysoké náklady na údržbu – to sú veci, ktoré treba kritizovať, riešiť a najmä predchádzať im. Očividne mnohí verejní činitelia už zabudli, aké vedľajšie dôsledky pre štát, občanov a podnikateľov mala nedostupnosť katastra po kybernetickom útoku. Škody, materiálne i morálne, ktoré vznikajú po takýchto incidentoch, sú oveľa vyššie ako investície do prevencie a modernizácie,“ uzavrelo ministerstvo vnútra.
ZDIEĽAŤ ČLÁNOK